Recenze: Knihy pro dospělé

Žádný pořádný spisovatel se neobejde bez hemeroidů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
voda

Charles Bukowski není toho také výjimkou. I on byl postižen tímto delikátním prokletím básníků, kteří si přes den vydělávají na živobytí úmornou, finančně nízko ohodnocenou, dřinou, v noci pak obcují s múzou a to v mnoha jejích formách. Děvky a chlast byly neodmyslitelné. Alkohol, to byla jistota a coura prakticky povinná znouzectnost. Ranní kocovina pravidlem, hádka na denním pořádku, výtržnosti, policie, konformní sousedé, zloději, vrahové a do toho nevytlačené akné vulgaris plné pubertálního slizu. Fotr sadista, matka trpně přihlížející frustrovaný slaboch.

 

knihaBukowski neměl dobré rodiče. Nenáviděl je a oni nenáviděli jej. Sbírka povídek Všechny řitě světa i ta má zachycuje všechny výše zmíněné polohy plus onen faktor, z jakých podmínek Bukowski vzešel. Byl dítě Druhé světové války. Zažil Velkou hospodářskou krizi, kdy otcové nezakopli o práci. Absolvoval padesátá léta jako tulák. Objevil pro sebe městkou knihovnu, Johna Fanteho, aby nakonec na dlouhá léta zakotvil na poště.

Co ho motivovalo k tomu psát? Těžko říct, každopádně, kdyby tak neučinil, svět by byl bezesporu ochuzen.

Bukowski je autorem sociálního dna. Popisuje prostředí ztracených případů. Pro atmosféru jeho příběhů je typická melancholická beznadějnost, avšak skrz naskrz prodchnutá černým humorem.

Bukowski je vulgární, ale takový je každý z nás. Bukowski se nebojí nazývat věci jejich pravými jmény a my shledáváme, že žijeme vlastně v pornu všední každodennosti.

Ve sbírce Všechny řitě světa i ta má však nechybí ani poloha surrealistická a hravě absurdní. Ve dvou závěrečných povídkách pak už má nakročeno ke svým pozdějším románům jakými jsou kupříkladu Faktótum, či Ženy.

Bukowski je velmi rafinovaný autor, který dokáže utáhnout svého čtenáře, jak se říká, na vařené nudli. Nedá se mu podle mého věřit zhola nic. Ani ten jeho ošklivý nos mezi očima posetý krátery, jež evokují ty měsíční. Co tím chci říct? Že Bukowski je velký mystifikátor. Ze střípků holé pravdy vybuduje vesmír sugestivní fabulace osekané ve vyjadřovacích prostředcích na samotnou dřeň.

Bukowski má dva rozměry: Groteskně komický, spočívající v popisu fádní reality a tristních mezilidských vztahů, a poté svým způsobem mystický. Možná to někoho překvapí, ale ona mystika vězí skutečně v jeho alkoholismu. Místo aby se však utápěl ve vesmíru iracionálních bludů a paranoidních chimér, jako ostatní pobudové, vrhl své stíny temné duše na papír ve formě poesie a prozaických útvarů.

Bukowskému sedí krátká forma. Neplýtvá slovy, nýbrž přistupuje rovnou k věci. Je neotesaný, hrubý a cynický. Je bystrý, inteligentní a je skvělý pozorovatel.

Bukowského, podobně jako L. F. Célineho, stojí za to číst, pokud se chcete dozvědět něco o životě lidí na okraji společnosti.

Vyvrhelové a vyděděnci nemají co ztratit. Leda vlastní život. Rezignovali a oddali se chlastu. Rozkládají se za živa. Postrádají iluze a odevzdaně čekají, kdy si pro ně přijde zubatá.

„Zavřeli mě spolu s třemi dalšími pacienty. To se stane mně, mnichovi, samotáři, hazardnímu hráči, playboyovi, idiotovi. Byl to totální konec. Milovaná samota, lednička plná piva, doutníky na prádelníku, telefonní čísla na ženský s tlustýma nohama a velkou prdelí.
Jeden z nich byl v obličeji žlutý. Vypadal trochu jako velký tlustý pták, kterého ponořili do moče a nechali usušit na slunci. Pořád mačkal zvonek. Měl plačtivý, hořekující, ukňouraný hlas.“
(Bukowski, Ch. Všechny řitě světa i ta má. Přel. J. Rauvolf, L. Šenkyřík. Argo: Praha, 2013, s. 154) 

Kniha Všechny řitě světa i ta má vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
lius
0 39lius 2013-08-21 01:05
Petr Měrka, toť recenzent par exellence.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Měrka
0 Odp.: 39Měrka 2013-08-21 14:41
pokud je to míněno vážně, tak dík!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
lius
0 Odp.: 39lius 2013-08-23 10:08
Je to míněno zcela vážně. Miluju, když někdo umí používat češtinu tak, aby něco řekl.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Měrka
0 Odp.: 39Měrka 2013-08-25 19:40
v tom případě moc děkuju!! vážím si toho!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení