Recenze: Knihy pro dospělé

Knižní předloha pro první český digiromán – Apokalypsa

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Pojem digiromán se u nás až dosud neobjevoval. S horkou novinkou přišlo na začátku roku 2013 nakladatelství Euromedia Group. V době, kdy už měli nadšení čtenáři možnost stáhnout do svých čteček a tabletů první dva díly zdarma a vyzkoušet si, jak takový digiromán vůbec vypadá, vyšla knižní předloha s názvem Apokalypsa. Autor – Mario Giordano – vsadil na osvědčené téma konspiračních teorií, které jsou ovinuty kolem papeže a Vatikánu jako pavučina. Bude román úspěšný?


knihaO úspěšnosti celého projektu se dozvíme až časem. Pár měsíců po odstartování celého projektu je příliš brzy hodnotit, jaké budou ohlasy čtenářů. Co však můžu zhodnotit již dnes, je samostatná knižní předloha. Mario Giordano je především scenárista – odtud možná pochází nápad spojit dohromady knihu a film, přičemž trend čtení literatury v elektronické podobě projektu jen nahrává. Giordano si vybral pro hlavní místo své knihy Řím a Vatikán, doplňkem jsou pak místa rozesetá po celém světě, kam jsou hlavní hrdinové knihy postupně dovedeni.
   
A kdo jsou hlavní hrdinové? Těžko hodnotit, kdo je ve skutečnosti hrdina kladný a kdo záporný. Jednak není cílem mé recenze prozradit čtenáři, kdo ve skutečnosti tahá za pomyslné nitky tohoto loutkového divadla a kdo je pouhá loutka – ať už vědomá či nevědomá, a za druhé: hrdina v této knize není pouze jeden. Pokud bych měla prozradit, kolem koho se točí hlavní děj, pak je tím prvním papež Jan Pavel III., který na začátku příběhu odstoupí z neznámých důvodů ze svého postu a přenechá cestu druhým. Franz Laurenz, takové je jeho civilní jméno, se pak vyskytuje každou chvíli na jiném místě a stále zůstává výraznou postavou v příběhu. Dalším je pak jeho přítel don Luigi, který má roli vymítače ďábla a je jeden z těch, kteří radí „zachráncům církve“, kde mají hledat indicie a kudy postupovat dále.
   
Příběh totiž nespočívá v ničem jiném než ve velkém pátrání po tom, kdo chce zničit církev, kdo se má stát novým papežem, kdo rozpoutá zlo a osvobodí démony po léta skryté ve svých norách. Německý novinář Petr Adam a jeptiška Marie společně pátrají po vinících, hledají stopy, vrahy a také velké tajemství, které je v průběhu textu označeno jako templářské.
   
Kdo by hledal v příběhu originalitu, bude zklamaný. Apokalypsa je jen jednou z mnoha knih, které se zabývají konspiračními teoriemi rozvíjenými mnoha směry. A těch směrů je v této knize skutečně spoustu. Nechybí středověký alchymista Nicolas Flamel, Jelena Blatavska, Aleister Crowley a koneckonců ani templáři, kolem kterých se nakonec vše točí. Opět se v knize hledá největší templářský poklad a pátrá se, co by jím mohlo být.
   
Nemohu se ubránit srovnání knihy snad s nejvýraznějším dílem, které je založeno na podobném tématu, odehrává se ve stejném prostředí a na konci hrozí i stejné nebezpečí. Tím dílem je kniha Andělé a démoni Dana Browna. Nutno podotknout, že Brown má na vrch jednu důležitou skutečnost, a tou je prvenství. To Brown byl první, kdo rozehrál příběh kolem volby nového papeže a seznámil čtenáře s problematikou konkláve. A také to byl on, kdo ve svých knihách poprvé představoval problematiku středověkých (i mnohem starších) symbolů. Ne vždy bývá pravidlem, že co je první je také nejlepší. A která z obou knih je lepší, to ukáže zase až čas a ohlasy čtenářů. Giordano promíchává do svého příběhu mnohem více konspiračních teorií a nechává, až trochu fantasticky, oživnout postavám, které již dávno přežívají pouze v našich pamětích. Jmenujme např. Edwarda Kellyho, který je rovněž jedním z hrdinů knihy Apokalypsa a vystupuje zde jako reálná postava v současnosti.    
   
Ač knižní předloha není příliš originální svým příběhem a v mnohém připomíná několik známých knih propojených v jednu a doplněných o slavná jména historie, je to především napínavý příběh plný nečekaných zvratů a překvapení. Některá jsou čtenáři jasná rychleji, než je sám autor odhalil, ale některá se předpokládat ani nedají. Čtenář tak až do poslední stránky skutečně neví, kdo je kladnou postavou, a kdo hraje proti. Kniha je psána velmi svižně, čtenář se nenudí a co je nejpodstatnější – nedokáže knihu odložit.
   
A koneckonců i tato kniha má jedno své velké prvenství. Je prvním českým digirománem, se kterým se čtenář může setkat. Na stránkách www.digiroman.cz se může seznámit s interaktivní knihou, textem doplněným chytlavými scénami, animacemi a krásnými grafickými doplňky, které dokáží podnítit čtenářovu představivost a učiní z tohoto dílka napínavý a ojedinělý thriller.
   
Kdo by měl zájem o přečtení prvních dvou kapitol, na výše uvedených stránkách si je může stáhnout zdarma a vyzkoušet si tak, jak taková digitální kniha vypadá v praxi. Já hodnotím celkový nápad a koneckonců i celou knihu kladně a věřím, že se bude líbit i dalším čtenářům.

Knihu Apokalypsa vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Komentáře   

 
Petra V.
0 Dan Braun?Petra V. 2013-11-16 11:14
Vážně? Dan Braun?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 Odp.: Dan Braun?Marta Šimečková 2013-11-16 18:27
Děkuji za upozornění, jméno je už opraveno.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr P
0 Odp.: Knižní předloha pro první český digiromán – ApokalypsaPetr P 2013-11-18 09:36
Vy nemáte korektorky? Měl jsem pocit, že jsem je v redakci viděl...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Odp.: Knižní předloha pro první český digiromán – ApokalypsaJiří Lojín 2013-11-18 12:54
Korektory máme, ale článků je hodně. A tak, přestože se snažíme, občas nějaká chyba uteče. Samozřejmě, že taková hodně mrzí. V tomto směru bychom přivítali pomoc, i když kritiku můžeme za jistou formu pomoci považovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení