Recenze: Knihy pro dospělé

Africká pohádka o kouzelných perlách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Možná jsem zvolila nadpis pro svou recenzi až moc pohádkový. Příběh, který stvořila německá autorka Beatrix Mannel, je drsný, napínavý, ale i plný romantiky a lásky. Kdo by však čekal román pro ženy, ve kterém figuruje naivní hrdinka a pohádkový princ na bílém koni, bude zklamaný. Čtenář knihy Vůně pouštní růže bude v rukou držet neuvěřitelně poutavý příběh, který se zdá až moc pohádkový, a přece se kdysi klidně mohl stát.


knihaHlavní hrdinkou je Fanny, sirotek vyrůstající v německém klášteře, jehož jediným poutem s rodinou je náramek. Skládá se ze tří druhů perel a Fanny se jim vydá po stopě, aby vypátrala svůj původ. Vedle bavorských perel a českých granátů - autorka o nich také píše jako o perlách - jsou v náramku ještě perly oranžovo-žluté barvy. Od misionářského kazatele se dozví, že jsou to perly africké. A tak se spolu se svou přítelkyní Charlottou vydá na moře, aby začaly v Africe nový život. Charlotta jako manželka německého lékaře Ludvíka a Fanny jako učitelka v misionářské osadě, hledající pravdu o svém původu.

Beatrix Mannel je zkušená autorka, která se věnuje tvorbě již mnoho let. Na své romány se velmi pečlivě připravuje a jinak tomu nebylo ani nyní. Velmi oceňuji, když autoři na konci svého příběhu popíší, proč si vlastně vybrali tento námět, co v knize je smyšleno a co je skutečnost. Ani v tomto mě autorka nezklamala. Vedle soukromého příběhu o tom, jak se dostala k tématu afrických perel, přináší informace o publikacích, které se věnují tématu výroby perel a korálků, ale také knihám o ženách na afrických misiích. Autorka rozhodně vzbudila můj zájem o toto téma a jistě se k němu někdy vrátím i v odborných publikacích. Vraťme se však nyní ke knize Vůně pouštní růže.

Musím přiznat, že ač to bylo mé první setkání s tvorbou této autorky, nebylo rozhodně poslední. Volba nakladatelství Alpress vydat dílo Beatrix Mannel byla více než správná. Její postavy jsou skutečné, čtenář prožívá příběh, jako by sám byl přítomen v africké poušti, a situace, které přicházejí, doslova berou dech. Autorka dokáže čtenáře uchvátit již na prvních stránkách knihy a je velmi, velmi těžké knihu odložit. Neodvádí zbytečně čtenáře od hlavní osy příběhu. Dokáže nejen pobavit a zaujmout, ale i poučit, neboť mnoho z námětů, které popisuje, si sama ověřovala. Místa, o kterých píše, sama navštívila a snad i proto má čtenář dojem, že není pouhým čtenářem, nýbrž někým, kdo stojí na horkém písku africké pouště a sleduje příběh v bezprostřední blízkosti.

Knihu Beatrix Mannel můžu jen doporučit a věřím, že zaujme nejen čtenářky různého věku, ale může zaujmout i některé muže. Určitě bych knihu neoznačila „pouze“ za ženský román.

Knihu Vůně pouštní růže vydalo nakladatelství Alpress

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dívky nalehko

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dívky nalehko z nakladatelství Paseka. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení