Recenze: Knihy pro dospělé

The Elder Scrolls v knižní podobě

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Nikoho již nepřekvapí, že se i na českém knižním trhu objevují díla inspirovaná počítačovými hrami. Delší dobu můžeme v knihkupectvích najít řady Diablo, Assassin’s Creed či Starcraft a do literárních vod v roce 2013 vplula další z herních značek The Elder Scrolls. Ta si zaslouženě získala zástupy fanoušků po celém světě díky hrám dávajícím možnost ponořit se do rozsáhlého fantastického světa kontinentu Tamriel a prožívat zde úžasná dobrodružství. Dosahuje však stejných kvalit i první vlaštovka knižní série s názvem Pekelné město?


knihaAutorem Pekelného města je zkušený americký spisovatel Greg Keyes, jehož některé knihy, například tři z univerza Star Wars, vyšly i v češtině. Keyes nám ve svojí novince představuje hrozbu v podobě létajícího města jménem Umbriel, které vysává duše všude, kde proletí a z nebohých obyvatel Tamrielu vytváří nemrtvá monstra. Nenavazuje tedy přímo na herní sérii, ale rozvíjí vlastní příběh ve stejných kulisách.

Nesourodá skupinka hrdinů, z nichž o sobě mnozí ani nevědí, je v anotaci představena takto: „Bájný princ ukrývající tajemství. Špeh na stopě obrovského spiknutí. Mág sžíraný touhou po pomstě. A Annaig, mladá dívka, v jejíchž rukou může ležet osud celého Tamrielu...“ Již samotné představení knihy tak mnohé čtenáře varuje, protože připomíná spíše parodii žánru, která se ovšem bere nečekaně vážně. Tak hrozné to sice není, ale hrdinové bohužel ani tak mnoha čtenářům k srdci nepřirostou. Všichni působí poměrně ploše, často, obzvláště ve vyhrocenějších situacích, se chovají nepřesvědčivě a hrdinný princ Attrebus, budoucí císař, vskutku působí jako tamrielský Mirek Dušín, až na to, že mu není patnáct a s nepřáteli nezápasí, ale zabíjí je mečem. I přesto, že nám kniha nabídne událost, která otřese celým jeho dosavadním pohledem na život i sebe sama, se Attrebus v knize v podstatě nezmění a působí notně otravně. O mnoho lépe na tom nejsou ani temný elf Sul, dívka s dobrodružnou povahou Annaig nebo její argoniánský přítel Obyčejný Glim. Potenciálně zajímavý inspektor Collin rozkrývající záhadu princova zmizení i spiknutí proti císaři v knize bohužel nedostane mnoho prostoru.

Toho, kdo se pozastavil nad pojmem „argoniánský“ v předchozím odstavci, musím upozornit, že reálie Tamrielu nejsou příliš vysvětleny a autor povětšinou počítá s tím, že je jeho čtenář zná. Pro hráče ještě uvedu, že se kniha odehrává 40 let po Oblivionské krizi a nejvíce navazuje na hry Morrowind a Oblivion (v originále vyšlo Pekelné město roku 2009, tedy ještě před Skyrimem). Aby toho nebylo málo, díky samostatnému a na zcela jiných principech fungujícímu světu uvnitř démonického města Umbriel přibývá řada dalších fantaskních mechanismů a ras a čtenář tak ne vždy rozumí tomu, co čte. To bohužel platí i pro hráče The Elder Scrolls. Málokdy se čtenář fantasy literatury pozastaví nad neexistujícími rasami, magií či nepřirozenými zákony přírody, avšak Pekelné město jich servíruje až příliš mnoho a reálie tak spíše matou, než oživují děj.

Kniha toho ostatně servíruje mnohem více, protože chvílemi připomíná spíše Rozpaky kuchaře Svatopluka než fantasy ságu. Namísto akce si totiž čtenář užije daleko více vaření a příhod z kuchyně. Bohužel ani dějové zvraty příliš neovlivňují líné tempo děje a v podstatě nic nezvrátí. Nepomohou ani nezáživné dialogy bez nápadu, které mezi sebou vedou hlavní, či vedlejší postavy vedou.

Přestože kniha není vyloženě špatně napsaná a český překlad se povedl, nemá mnoho co nabídnout. Nezajímaví hrdinové, nepříliš strhující děj a řada nejasných mechanismů fungování světa ji strhují hluboce pod průměr. Navíc po celou svoji délku Pekelné město připomíná karetní partii, kde se donekonečna rozdávají karty, aniž by se začalo hrát. Hra tak na čtenáře pravděpodobně čeká až ve druhém díle nazvaném Pán duší. Otázkou však je, zda si je bude chtít čtenář přečíst poté, co se prokouše Pekelným městem.

Knihu Pekelné město vydalo nakladatelství Epocha

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Věda života

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kniha života z nakladatelství Academia. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení