Recenze: Knihy pro dospělé

V hlavní roli Milena Jesenská

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Irena Obermannová je stálice české literární scény, ráda provokuje či spíše šokuje, občas je ale její touha po senzaci na škodu jejímu psaní. Naštěstí to pro knihu Dopisy Kafkovi příliš neplatí. Obermannová se stylizuje do Mileny Jesenské, která si s Franzem Kafkou mezi léty 1920, až do jeho smrti v roce 1923, psala. Skutečné dopisy Mileny pro Kafku se nedochovaly, a tudíž měla autorka volnou ruku.


knihaMilena Jesenská byla rebel, ráda provokovala, stejně jako Obermannová. Přestože se kniha jmenuje Dopisy Kafkovi, nejde o dopisy v pravém smyslu slova, spíš o jakýsi deník, ve kterém se místo oslovení „Milý deníčku“ píše „Milý Kafko, Kafíčko“. V ich formě píše Milena Jesenská či spíše Irena Obermannová svému idolu už jako třináctiletá. Tedy v době, kdy skutečná Milena neměla ani tušení o existenci Franze Kafky. Kafka se stává ideálním mužem, důvěrníkem, kterého Milena vždy milovala a pouze čekala, až ho doopravdy potká. Dopisy ale nejsou klasickým monologem pisatele, Milena Ireny Obermannové je píše jako román – popisy osob, vnitřní monology, dialogy, to vše se v tomto „románu v dopisech“ najde.

Kladem této knihy je její velká čtivost, Obermannová nevrší metafory, ale úderně pojmenovává situace, vtipnou zkratkou popisuje osoby a živě přepisuje rozhovory. Proto je ale chybou prokládat dopisy skutečnými citáty z pera Mileny Jesenské. Jesenská byla novinářka, tudíž psát uměla, a dokonce velmi dobře, nicméně měla odlišný styl. Na rozdíl od Obermannové si libovala v dlouhých souvětích, vložených větách a samozřejmě měla i trochu odlišný slovník. Vždyť obě ženy od sebe dělí téměř století!

Šťastnější ruku měla Irena Obermannová s vkládáním citátů z dopisů Franze Kafky, v takových to pasážích působí dopisování Mileny a Franze téměř skutečně.

Místy probleskuje až vynucená touha šokovat čtenáře, z Mileny Jesenské se stává naivka, která Kafkovi píše jako pro dívčí časopis. Analyzuje své milostné vztahy jazykem naší, moderní doby a narušuje tak iluzi prvorepublikového galantního vyjadřování. Je to škoda, protože Obermannová se drží reálií ze života Jesenské, Kafky i historických událostí. Infantilita některých dopisů by se dala pochopit v případě mladičké Mileny, horší už je to u „zralé a životem unavené“ Jesenské.

Dopisy pro Kafku pokračují i po jeho smrti. Píše o své závislosti na drogách, komplikovaném manželství i vztahu s dcerou. Svému Kafíčku může říct vše, o ilegálních schůzkách s komunisty, o hádkách s Čapkem i o pobytu v koncentračním táboře. Dopisy Kafkovi proudí dál až do smrti Mileny Jesenské.

„Kafko,
Nenechám to tak. Mlč si. Já Ti budu psát vždycky, píšu Ti odmala. Už jsem Ti řekla, že nepřestanu ani po tvé smrti? […] S Tvým dopisem z pošty běžím do první kavárny, abych si ho mohla v klidu přečíst. Hltám Tvá slova…
Mileno, společnou možnost, o které jsme věřili ve Vídni, že ji máme, rozhodně nemáme, neměli jsme ji ani tenkrát.
Ne, ne, ne. Nevěřím, nechci.“
(OBERMANNOVÁ, Irena. Dopisy Kafkovi. Praha: Motto, 2013. s. 104.)

Dopisy Kafkovi jsou dobrým románem, velmi čtivým, se zajímavými hrdiny. Skutečné dopisy Mileny Jesenské by asi byly literárně hodnotnější, ale Irena Obermannová se látky chopila se ctí a Milena Jesenská z jejího pera je silná osobnost.

Knihu Dopisy Kafkovi vydalo nakladatelství Motto

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení