Recenze: Knihy pro dospělé

Romantické pohlazení s humorným nádechem

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Pokud jste četli knihu …A pak ji políbil, jistě jste s velkou dávkou netrpělivosti čekali na pokračování romantické série od Laury Lee Gurkhe. Nakladatelství Domino své čtenáře nezklamalo a vzápětí vydalo Pletichy krásného vévody. A nebojte, pokud jste první díl nečetli, nemusíte se tomuto vyhýbat. Propojeny jsou jen velmi volně, takže vám nic nebrání v tom si toto romantické dílko přečíst.


knihaJistě, nejedná se o příběh, který by mohl aspirovat na Nobelovu cenu za literaturu. Ale upřímně – je to jedno z nejlepších letních čtení, na něž můžete narazit. Příběh lásky mezi chudou švadlenkou Prudence Bosworthovu a vévodou Rhysem de Winter, vévodou ze St. Cyres, je plný zvratů, zajímavých situací a humoru. Do jejich životů, které by se za žádných jiných okolností nepropojily, totiž zasáhne nečekané dědictví s jednou drobnou podmínkou.

Aby Prudence získala nárok na roční apanáž po otci, jehož nikdy neviděla, musí se do roka vdát. Uznejte, milion liber ročně za sňatek přece stojí, ne? Zpočátku jí tato podmínka nepřijde nesplnitelná, ale když zjistí, že její milovaný Rhys bojuje nejen s duchy minulosti, ale i s finančními prostředky, její sny se zbortí jako domeček z karet. Dokáže Rhys svou vyvolenou přesvědčit, že ji miluje? Uvěří Prudence, že zpočátku mu skutečně šlo jen o její věno, ale nakonec zjistil, že peníze jsou to poslední, co jej na ní zajímá? Zabere jeho velké vyznání v novinách, nebo jej bude Prudence považovat za prázdné romantické gesto?

„Prudence rozčileně vyskočila. Při pohledu na něj nepociťovala závratnou radost ani příval touhy. Jen hlubokou palčivou bolest a planoucí vztek nad jeho zradou. „Co tu děláš?" pronesla, zatímco ostatní dámy vstaly s poněkud větší grácií, „Okamžitě odejdi!"
„Ach, Harry!" zaúpěla Emma tiše. „Cos to provedl?"
„Vyřizujeme obchodní záležitost, Emmo," oznámil vikomt a snažil se tvářit jakoby nic. „Víš přece, že jakmile řeším obchody, všechno ostatní jde stranou.“
S další otázkou předběhla Emmu Prudence, a neptala se vikomta, ale Rhyse. „Jaký obchod můžeš ty projednávat s lordem Marlowem?" Rhys vytáhl z kapsy přeložené noviny. „Vikomt se mnou pořídil rozhovor pro The Social Gazzete. Tohle je první výtisk. Chcete se podívat?" Nečekal na odpověď, rozložil noviny a nastavil je tak, aby Prudence i ostatní dámy mohly přečíst titulek.
 Zpustlý vévoda dává přednost lásce před penězi!
Prudence chvíli upírala zrak do novin, pak pohlédla na Rhyse. „Co je to?"
(LEE GURKHE, Laura. Pletichy krásného vévody, Praha: Domino, 2013. s. 230-231.)

Kniha se čte velmi dobře, děj má spád i vtip a nedokážete se od ní odtrhnout. Nemusíte se ani bát detailních erotických scén, ty jsou pouze naznačeny, takže se u knihy nebudete červenat, jak se to stává u některých jiných autorek. Sice občas zaúpíte nad naivitou hlavního hrdiny, ano, výjimečně nebudete úpět nad dámou, ale nad pánem, přesto jsou Pletichy krásného vévody velmi pěknou knihou, která se k letnímu posezení u bazénu více než hodí.

Knihu Pletichy krásného vévody vydalo nakladatelství Domino

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení