Recenze: Knihy pro dospělé

Gorilí přítel a ochránce

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
k

Obdivuji lidi, kteří dokázali podřídit celý svůj život jednomu cíli, věří mu a jsou se schopni přenést i přes občas se vtírající pochybnosti. Snad jim i trochu závidím, i když nejsem naivní a vím, že taková cesta se dá těžko skloubit s tím, co si většina lidí představí pod pojmem ideálního života. Je plná odříkání, boje i zklamání. Marek Ždánský, bývalý ošetřovatel goril zoologické zahrady v Praze Tróji o tom ví mnoho, může vyprávět a často vypráví. Na rozdíl od lidí, vyžívajících se v mediální pozornosti, motivace Marka Ždánského nemá narcistické ani zištné pozadí. Kniha Gorilí táta, kterou podle jeho vyprávění napsala Markéta Pilátová, sice pojednává o něm, ale hlavně o gorilách.


kO chovu goril v pražské zoo ví u nás téměř každý, spousta lidí si vybaví, kdo je to Richard a kdo Moja. Ale kdo se o ně blíže zajímal před tím, než se tehdejšímu řediteli Petru Fejkovi podařilo celý projekt chovu medializovat? Jistě, návštěvníci se u goril zastavovali, prohlíželi si je, ale k bližšímu seznámení s jejich způsobem života neměli příležitost. Kniha Gorilí táta je dalším z řady kroků udržujících pozornost laické veřejnosti. 

Na necelých osmdesáti stránkách  je zachyceno několik epizod ze života Marka Ždánského, které, jak se domnívá, jsou pro jeho cestu charakteristické a významné. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to málo, že profesní život téměř čtyřicetiletého by mohl být bohatší, ale kdo si dokáže představit běžný pracovní den v jakémkoliv zaměstnání, pochopí, že zážitky stojící za zveřejnění se vždy loví mezi nekonečným balastem rutinní práce.

Je zajímavé, že v některých médiích je Gorilí táta zařazen mezi literaturu pro děti a mládež. Snad je k tomu přiměly ilustrace Daniela Michalíka. Vypadají trochu jako obrázky v dětské knížce, ale vytvářejí mimořádnou atmosféru. V kontrastu s těmito - na první pohled milými - kresbami jsou texty velmi vážné. Chov zvířat v zoologických zahradách není zdrojem veselých historek. V kapitole příznačně nazvané Ukrajinská noční můra Marek Ždánský popisuje transport dvou šimpanzů do ukrajinské zoo. Popisované zážitky jsou pro nezasvěcené neuvěřitelné, avšak pro lidi, kteří měli někdy možnost jednat s ukrajinskými úředníky, důvěrně známé. Marek Ždánský se na ukrajinskou epizodu nedívá shovívavě ani s odstupem, protože on by jistě byl schopen na příkoří způsobená jemu zapomenout a snad na ně vzpomínat s úsměvem. Ale na ukrajinské poměry doplatily jeho milované opice a to chovatel neodpouští.

Nejhorší ale byla za půl roku zpráva, kterou jsem víceméně čekal, a v ní stálo, že Zina s Justýnem v nikolajevské zoo uhynuli. V oficiální zprávě se psalo, že když se je prý pokusili začlenit do místní skupiny šimpanzů, tak je ostatní nepřijali a zabili je. Jenže já muslím, že prostě ukrajinská noční můra zamávala svými křídly nasáklými chudobou a drsnými podmínkami a naši šimpazi zvyklí na jinou stravu a zacházení to prostě možná vzdali. Říct, že jsem smutný, když na ně dneska myslím, je nepřesný. Rvu si vzteky vlasy a přísahám si, že už nikdy nic podobného nedopustím.
(Pilátová M., Ždánský M. Gorilí táta. Praha: Novela bohemica 2013, str.37-38)

Ani ostatní kapitoly příliš knihu neodlehčí. Útěk gorily z výběhu a útěk chovatele oknem sice může vyvolat úsměv, ale ve skutečnosti byla tato situace extrémně nebezpečná. Ale autorům nešlo o to čtenáře pobavit. Chtěli seznámit lidi s problematikou chovu, narušit zažité stereotypy o tom, že zvířata jsou v zoo nešťastná a bylo by jim lépe ve volné přírodě. Gorily patří mezi zvířata ohrožená na hranici vyhynutí. I na to chtěl Marek Ždánský upozornit.

Markéta Pilátová zpracovala vyprávění Marka Ždánského po svém. Poměrně syrový obsah bohatý na informace je interpretován s mírnou poetikou vlastní spíše ženskému pohledu. Může to poněkud rušit, ale nic to nemění na zásluze, kterou má Markéta Pilátová na rozšiřování povědomí o pražských gorilách.

Knihu Gorilí táta vydalo nakladatelství Novela bohemica

Komentáře   

 
Michal
-5 NesmyslMichal 2013-08-04 11:03
Vážení, všiml si někdo z vás faktu, že pan Ždánský v zoo již přes čtyři roky nepracuje? Pan ždánský vlastní zelinářskou firmu. Popisované historky zazněly na mnoha fórech již nespočetněkrát, a to v různých variantách. Kniha vyšla samozřejmě s cílem udržet uvadající slávu tohoto pána ještě nějakou dobu nad vodou, tedy opravdu proto, aby přitáhla pozornost k němu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení