Recenze: Knihy pro dospělé

Dobrý otec a špatný syn nebo naopak

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Ať už jsou naše děti jakékoli, ať už udělaly cokoli, vždycky jako rodiče budeme stát na jejich straně. Vždyť právě ony jsou naším odrazem, produktem naší výchovy, naší lásky. Vždyť to ony přejímaly naše vzory a učily se být dobrými lidmi. Ale jak řekl odsouzený vrah a syn Daniel Allen: „Všichni jsme nepřišli na svět, abychom konali dobro."


knihaDaniel Allen je dvacetiletý mladík, který neměl příliš šťastné dětství. Rodiče se rozvedli a on tak putoval z jednoho kouta země do druhého, od matky k otci. Otec založil novou rodinu, matka tak nějak nevěděla, co sama se sebou, natož s chlapcem jeho věku. Danny byl průměrný mladík až do okamžiku, než se rozhodl opustit vysokou školu a vydal se na cestu napříč Státy. Někde na té cestě, se něco stalo, něco se změnilo. A pak najednou koukal na svět zpoza mříží, on, údajný vrah významného republikánského politika a možná budoucího prezidenta Spojených států.  Kde se stala chyba a kde je pravda? Je Daniel vrahem nebo obětí? Je vlkem nebo beránkem? To se rozhodne zjistit jeho otec, uznávaný revmatolog, Paul Allen. Ten se nehodlá s osudem svého syna smířit, nevěří v jeho vinu a sám se vydává po stopě synova příběhu. Co nebo kdo ho dovedl na místo činu a proč by jeho syn, kterého si pamatoval jako usměvavého mladíka, přistoupil k činu takto násilné povahy? Sám sebe se postupem času ptá, zda mu byl skutečně tak dobrým otcem, jak si vždycky myslel.

Noah Hawley ve své knize Dobrý otec poodkrývá oponu urputného boje otce za život a svobodu svého syna. Příběh není dějově komplikovaný, drží se jedné dějové linii, v níž se prolíná přítomnost s minulými zážitky odsouzeného chlapce. Jedná se ovšem o velice emotivní příběh, nad nímž se sám čtenář je nucen zamyslet. V nitru prožívá bolest a pochybnosti otce, společně s ním hledá, co za vraždou politika stojí a pátrá po povaze syna, který se odcizil otci. Četba Dobrého otce zprostředkovává velmi intenzivní prožitek a čtenář spolu s hlavním hrdinou spěje k velmi silnému emotivnímu rozuzlení.

Ukázka z knihy

„Vstal jsem a pohlédl na sebe do zrcadla. Tady vedla hranice a já si nebyl jist, zda jsem ochoten ji překročit. Za ní už následoval pád do něčeho spletitého, chmurného. Fran měla pravdu. Nesměl jsem se v tom ztratit, nesměl jsem se nechat lapit do osidel posedlosti. Tři muži spolu jeli vlakem přes ústí řeky Sacramento. Jedním z nich byl můj syn. Zbylí dva byli podle všeho váleční veteráni, z nichž jeden pracoval pro společnost, která by přišla o miliony, kdyby Seagramův návrh zákona prošel Senátem a po prezidentově podpisu vstoupil v platnost. Byla to pravda? A kdyby ano, co to znamenalo? Bylo lákavé vidět v tom jistou logiku, souvislost, zároveň však měl člověk pocit, že tím učiní první krok do temnějších sfér. Že tím vykročí po cestě, z níž se příliš jedinců nevrátí.“
(HAWLEY, Noah. Dobrý otec. Praha: Argo, 2013. s. 154.)

Kniha Dobrý otec vychází u nakladatelství Argo

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dobrá tak akorát

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dobrá tak akorát z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení