Recenze: Knihy pro dospělé

V londýnských parcích řádí přízrak

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Žádná žena si nemůže být v Londýně po setmění jistá, řádí tady přízrak, který své oběti brutálně zbije a poté spálí na popel. Jane Caseyová ani tentokrát nezklamala!!!

Ani zdaleka nebudu přehánět, když budu tvrdit, že se svým počinem Oheň Jane Caseyová zařadila mezi ty detektivní autory, kterých si vážím nejvíce. Tento názor sdílím s Daily Telegraph i Irish Times, tudíž nemůže být zase až tolik subjektivní, jak se na první pohled může jevit.

knihaCaseyová také tentokrát předkládá psychologickou dechberoucí zápletku, kdy si čtenář nemůže být ničím jist. Kniha je opět dynamická, srozumitelná, napínavá a strhující. Atraktivnosti ji dodávají různé pohledy hlavních aktérů příběhů, kteří se postupně střídají v roli vypravěčů.

Hlavní hrdinka příběhu, Meave Kerriganová, pracuje na kriminálním oddělení, je součástí proslulé „mordparty“, skupiny schopných a ostřílených policistů, přesto je však svými kolegy často podceňována a jsou jí svěřovány druhořadé práce. Mladá kriminalistka však touží dokázat, že je v ní víc, než si kolegové myslí a je odhodlána se prosadit v převážně mužském světě oddělení vražd. Ujímá se zprvu nezajímavého případu, který zdánlivě nesouvisí se sérií brutálních londýnských vražd, a rozplétá klubko pochyb a osudů lidí, kteří byli rodinou, přáteli, kolegy i soky zavražděné.

Co Caseyová rozhodně umí, to je udržet čtenáře napjatého. Pokud tedy před sebou máte těžký týden a chcete pouze knihu takříkajíc „na usnutí“, nezačínejte s Ohněm, doslova vás totiž pohltí a nenechá zamhouřit oči. Caseyová umně vykresluje charaktery postav, takže jak Maeve, tak Louisa, nejlepší přítelkyně zavražděné, jsou vám brzy natolik blízké, že jim svým způsobem jako čtenář rozumíte, snažíte se pochopit jejich jednání a přemýšlet společně s nimi nad tím, kdo mohl zavraždit mladou, krásnou a úspěšnou Rebecu.


Ukázka z knihy:

Nemohla bych přísahat, že Judd našemu týmu schválně vybral zrovna to nejdepresivnější, nejhnusnější a nejopuštěnější místo na mapě, ale kdyby chtě najít to nejhorší místo na světě, kde by se dala strávit noc, nemohl si přát nic lepšího než to, kde jsme právě byli. Sam zaparkoval v postranní ulici, odkud byl výhled na hřiště, které jsem znala z fotek těla Alice Fallonové. Bylo to přesně devět týdnů, co bylo její tělo objeveno u zdi na opačné straně parku, než jsme teď seděli, a jak jsem celou scénu zkoumala svým diskrétním infračerveným dalekohledem, na tvárnicích byly ještě slabě vidět ožehnuté stopy. Na dětském hřišti neužitečně visela houpačka, jednu stranu utrženou od řetězu, a plastová klouzačka byla dole rozbitá, chyběl na ní polokruhový kus plastu a zbyl po něm tak ostrý okraj, že klouzačka byla teď nebezpečná. Na zemi leželo víc suchého listí a zbytky trávy změnil liják spíš v bahnité jezero. Jinak se nezměnilo nic.
(CASEYOVÁ, Jane. Oheň. 1. vyd. Argo, 2013, s. 237. ISBN 978-80-257-0902-3.)

Knihu Oheň vydalo nakladatelství Argo

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dobrá tak akorát

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dobrá tak akorát z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení