Recenze: Knihy pro dospělé

Romantické pohlazení s humorným nádechem

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Pokud jste četli knihu …A pak ji políbil, jistě jste s velkou dávkou netrpělivosti čekali na pokračování romantické série od Laury Lee Gurkhe. Nakladatelství Domino své čtenáře nezklamalo a vzápětí vydalo Pletichy krásného vévody. A nebojte, pokud jste první díl nečetli, nemusíte se tomuto vyhýbat. Propojeny jsou jen velmi volně, takže vám nic nebrání v tom si toto romantické dílko přečíst.


knihaJistě, nejedná se o příběh, který by mohl aspirovat na Nobelovu cenu za literaturu. Ale upřímně – je to jedno z nejlepších letních čtení, na něž můžete narazit. Příběh lásky mezi chudou švadlenkou Prudence Bosworthovu a vévodou Rhysem de Winter, vévodou ze St. Cyres, je plný zvratů, zajímavých situací a humoru. Do jejich životů, které by se za žádných jiných okolností nepropojily, totiž zasáhne nečekané dědictví s jednou drobnou podmínkou.

Aby Prudence získala nárok na roční apanáž po otci, jehož nikdy neviděla, musí se do roka vdát. Uznejte, milion liber ročně za sňatek přece stojí, ne? Zpočátku jí tato podmínka nepřijde nesplnitelná, ale když zjistí, že její milovaný Rhys bojuje nejen s duchy minulosti, ale i s finančními prostředky, její sny se zbortí jako domeček z karet. Dokáže Rhys svou vyvolenou přesvědčit, že ji miluje? Uvěří Prudence, že zpočátku mu skutečně šlo jen o její věno, ale nakonec zjistil, že peníze jsou to poslední, co jej na ní zajímá? Zabere jeho velké vyznání v novinách, nebo jej bude Prudence považovat za prázdné romantické gesto?

„Prudence rozčileně vyskočila. Při pohledu na něj nepociťovala závratnou radost ani příval touhy. Jen hlubokou palčivou bolest a planoucí vztek nad jeho zradou. „Co tu děláš?" pronesla, zatímco ostatní dámy vstaly s poněkud větší grácií, „Okamžitě odejdi!"
„Ach, Harry!" zaúpěla Emma tiše. „Cos to provedl?"
„Vyřizujeme obchodní záležitost, Emmo," oznámil vikomt a snažil se tvářit jakoby nic. „Víš přece, že jakmile řeším obchody, všechno ostatní jde stranou.“
S další otázkou předběhla Emmu Prudence, a neptala se vikomta, ale Rhyse. „Jaký obchod můžeš ty projednávat s lordem Marlowem?" Rhys vytáhl z kapsy přeložené noviny. „Vikomt se mnou pořídil rozhovor pro The Social Gazzete. Tohle je první výtisk. Chcete se podívat?" Nečekal na odpověď, rozložil noviny a nastavil je tak, aby Prudence i ostatní dámy mohly přečíst titulek.
 Zpustlý vévoda dává přednost lásce před penězi!
Prudence chvíli upírala zrak do novin, pak pohlédla na Rhyse. „Co je to?"
(LEE GURKHE, Laura. Pletichy krásného vévody, Praha: Domino, 2013. s. 230-231.)

Kniha se čte velmi dobře, děj má spád i vtip a nedokážete se od ní odtrhnout. Nemusíte se ani bát detailních erotických scén, ty jsou pouze naznačeny, takže se u knihy nebudete červenat, jak se to stává u některých jiných autorek. Sice občas zaúpíte nad naivitou hlavního hrdiny, ano, výjimečně nebudete úpět nad dámou, ale nad pánem, přesto jsou Pletichy krásného vévody velmi pěknou knihou, která se k letnímu posezení u bazénu více než hodí.

Knihu Pletichy krásného vévody vydalo nakladatelství Domino

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení