Recenze: Knihy pro dospělé

Poselství běžcům: jez a běhej

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Příběh Scotta Jurka se vám může zdát velice povědomý. Ne v detailech (pokud jste náhodou také neleželi s obličejem v prachu v Údolí smrti), ale poznáte tu touhu. Je to příběh, který zažil každý, kdo se cítil zaseknutý na místě, každý, kdo snil o tom, že něco dokáže, že se někým stane. V takové uličce se ocitl i sám autor před pár lety na jednom z nejnižších a nejteplejších míst celé planety. A zde začíná i jeho příběh. Knihu Jez a běhej napsal autor společně se Stevem Friedmanem.


knihaV knize Jez a běhej Scott Jurek coby vrcholový sportovec a vegan otevřeně píše o svém životě a kariéře a inspiruje tak běžce všech úrovní. Scottovo vyprávění začíná dětstvím na americkém Středozápadě, kdy lovil, rybařil a vařil pro svou rodinu. Pokračuje přes první běžecké krůčky (kdy běh nesnášel) k postupnému přechodu k ultramaratonům a veganství a konečně vrcholí ohromujícími závody, kde lámal rekordy.

Jeho příběh ukazuje sílu železné vůle a staví na hlavu všechny stereotypy o tom, co by sportovci měli jíst, aby dosáhli požadovaného výkonu. Kniha Jez a běhej, obsahující neuvěřitelnými příběhy o vytrvalosti a soutěžení v krajních situacích, fascinujícími vědeckými poznatky a použitelnými, praktickými radami – včetně autorových oblíbených receptů z rostlinných zdrojů – může motivovat každého, aby nazul maratonky a vyběhl, ať už na svůj první běh či první závod.

Běháním žiju, běhání miluju. Běh do značné míry určuje, kdo jsem. Ve sportu, který jsem si vybral jako hobby, kariéru, posedlost a dokonalého, byť nelítostného učitele, je běhání způsob, jak odpovídám na všechny výzvy.
(JUREK, Scott, FRIEDMAN, Steve. Jez a běhej. Praha: Mladá fronta, 2013.)

Autor je ultramatonec. Běhá závody na vzdálenosti delší, než je klasický maraton, tedy 42,2 kilometru. Běhá a především vyhrává závody alespoň 50 mil dlouhé, nejčastěji 100 mil a sem tam 135 nebo 150 mil.

Všichni někdy zažíváme chvíle pochyb. Patří k lidské povaze se ptát, proč se vystavujeme určitým situacím a proč nám život klade do cesty překážky. Jen ti nejosvícenější a nejpomýlenější z nás vítají všechnu bolest jako výzvu a snímají všechny ztráty jako drsné požehnání.
(JUREK, Scott, FRIEDMAN, Steve. Jez a běhej. Praha: Mladá fronta, 2013.)

Kniha Jez a běhej by neměla chybět v knihovně žádného běžce. Je určena všem příznivcům běhání, ať už jste úplní začátečníci nebo pokročilí běžci. Dozvíte se plno zajímavých poznatků a prožitků z autorova života. Kniha je také doplněna o fotografie z autorova života, jak čas běžel.

Při čestném projevu po maturitě jsem říkal: „Rád bych vám předal čtyři poselství, která vám i ostatním budou v životě ku prospěchu.“ (Tu řeč mám ještě schovanou.)
„Zaprvé vás žádám, abyste byli jiní. Zadruhé, najděte si nějaký způsob, jak pomoci ostatním a nemyslet pouze na sebe. Zatřetí, každý může něčeho dosáhnout. Nenechte se od nikoho odradit, když se snažíte dosáhnout nějakého cíle nebo si splnit sen. A nakonec, snažte se, dokud jste mladí. Jděte si za svými sny a cíli, i když se zdají nemožné.“
(JUREK, Scott, FRIEDMAN, Steve. Jez a běhej. Praha: Mladá fronta, 2013.)

Scott Jurek je světově známý šampion v ultramaratonu, v tréninkovém období i při závodech se stravuje vegansky. Vystupoval v klíčové roli v bestselleru Zrozeni k běhu a představil se rovněž v CNN, New York Times, USA Today, ve Well Street Journal a dalších médiích. Je také často vyhledáván coby motivační řečník, fyzioterapeut, trenér a kuchař.

Steve Friedman je autorem knih Lost on Treasure Island, Driving Lessous, The Agony of Victory a spoluautorem bestselleru Loose Balls. Jeho práce mnohokrát vyšly v antologii The Best American Sports Writing.

„Život Scotta Jureka je jeden veliký triumf, stejně jako jeho jedinečná kniha. Jurek se nezalekne ani těch nejnáročnějších výzev, a já díky tomuto neuvěřitelně otevřenému vyprávění konečně vím, jak to dělá. Dokázal se od základu změnit – výsledkem je výjimečný příběh a běžec jako žádný jiný.“ – Christopher McDougall, autor knihy Zrozeni k běhu

„Je to inspirující příběh inspirujícího člověka. Fenomenální úspěch ultramaratonce Scotta Jureka dokazuje, že maso ani jiné potraviny živočišného původu nejsou nutností pro optimální zdraví, sílu a vytrvalost." – Andrew Wil, autor knihy Spontaneous Happiness

„Jurek při svém zkoumání psychické vytrvalosti odhaluje ta nejdůležitější tajemství, jakých se běžec může dobrat.“ – Amby Burfoot, autor knihy The Runner´s Guide to the Meaning of Life

Knihu Jez a běhej vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení