Recenze: Knihy pro dospělé

Punk podle Rudiše aneb před stíny minulosti nelze utéct, vždycky na vás zaútočí zezadu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

V poslední době se jméno Jaroslava Rudiše nejvíce skloňuje v souvislosti s jeho nově vydanou knihou Národní třída (Labyrint, 2013). Také nesmíme opomenout zmínit docela nedávné úspěšné filmové zpracování komiksu Alois Nebel (Labyrint, 2008, film 2011). Pro zajímavost, film byl zpracován animační technikou rotoskopie. Mezi těmito příběhy byl stvořen ještě jeden, a to román s přitažlivým názvem Konec punku v Helsinkách (Labyrint, 2010).

V pořadí čtvrtý román Jaroslava Rudiše se odehrává převážně v Helsinkách. Tedy v baru jménem Helsinky. Zde se prolíná hlavní příběh Oleho s ostatními příběhy jeho kamarádů a známých, kterými jsou: Frank, Lena, Connie, Oleho dcera Eva, Torsten, Malcom, Ulrike, Udělej si sám, Pražák ad. Celý příběh je zahalen a ovlivněn punkovými vibracemi. Tento „výtržnický“ styl se objevuje ve způsobu vyjádření příběhu, jednání postav, ve stylu oblékání a v projevu představitelů a i v prostředí, ve kterém se pohybují. Důležité při čtení tohoto neobvyklého příběhu je „hlavně se neposrat“, jak říká Malcolm, právník, který neměl na muziku talent, ale byl jeden z členů skupiny Automat.

knihaVšechno je punk, hlavně život Oleho. Jeho příběh je stěžejní, skrze něj se dovídáme o dalších stejně punkově posraných životech. Olemu je něco kolem třiceti a jeho punkerský život není to, co býval. Dělá v baru Helsinky, kam za ním chodí jeho přátelé a známí. Příběh Oleho je zobrazován v prostředí baru Helsinky, života ve východoněmeckém městě a cestou Oleho na Šumavu. Do vyprávění zasáhne jeho spolubydlící Pražák, který nečekaně sehrává důležitou roli v celé knize. Jedním z dalších příběhů je tajný deník Nancy z Jeseníku, který zpestřuje vyprávění.

Co dělá punk punkem v knize? U Rudiše je to styl projevu, který se ale náhle jen tak neobjevil. Můžeme si všimnout, že se spíše vyvíjí, v románu Potichu (Labyrint, 2007) se objevuje u postavy jménem Vanda. V našem románu Konec punku v Helsinkách je nejpunkovější určitě osobnost Nancy z Československa, která se projevuje skrze svůj deník. V těchto částech knihy je projev hrdinky velice osobitý a autor se zde dosti vyřádil. Je to změť myšlenkových pochodů náctileté holky. Ta se zmítá ve svém světě plném provokací, volnomyšlenkářství a odporu vůči komunismu či rasové diskriminaci. Její vzdor autor vyjádřil i jazykově, a to zejména slangem.

Děje se úplný hovno. Když tak nad tím přemejšlím platí  to o celý zemi. Zapneš rádio a hovno nebo Vondráčková. Zapneš bednu a hovno nebo Okres na severu. Vyjdeš ven a taky hovno leda potkáš nasmraděný rusácký paničky co za nima s nákupma  cupitaj ty jejich vojenský poskoci nebo vidíš shnilý ksichty sousedů. Ještě že jsou Poláci. Na rádiu Trujka hráli The Cure a ty se líběh Hlíně ale žádnej pank to teda není. (s. 74/75).

Bude opravdu konec punku v Helsinkách?

Knihu Konec punku v Helsinkách vydalo nakladatelství Labyrint

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení