Recenze: Knihy pro dospělé

Vzpomínky minulosti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
detail

Některá jména se nesmazatelně zapíšou do dějin, jiná z paměti vymizí nebo zůstanou jen lehkou vzpomínkou. Totéž se stalo se jménem první ženy Jiřího z Poděbrad, Kunhuty ze Šternberka. Je pravdou, že tato mladá žena se dožila pouhých dvaceti sedmi let a nikdy se nestala královnou, byla však ženou, která si pozornost zaslouží. Byť jí moderní encyklopedie věnují pouhé zmínky.

Kunhuta se pravděpodobně narodila roku 1422, jiné prameny uvádí rok 1425, za Jiřího z Poděbrad byla provdána roku 1441, o osm let později zemřela. Je tedy co vyprávět? Zajisté, krom toho, že Jiřímu porodila sedm dětí, z nichž se pět dožilo dospělosti, zasloužila se o rozkvět Poděbrad. Ona totiž měla svůj sen.

knihaA o tomto snu nám vypráví v románu Perlová koruna Jaroslava Černá. Představuje mladičkou dívku, které kdysi dávno potulní kejklíři vyvěštili, že se provdá za budoucího krále. Proto je nadšená, když se narodí Ladislav Pohrobek, doufá, že je jí souzen. Ale je navýsost zklamána, když se o ní začne ucházet jen Jiří, jednadvacetiletý podsaditý muž, pán na Poděbradech a Kunštátu. Svého muže však hluboce miluje a rozhodnutí vzít si jej nikdy nelituje. Stejně jako roste Jiřího moc, roste i Kunhutina činnost.

Jako paní na Poděbradech nechá ve městě postavit špitál, založí školní nadaci a všemožně se stará o chudé. Poddaní ji milují a i Jiří si jí váží nejen jako manželky a matky. Tato role se jí ale stane osudnou, když porodí svému muži dvojčata. Několik dní po porodu zemře a jen ona sama tehdy ví, že věštkyně měla pravdu. Provdala se za budoucího krále.

„Odpočívej, spi, moje malá královno,“ zašeptal Jiří, aby ho Kunhuta slyšela, zvedl se a po špičkách přecházel ložnicí. U dveří, s rukou na klice se otočil. Tvůj sen se splnil, moje milá, jsi královnou… a jestli se také mohou plnit věštby, to ukáže čas.
Kunhuta usínala. Pořád cítila medvědí náruč svého manžela, srdcem zůstávala u svých šesti dětí, ale ve snech viděla zářit královskou korunu na zvlněných vlasech pana Jiříka z Poděbrad.
(Jaroslava Černá, Perlová koruna. Praha: Alpress, 2013. s. 204.)

Kniha je krásnou literární fikcí, o životě paní Kunhuty víme z pramenů skutečně málo, Wikipedie o ní píše v dvanácti řádkách, v krásné literatuře bývá po Jiřího boku popisována královna Johana, ale jeho první žena svou roli sehrála skvěle. Byla mu oddanou a milující ženou, která mu dala pokračovatele rodu i dcery pro rozšíření jeho budoucí moci. Proto si tuto krásnou, čtivou a místy dobrodružnou knihu určitě zaslouží.

Knihu Perlová koruna vydalo nakladatelství Alpress

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení