Recenze: Knihy pro dospělé

Dopisy a sny

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Těžko zazlívat milujícím rodičům jejich snahu pomáhat svým dětem, chránit je a odstraňovat jim z cesty veškeré překážky. Kde ale končí rodičovská láska a začíná sobecká snaha ovládat, se velmi nesnadno určuje. V novele Ivany Myškové Nícení najdeme mnoho míst, nad nimiž se můžeme v tomto směru zamyslet a snažit se hranici mezi láskou a sobectvím najít.

 


knihaPokud po novele
Nícení sáhneme, musíme být připraveni, že žádný souvislý děj nenajdeme. Vlastně by se děje v knize nedořezal. Hermína – hlavní hrdinka – píše dopisy. Různé. Adresované, neadresované, odeslané, neodeslané. Z jejich obsahu pomalu vyplouvá na povrch Hermínina složitá osobnost, její fobie i příčiny iracionálního chování. Zdá se, že člověkem, který hrdinku nejvýraznějším způsobem ovlivnil, je její matka. Sama hrdinka si přiznává, jak veliký vliv na ni má, a nazývá ji „Předobraz“. To ovšem neznamená, že ji obdivuje, že by chtěla být jako ona. Onen „Předobraz“ je nechtěný. Často se začínáme podobat svým rodičům - čím jsem starší, tím více - aniž bychom to dělali vědomě, či po tom toužili.
Nezúčastněný pozorovatel by určitě usoudil, že Hermína má milující matku, která jí všestranně pomáhá. Hermína to vidí jinak. Blahosklonnost, s níž matka za svou dceru vše dělá, trpitelská póza je pro Hermíninu duši devastující natolik, že se neustále promítá do jejího života i do jejích snů. Rozklíčovat symboly, jimiž je novela protkaná, není jednoduché, Ivana Myšková čtenáři nepodává pomocnou ruku. Smíchává zdánlivou realitu transformovanou očima Hermíny do jakési subjektivní koláže, v níž převládají emoce a volné asociace.

Nemocnice – noc. Jdu spoře osvětlenou chodbou na procedury, s neznámou samozřejmostí si je ale dělám sama. Lehám si na lehátko (nemocnice je pustá, nablízku žádný ošetřovatel ani noční hlídač) a zavádím si snad nějakou infuzi, čekám na číslo 3 nebo 4, pořád mám ale pocit, že to ještě nestačí, skončím teprve, až naskočí pětka.
Lehátko z jiného úhlu nebo jsem si na jiné sedla, všude se svítí: odmotávám si obvaz z nohy, tu se v místnosti objeví dva muži, jeden druhého veze na vozíčku, vozíčkář se hlasitě směje, právě se dozvěděl, že už nikdy nebude chodit, že zůstane na vozíku. Druhý ho doveze k lehátku, popadne ho a povalí přímo na mě. Vozíčkář se směje ještě divočeji, laškuje se mnou. Nejprve se bráním, ale pak se upokojím – bude nám spolu dobře.
(Myšková, I. Nícení, Praha: FRA 2012, str.96)

Podstatnou část dopisů tvoří sny. Nelze je určitě rozlišit od představ či skutečnosti, text nese stopy surrealistických vizí. Účinek je umocněn bohatým jazykem, jímž autorka vládne. Není náhodou, že v anotaci knihy je použita charakteristika z pera Alexandry Berkové (1949 – 2008), která hovoří o vytříbenosti a kultivovanosti výrazu. Je nutno přiznat, že styl Ivany Myškové je tvůrčímu stylu Alexandry Berkové podobný, přestože obě ženy dělí více než třicet let. Témata objevující se v novele Nícení jsou samozřejmě blízká věku autorky, v prózách Alexandry Berkové se spíše reflektovala zkušenost ženy středního věku.

Debutu mladé autorky dali porotci, nominující knihy do nejužšího výběru Ceny česká kniha, přednost před knihami mnohem zkušenějších autorů. Přestože titul nakonec cenu nezískal, sama nominace je pro začínající autorku velkým úspěchem, ale i významným závazkem.

Knihu Nícení vydalo nakladatelství FRA 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení