Recenze: Knihy pro dospělé

Válka na šumavských hranicích

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Není pochyb, že i po skončení druhé světové války zuřil na našich hranicích neustálý boj. Změnil se nepřítel, změnily se metody, nestřílela děla ani města nebombardovala letadla. Ale válka to byla, i když se nazývala studená. A umírali v ní lidé. Jedním z mužů, kteří v ní bojovali, byl Josef Hasil a David Jan Žák se pokusil ve svém románu Návrat krále Šumavy o poutavé, a přesto pokud možno objektivní vykreslení cesty, která mu vynesla obdiv, i nenávist mnoha lidí.


knihaJosef Hasil pomohl na Západ mnoha lidem v době, kdy pracoval u Sboru národní bezpečnosti a kdy v Československu se k moci stále důrazněji drali komunisté. Nepochopil, proč by lidé, kteří chtějí odejít, měli být v naší republice násilím drženi. Po únoru 1948 to byl postoj, jenž přivedl do vězení či na popraviště mnoho lidí. Koncem roku 1948 došlo i na Josefa Hasila, a ten se ocitl v pracovním táboře. Utekl, dostal se na Západ, kde byl naverbován americkou tajnou službou jako agent-chodec. Několik let úspěšně budoval síť spolupracovníků, pronášel tajné materiály a převáděl lidi. V roce 1954 se odstěhoval do Ameriky a dodnes tam žije.

Mnoho pamětníků si vybaví film Král Šumavy natočený Karlem Kachyňou v roce 1959. Přestože jde o velmi kvalitní film, bylo jeho poslání propagandistické a vystupují v něm hrdinní pohraničníci bránící mladou socialistickou vlast proti zlým špionům a převaděčům. David Jan Žák se pokusil o objektivnější pohled na tuto dobu, o osvětlení motivů vedoucích Josefa Hasila a lidi s podobným osudem ke spolupráci s Američany a také důvody, proč hodně lidí opustilo republiku. V současné době si už nedokážeme představit přímé ohrožení svobody, nebo i života jen proto, že jsme se narodili v bohaté rodině nebo z důvodů odlišných politických názorů. Zapomínáme, historie se pro nás stává řadou letopočtů a přestáváme  za ní vidět konkrétní lidské osudy. Prostřednictvím beletrie  je možné některé historické etapy ve své fantazii téměř prožít.

Příběh Josefa Hasila v Žákově podání není jednoznačný. I když některé akce tohoto slavného převaděče jsou popisovány s notnou dávkou obdivu, nechává autor čtenáři hodně prostoru k úvahám o celkovém smyslu Hasilových činů. Nesnižuje je, ale předestírá všechny argumenty použitelné v diskuzích. Nevyhýbá se ani důsledkům, které měly Hasilovy skutky na jeho rozsáhlou rodinu. Vládnoucí režim se jim mstil, snažil se jejich prostřednictvím Hasila chytit. Pochybnosti vyjadřuje v epilogu Hasilův parťák  Vítek.

Já ti nějak nevím. Převedli jsme fůru lidí, to je pravda, zachránili jsme jim krky. Ale spočítej si, kolik našich zavřeli, kolik jich popravili. To jsou, kamaráde, jasný počty. Odsralo to daleko víc přátel, sousedů, bráchů a sester, než kolik lidí bylo zachráněnejch. Američani nás masírovali, že bude třetí světová, a ono zatím velký kulový. Vždyť jenom proto jsme pro ně začli pracovat. Chtěli jsme se domů vrátit. A teď jsou z nás emigranti. Dva blbci, co nedovedou pořádně anglicky.
(ŽÁK, David Jan. Návrat krále Šumavy. Praha: Labyrint, 2012. s. 375.)

S takovým poraženeckým postojem se Hasil neztotožňuje. Jeho motivace je zcela jasná, a přesto že zpočátku nebyl přesvědčeným bojovníkem proti komunismu, okolnosti a povaha mu nedovolily jít jinou cestou.

Některé části Návratu krále Šumavy, zvláště ty, popisující Hasilovy statečné činy, připomínají dobrodružné knihy Karla Fabiána, ale v opačném gardu. Žákův román je vyvážený, není tendenční. Nesnaží se hledat polehčující okolnosti pro komunistickou mašinérii, naopak popisuje stádium, kdy revoluce požírá své vlastní děti a politické špičky se likvidují mezi sebou. Žákova objektivita spočívá v popisu práce amerických tajných služeb, způsobu, jakým verbovaly agenty do svých řad, a v neposlední řadě i ve zmínkách o osudech vysloužilých agentů. Tito lidé odcházeli do civilu beze slávy, i když konali činy, nad kterými se tají dech čtenářů dobrodružných románů. Spád, čtivost a nestrannost dělají z Žákova románu pozoruhodné dílo.

Knihu Návrat krále Šumavy vydalo nakladatelství Labyrint

 

Komentáře   

 
M.A.J
0 Není mnoho hrdinů..M.A.J 2015-09-19 14:13
Kniha je psána poutavě a živočišně.50 léta jsou pro mne neodpustilná..R udí se chovali hůř jak Němci k Čechům a jejich praktiky mučení a trestů je někdy až převyšovaly...S pousty mrtvých, jak z lágrů,soukromýc h zenědělců,nepoh odlnných lidí,tak těch co jim nezbývalo nic jiného, než se pokusit přejít na druhý břeh svobody...Je dobře za tuto knihu,poněvadž by se němolo nikdy zapomínat na zvěrstva jež se činila ditatura na vlastních lidech...Odporn á doba...Všem ,co sloužili pro stb a jejich donašečům přeji mlýny jež nenechají spát jejich zbabělou a zrádnou mysl antivlastenců!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a)

  Ode dneška soutěžíme o knihu 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) z nakladatelství Management Press. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení