Recenze: Knihy pro dospělé

Zakladatel Sázavského kláštera a dějiny prvních Přemyslovců

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Moba se věnuje vydávání historických románů, které velkou měrou přibližují českému čtenáři dějiny naší země.  Snad největší počin je románové ztvárnění dějin přemyslovského rodu, který píše Vlastimil Vondruška. Vedle něj je ale spousta dalších výborných autorů, kteří se věnují různým obdobím v dějinách a pomáhají tak českému čtenáři vytvořit si o nich podvědomí. Kniha Ďábel na řetězu od Otomara Dvořáka je novinkou, která jistě své čtenáře velmi zaujme.


knihaAnotace na zadní straně knihy trochu lakonicky prozrazuje, že čtenář bude sledovat životní kroky muže, který se vzdal svého jména Drslav, aby přijal řeholní jméno Prokop. Je významnou, avšak trochu opomíjenou osobou v dějinách naší země. Prokop se stal zakladatelem sázavského kláštera a ovlivňoval církevní dějiny v Čechách i na Moravě. Otomar Dvořák však ve své knize přináší mnohem více než jen Prokopův životní příběh.
    
Spolu s Prokopem čtenář poznává Čechy a Moravu v době, kdy jimi zmítaly tvrdé nepokoje a kdy se první Přemyslovci přetahovali o trůn nejen mezi sebou, ale také mezi okolními panovníky. Ať už do našich dějin zasahovala polská strana, nebo německá, ať ovlivnily naše dějiny rody Slavníkovců či Vršovců, Přemyslovci se dokázali prosadit a usadit se pevně na českém trůnu.    

Otomar Dvořák citlivě prolíná život poustevníka Prokopa s osudem Břetislava, syna Oldřicha a Boženy. Snaží se dějiny českého raného středověku vyprávět z nového úhlu pohledu – ovšem důrazně si připomeňme, jedná se o pouhou fikci. Přestože v mnohém vychází ze skutečných historických událostí, nelze brát knihu jako výklad našich dějin. Začátek knihy, kde se o český knížecí stolec pralo mnoho mužů najednou, bylo napsáno poněkud chaoticky. Začátek je vhodný pro toho, kdo „zná“ české dějiny. Pokud bude knihu číst čtenář trochu méně zkušený, bude se v rychlém sledu událostí ztrácet. Škoda, že kniha nebyla doplněna rodovým stromem, který by lépe vysvětloval pokrevní spojení jednotlivých postav románu.    

Děj se drží skutečných historických událostí, ale neprolíná se jím žádný domyšlený příběh, který by čtenáře dokázal překvapit a „lapit“ jej. Pro toho, kdo „příběh“ prvních Přemyslovců zná, bude příjemným osvěžením život Prokopův, který tak trochu prochází linií knihy jako vypravěč. Jako ten, kdo se na problematiku dívá zvenčí, má svůj názor na věc – vždy správný názor – a je tím, kdo se stává Břetislavovi učitelem a rádcem.    

Knihu Ďábel na řetězu vnímám jako příjemné osvěžení českých historických románů, ve které se objevuje i nádech tajemna a která zpříjemní čtenářům horké letní dny.

Knihu Ďábel na řetězu vydalo nakladatelství Moba

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení