Recenze: Knihy pro dospělé

Zakladatel Sázavského kláštera a dějiny prvních Přemyslovců

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Moba se věnuje vydávání historických románů, které velkou měrou přibližují českému čtenáři dějiny naší země.  Snad největší počin je románové ztvárnění dějin přemyslovského rodu, který píše Vlastimil Vondruška. Vedle něj je ale spousta dalších výborných autorů, kteří se věnují různým obdobím v dějinách a pomáhají tak českému čtenáři vytvořit si o nich podvědomí. Kniha Ďábel na řetězu od Otomara Dvořáka je novinkou, která jistě své čtenáře velmi zaujme.


knihaAnotace na zadní straně knihy trochu lakonicky prozrazuje, že čtenář bude sledovat životní kroky muže, který se vzdal svého jména Drslav, aby přijal řeholní jméno Prokop. Je významnou, avšak trochu opomíjenou osobou v dějinách naší země. Prokop se stal zakladatelem sázavského kláštera a ovlivňoval církevní dějiny v Čechách i na Moravě. Otomar Dvořák však ve své knize přináší mnohem více než jen Prokopův životní příběh.
    
Spolu s Prokopem čtenář poznává Čechy a Moravu v době, kdy jimi zmítaly tvrdé nepokoje a kdy se první Přemyslovci přetahovali o trůn nejen mezi sebou, ale také mezi okolními panovníky. Ať už do našich dějin zasahovala polská strana, nebo německá, ať ovlivnily naše dějiny rody Slavníkovců či Vršovců, Přemyslovci se dokázali prosadit a usadit se pevně na českém trůnu.    

Otomar Dvořák citlivě prolíná život poustevníka Prokopa s osudem Břetislava, syna Oldřicha a Boženy. Snaží se dějiny českého raného středověku vyprávět z nového úhlu pohledu – ovšem důrazně si připomeňme, jedná se o pouhou fikci. Přestože v mnohém vychází ze skutečných historických událostí, nelze brát knihu jako výklad našich dějin. Začátek knihy, kde se o český knížecí stolec pralo mnoho mužů najednou, bylo napsáno poněkud chaoticky. Začátek je vhodný pro toho, kdo „zná“ české dějiny. Pokud bude knihu číst čtenář trochu méně zkušený, bude se v rychlém sledu událostí ztrácet. Škoda, že kniha nebyla doplněna rodovým stromem, který by lépe vysvětloval pokrevní spojení jednotlivých postav románu.    

Děj se drží skutečných historických událostí, ale neprolíná se jím žádný domyšlený příběh, který by čtenáře dokázal překvapit a „lapit“ jej. Pro toho, kdo „příběh“ prvních Přemyslovců zná, bude příjemným osvěžením život Prokopův, který tak trochu prochází linií knihy jako vypravěč. Jako ten, kdo se na problematiku dívá zvenčí, má svůj názor na věc – vždy správný názor – a je tím, kdo se stává Břetislavovi učitelem a rádcem.    

Knihu Ďábel na řetězu vnímám jako příjemné osvěžení českých historických románů, ve které se objevuje i nádech tajemna a která zpříjemní čtenářům horké letní dny.

Knihu Ďábel na řetězu vydalo nakladatelství Moba

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše. 

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení