Recenze: Knihy pro dospělé

Čarodějná dvojrecenze

1 1 1 1 1 (1 hlas)
k

V nedávné době vyšla v nakladatelství BB Art novinka od autorky Melissy de la Cruz, která píše převážně literaturu pro mládež. Upřesnila bych ještě více – píše pro mladé dívky a pro ženy, které se rády nechají pohltit kouzelným světem, ve kterém má každý naprosto běžné problémy, jen okořeněné magií a kouzly. Světem, kde je běžné „chodit“ s bohem či bohyní a světem, kde není nic divného, když se vám na půdě ubytují Elfové.

 

kČarodějky z East Endu

Protože nedávno vyšlá kniha je druhým dílem k čarodějné sáze o třech bohyních, jež se nemohou vrátit do svého světa a tak postupně prochází staletími, až se dostanou do současnosti, ve které se příběh odehrává, rozhodla jsem se začít svou recenzi nejprve prvním dílem, který vyšel v roce 2012 pod názvem Čarodějky z East Endu.

Čarodějky – bohyně jsou Joanna Beuchampová a její dvě dcery – divoká a nespoutaná bohyně lásky – Freya a její sestra Ingrid, která je jejím přesným opakem. Všechny žijí v městečku North Hampton svůj poklidný život. Ingrid pracuje jako knihovnice a stará se v místní knihovně o staré tisky a architektonické výkresy. Bojuje při tom proti starostovi a jeho podivnému nápadu – srovnat knihovnu se zemí a vystavit na jejím místě prestižní domy. Freya pracuje v místním baru a míchá koktejly lásky. Díky její snaze se bar začíná rozjíždět a přichází do něj stále více hostů. Něco tomu však chybí – kouzla. Ani jedna z žen totiž nesmí kouzlit. Odpykávající si trest, který se sice zdá nespravedlivý, ale ani jedna si ho po dlouhá staletí nedovolila překročit.

Nic však netrvá věčně a tak se jedna po druhé začnou pouštět do malých – zatím nevinných kouzel, kterými pomáhají svému okolí. Joanna začne čarovat pro malého chlapce – syna ženy, která jí pomáhá uklízet v domě. Chlapec jí připomíná syna, který si odpykává trest nejvyšší a zřejmě už ho nikdy neuvidí. Freya dodává kouzelnou příchuť svým koktejlům a bar se stává místem, kde lidé objevují své lepší já stejně jako lásku. Ingrid poruší zákaz ve chvíli, kdy pomůže nešťastné kamarádce k vytouženému dítěti.

Spolu s uvolněnými kouzly se však uvolňuje i zlo, spoutané dlouhá staletí. Freya se ocitá v milostném trojúhelníku, kdy se musí rozhodnout, který z jejích mužů je „ten pravý.“ Jeden z nich, je totiž její dávná láska, zatímco ten druhý je Loki – bůh zlomyslnosti, který může všechno zničit a vrhnout na svět temnotu. Dokáže se dobře rozhodnout?


Polibek čarodějky

Ve druhém díle s názvem Polibek čarodějky autorka v prvních kapitolách pečlivě čtenáře seznamuje s dějem první knihy, aby těm, kteří četli první díl před delší dobou, připomněla, o čem byl. Šikovné je to i pro čtenáře, kteří první díl vůbec nečetli. Ale ač je popis velmi podrobný, myslím, že určité souvislosti čtenářům vysvětlit nelze a ten, kdo první díl nečetl, bude velmi ochuzen. Toto však není chyba autorky. Podstata je v tom, že kniha přivádí čtenáře do naprosto nového světa. Ač se na první pohled zdá, že je život tří čarodějek v městečku North Hampton naprosto shodný s obyčejnými smrtelníky, opak je pravdou. Každá má svého zvláštního domácího mazlíčka, přítomnost Elfů, bohů i jiných stvoření jim přijde naprosto normální a stejně tak kouzla, která jim zjednodušují život.

Druhý díl navazuje velmi těsně na první knihu. Ke třem čarodějkám se vrací čtenářky ve chvíli, kdy je opustily v prvním dílu. Ingrid navazuje něžný a opatrný vztah k místnímu detektivu Mattovi, který věří ve vše možné, jen ne v kouzla. Freya si užívá svou divokou lásku a toho, že už konečně ví, který z mužů je „ten pravý“ a těší se na společný život. A Joanna si zvyká na nepřítomnost svého chotě a potkává Harolda.  Nic však není tak jednoduché, jak se zdá. Do města se vrátil Freddie, Freyin bratr, který uprchl z Předpeklí, kde si odpykával svůj nespravedlivý trest. Místo štěstí však do rodiny přinesl starosti a novou nejistotu. Obvinil za své uvěznění Freyina snoubence Killiana.  Ani Ingrid to nemá lehké. Její vztah s Mattem se začíná komplikovat a Joanna je kontaktována z jiného světa podivnou bytostí, které zatím neví, zda je dobrá, nebo zlá. Musí jednat opatrně, aby sebe i všechny v okolí neuvrhla do nebezpečí.

Melissa de la Cruz vytvořila ve svých knihách svět, který na čtenářky dýchne domácí pohodou a něčím, co vzbuzuje pocit důvěry a známosti. Kouzelné prvky, kterými tento svět protkává, dodávají příběhu pohádkové kouzlo. Nechybí napětí, láska, bolest, strach, čarodějové, Elfové, bozi… Nejsem čtenář, který hltá knihy o upírech a podobných bytostech každý den. Vlastně tyto knihy vůbec nečtu. Melissa de la Cruz mě však uchvátila. V prvním díle mi připomněla seriál „Gilmorova děvčata“ – vztahem dcery a matky, stejně jako film „Magická posedlost“, kde se objevovaly sestry čarodějky. Její postavy jsou živé, skvěle popsané, děj má spád a nezabývá se zbytečnou popisností odvádějící čtenářovu pozornost od hlavní linie. Zkrátka a dobře, ač nepatřím mezi onu „mládež“, které jsou knihy primárně určeny, už teď se těším na další díl. Jednak proto, že se dozvím, co se nakonec stalo s jedním z hlavních hrdinů, neboť autorka je mistrem napětí a vybrala perfektní okamžik, kdy nechala děj otevřený, a jednak proto, že mi „staří známí“ budou jednoduše chybět a budu se těšit na další setkání.

Knihy Čarodějky z East Endu a Polibek čarodějky vydalo nakladatelství BBart

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení