Recenze: Knihy pro dospělé

Jarní mrtví - severský krimiromán s příchutí mystiky

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Román Jarní mrtví je zcela fiktivní. Jakákoliv souvislost se skutečnými osobami či událostmi se skutečnými osobami či událostmi je pouze náhodná. Nechť mi čtenáři laskavě prominou určité nepřesnosti v zeměpisných údajích.


knihaSvůj čtvrtý detektivní román s inspektorkou Malin Forsovou Jarní mrtví autor zasadil do období zrodu. Proto je tolik smutné, že v okamžiku kdy lidé vítají první jarní sluneční paprsky, pomalu odkládají několikeré vrstvy oblečení a těší se na zelenající se stromy, kvetoucí louky a zpívající ptactvo, se kdosi rozhodne vraždit.

V okamžiku, kdy došlo v malém švédském městě Linköpingu u bankomatu na náměstí k výbuchu bomby, při kterém zahynuly dvě holčičky, dvojčata a jejich matka byla těžce raněna, se inspektorka Malin Forsová v místní kapli naposledy loučila s vlastní matkou. Sama nemá ujasněno, jak se správně chovat: se svou matkou měla spíš odtažitý vztah. Vnímá, že by měla být oporou otci, který pro ni v dětství znamenal jistotu, bezpečí, jenže to není až tak jednoduché. Zkoumá vlastní nitro, když je odvolána k případu. K hrůznému případu smrti dvou nevinných děvčátek.

Malin se ponoří cele do vyšetřování, také trochu proto, že nechce řešit vlastní záležitosti. Neustále má pocit, jako kdyby ji někdo směroval, jako kdyby ji vedl jiným směrem, než který předurčili její kolegové. Díky své empatii odmítá jít určeným směrem vyšetřování, nevěří, že v jejich malém městě mělo jít o útok teroristů. Něco (nebo někdo) jí našeptává, že by se měla zaměřit na rodinu dvojčat, na jejich matku, která leží těžce raněná v místní nemocnici, i otce, jenž zahynul nedávno při autonehodě. A tak se Malin, trošku roztěkaná díky vlastním rodinným problémům, kdy se musí vyrovnat se smrtí matky, je nucena absolvovat dědické řízení, při kterém nečekaně zjistí, že má nevlastního postiženého bratra, kterého jí rodiče zamlčeli, má přijmout blížící se odchod dcery na výběrovou školu do vzdáleného místa, snaží velmi složitě poskládat střípky indicií do uceleného obrazu. Ve svých snech vnímá podivnost a nesmyslnost vražedné akce. Jakési vidiny ji zdánlivě odvádějí někam jinam, do jiného světa, prostředí, avšak v konečném důsledku ji dovedou k cíli.

Mons Kallentoft, jako správný seveřan, ve svém románu řeší současný stav švédské společnosti, stav rozvírajících se nůžek mezi sociálně slabými a finančně mocnými. Zároveň, jak je u severských autorů detektivních románů zvykem, stvořil postavu psychicky nevyrovnané inspektorky – svobodné matky. Zdá se, že na severu má každý detektiv důvod k nadměrnému pití, k závislosti na lehkých i těžších drogách, k sebepoškozování – buď jedno či druhé, v některých případech vše dohromady. Většinou se se svou zátěží hrdinové ze severu tak či onak vyrovnají, aby zdárně dokončili případy, které mají rozlousknout.
Není tedy divu, že ani Malin Forsová nevybočuje z této řady.
Kallentoftův příběh je plný odporného násilí a psychopatických konstrukcí násilníků, zdá se, že chladný sever přináší stejně chladné a bezcitné vrahy, kteří se vyžívají v mučení a psychickém trýznění obětí. Nebo se švédští autoři nebojí popsat pravdu v celé její nahotě, pravdu o tom, že svět jako celek míří k brutalitě, že zlo vítězí nad dobrem?

Mons Kallentoft odvedl kus dobré práce, předvedl velmi dobrý pozorovací talent, přidal dávku vášně a násilí a vše zabalil do jakéhosi nadpřirozena, které se objevuje ve snech inspektorky Malin. A právě ony chvíle mystického nevědomí, které vedou hlavní hrdinku k rozuzlení případu, jsou hlavním nositelem vzrušení, které příběh čtenářům evokuje. Autor prostě ví, jak na nás, čtenáře – umí své řemeslo opravdu dobře.

Mons Kallentoft se narodil roku 1968. Pracoval v reklamě a tisku, debutoval románem Pesetas. Za tuto knihu získal prestižní Katapultpriset za nejlepší švédský debut roku 2000. Poté napsal další dvě oceňované beletristické práce. Jeho čtvrtou knihou byl detektivní román Zimní oběť (2007, česky Host 2011) s hlavní hrdinkou kriminální inspektorkou Malin Forsovou. V této sérii ve Švédsku dále vyšly knihy Letní smrt (2008, česky Host 2011), Podzimní vražda (2009, česky Host 2012), Jarní mrtví (2010) a Páté roční období (2011). Příběhy s inspektorkou Forsovou překročily jen ve Švédsku hranici tří set tisíc prodaných výtisků a dosud byly vydány v devatenácti zemích.

Knihu Jarní mrtví vydalo nakladatelství Host

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení