Recenze: Knihy pro dospělé

Sejde se nespokojený, žárlivý a prozíravý

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
maska

Už od pohledu pozoruhodná kniha vyšla na konci loňského roku v nakladatelství Argo a nese v celku jednoduchý název Cabaret. Jde o sbírku necelé čtyřicítky minikomedií francouzského humoristy, spisovatele a dramatika Pierre-Henri Camiho. Tohoto muže žijícího na přelomu 19. a 20. století proslavil jeho ryzí smysl pro humor, kterým plnil stránky novin a posléze i vlastních knih. Českým čtenářům se po nějaké době opět naskytla jedinečná příležitost nahlédnout do Camiho díla a nechat se bavit.

 

knihaV případě, že vám jméno autora nic neříká, nevěšte hlavu. Šlo o milovníka divadla, který se chtěl stát hercem, ale nakonec pro ostatní začal psát. Jeho brutální černý humor milovala řada spisovatelů a bavičů. Líbila se jim jeho nevyzpytatelnost, skandálnost a občasná morbidita. Kdo jiný než Cami by v počátcích své kariéry psal o nebožtících, funebrálcích, hřbitovech a pohřbech. Dělat si srandu ze smrti chce odvahu a um. 

Až posléze přišly jeho minikomedie, tedy krátké texty rozdělené do obrazů či dějství. Zde se naplno projevil jeho smysl pro dialogy a dramatickou zkratku. Camiho příběhy často nabírají spíše podobu gagu, grotesky nebo filmové scénky. Tyto formy jsou navíc plně ovládány parodií a absurditou. Dá se také říci, že pro celé Camiho dílo, nyní nejnověji v čele s Cabaretem, je z toho důvodu typická překvapivá zápletka a naprosto nečekaná pointa. 

V knize se vyskytuje celá řada postav, které nesou složitá a dlouhá označení (Žárlivý břichomluvec nebo Posmutnělý knihkupec). Právě tito lidé dělají z krátkých příběhů zcela jedinečné, pikareskní a naprosto bizarní příhody ze života. Věřte mi, že málokdy se při čtení tak rádi a od srdce zasmějete jako s Camiho knihou Cabaret.  

Mým favoritem mezi minikomediemi je text, ze kterého jsem uvedla i ukázku. V příběhu s názvem Křížová výprava sice figuruje statečná skupina křižáků, přesto jim bitvu u Jeruzaléma vyhraje projímadlo a protivníkova věta „To bude průser!“. 

Ukázka z knihy:

Křížová výprava
Mladý a krásný Dunois: Patříme ke křížové výpravě, kterou uspořádal Godfríd Bouillonský. Za deset minut vyrážíme do Palestiny. Pospěšte, pane sousede, chloubo křižáctva.
Prozíravý křižák (v okně svého hradu): Jen co vysadím dveře svého hradu a jsem u vás.
Mladý a krásný Dunois: Vysadíte dveře do hradu?
Prozíravý křižák: Ano, kvůli zlodějům. Za mé nepřítomnosti by někdo mohl vylomit dveře a vloupat se do hradu. Odvezu si je do Palestiny s sebou. Tak bude komukoliv znemožněno otevřít paklíčem zámky a vniknout dovnitř.
Mladý a krásný Dunois: Toť důmyslné.
(Cami, P. - H. Cabaret. Praha: Argo, 2012, str. 17)

Knihu Cabaret vydalo nakladatelství Argo

K dostání na stránkách Knihkupectví Beletrie.eu

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení