Recenze: Knihy pro dospělé

Manželka 22

1 1 1 1 1 (1 hlas)
srdce

Když Melanie Gideon psala příběh Manželka 22 (2013, Domino), pracovala s pocity, které často lidé po mnoha letech manželství poznávají – chvíle prázdnoty a sledování svého života z povzdálí. Možná se sama sebe ptala, co by bylo jiné, kdyby… kdyby třeba začala žít virtuální láskou k Tazateli 101 jako hlavní hrdinka Alice. Pravdou je, že sociální sítě mohou lapit kohokoli z nás, ale pouze za předpokladu, že přehlédneme štěstí, které svíráme v dlani. 

 

kniha„Manželství je někdy jako bludiště, ve kterém ztratíme jeden druhého. A možná i sami sebe.“ (přebal)

Obálka knihy je nevtíravá, ale výstižná – počítačová myš obmotávající srdce. Líbí se mi, vyjadřuje jednoduše to, co si sami zamotáváme – vztahy. A to bez toho, že bychom byli reklamní vdovy nebo „egosurfaři“. Chvilkami mám pocit, že hlavní roli nehraje Alice, ale Google. Autorka se vždy šikovně vrací k pocitům hanby (z toho, že Alice tají účast na průzkumu Manželství 21. století), odcizení (má dojem, že manžela už nezajímají její pocity a myšlenky) a také ztráty kontroly nad životy svých teenagerů (Peter a Zoe). Můžeme-li snadno sledovat, kudy se ubírají její myšlenky, pak se můžeme také identifikovat s Alicí. Proč? 

V manželství mohou nastat hluchá místa, momenty, kdy na partnery dopadají další a další rány osudu a oni pak, ponořeni do svých trápení, ztratí tu vzácnou nit, která je svazuje. Vždyť kdo by se divil, když se v médiích prezentuje manželství jako něco dočasného, něco, co lze jednoduše ukončit, vyměnit… Málokoho napadne, že je to jen únik před naší neochotou měnit svoje zvyklosti a reagovat pružněji na měnící se okolí. Těžší cesta je odkopnout dílčí problémy bokem, uvařit něco dobrého, otevřít víno a umět se zasmát vlastním omylům. Před očima máme celebrity, maminky z ordinace dětské lékařky, ženy doprovázející děti na pískoviště. Jsme v napětí. Snad je to tím, že dnešní muži udělají málokdy to, co udělal William, a zabojují o svoji ženu, připomenou jí, proč je dobrá. Nebo je to tím, že jsme my ženy dnes unavené přemírou povinností a věčným bojem o čas, který nám ubírá síly pro to, co jsme uměly odpradávna – laskavě podporovat svoje rodiny?! 

Alice se hroutí, když slyší o tom, že William ztratil práci, překvapivě s ní nehne, když o ni přijde ona sama. Jako by se uvolnila (pod tíhou divadelního představení tančících hus, které s dětmi jako učitelka dramatické výchovy připravila) a získala zpátky půdu pod nohama. Její energie plyne směrem do rodiny, řeší svoje dávná traumata a mění svůj „malý život“. Její virtuální aférka jí dává novou chuť do života. O to větší je její překvapení, když zjistí, jak vlastně celý průzkum funguje. 

Kniha Manželka 22 je v současnosti jednou z těch nejprodávanějších. Nedivím se autorce (už čtyř knih), fandím a s radostí budu z povzdálí sledovat zrod její nové knihy. Snad si ona, stejně jako my, uvědomí i další pasti moderních technologií a společnosti 21. století a bude je umět opět citlivě zpracovat jako ve výše uvedené knize. Tato kniha může být vynikající dárek pro manželské páry a pracovníky reklamních agentur. Nedoporučuji snad jen novomanželkám, protože některé pocity člověk nemusí znát předem. Ke všemu se nějak dopracujeme. Nebo že by poučený uživatel svazku uměl přelstít pasti manželského matrixu? A kde leží ta hranice, při které je rozumné opustit vztah? 

Knihu Manželka 22 vydalo nakladatelství Domino 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Sucho

  Ode dneška soutěžíme o knihu Sucho z nakladatelství Host. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení