Recenze: Knihy pro dospělé

Hvězdy nám nepřály

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
5

Jejími nejlepšími přáteli jsou rodiče, již několik let nechodí do školy. Čte pořád dokola jednu knihu, je smířená s tím, že zemře. Teď má ale šanci se zamilovat, má z toho však strach, jak se může zamilovat, když ví, že zemře? Jak může někomu způsobit takovou bolest, zlomit někomu srdce? Ale pro něj bude ctí nechat si od ní zlomit srdce.


5Pro českého čtenáře bylo jméno John Green ještě nedávno neznámým pojmem. Ve světě je však tomu pravě naopak. Pokud v Americe vyslovíte jméno John Green, určitě se vám v odpověď ozve nespočet fanoušků. Americký spisovatel žije ve státě Indiana s manželkou a se synem a je oceněn spoustou cen. Mimo jiné jsou to Printz Medal, Printz Honor nebo Edgar Award. Na kontě má již spoustu úspěšných příběhů – jeho prvotina, Hledání Aljašky (Looking For Alaska), se chystá k vydání v češtině na listopad letošního roku. Kniha se drží na žebříčku bestsellerů New York Times. Kniha Hvězdy nám nepřály (The Fault In Our Stars) si získala své čtenáře po celém světě.

Hazel Grace byla ve třinácti letech diagnostikována rakovina štítné žlázy, teď je jí šestnáct let a rakovina je již v posledním stádiu. Navštěvuje podpůrnou skupinu, kde se potká s Augustem Watersem, který bitvu s rakovinou vyhrál, je ale navěky poznamenán – z boje vyšel s amputovanou nohou kvůli rakovině kostí.

„Nezabijou tě, když si nezapálíš,“ řekl, právě když máma zastavila. „A já jsem si ještě nikdy žádnou nezapálil. Je to metafora, chápeš? Strčíš si zabijáka do pusy, ale nedovolíš mu zabíjet.“
(Green, John. Hvězdy nám nepřály. Překl. Veronika Volhejnová.Knižní Klub, 2013, s.24.)

Nechci vám prozrazovat víc o ději. Když měla kniha vyjít v Americe, sám autor svou knihu přísně střežil. Pracoval na ní celých dvanáct let a nenechal na veřejnost proniknout žádnou informaci či jenom kraťoučký úryvek.

Po přečtení anotace si spousta lidí může říct, že jde jen o další knihu o rakovině, která bude hrát čtenáři na city. A víte co? Ne. Kdy jste naposledy četli knihu o této zákeřné nemoci a dovolili jste si vybuchnout smíchy, když si hlavní hrdinové povídali o útrapách, které jim oběma jejich nemoc přináší?

„Když člověk čte nějakou příručku, webovou stránku nebo něco podobného o rakovině, mezi jejími vedlejšími účinky je vždycky uvedená deprese. Jenže ve skutečnosti není deprese vedlejší účinek deprese. Deprese je vedlejší účinek umírání. (Rakovina je taky vedlejší účinek umírání. Vlastně jako skoro všechno.)“
(Green, John. Hvězdy nám nepřály. Překl. Veronika Volhejnová.Knižní Klub, 2013, s.11.)

Hazel i August si mohou dovolit střílet si ze své nemoci, popravdě, co jiného jim zbývá? Mohou upadnout do deprese a přestat se bít o svůj život, nebo budou proti nemoci bojovat a budou mít šanci žít život, který si oba zaslouží. Spoustu věcí kvůli svému zdravotnímu stavu dělat nemůžou, ale proč si nenajít jinou zábavu nebo se pokusit svá omezení jakkoli obejít?

Už od první strany vám musí být jasné, že kniha s takovýmto tématem nemůže skončit happyendem. Proč se ale k tomu nešťastnému konci nemůžeme dostat přes stránky, které jsou plné přátelství, naděje nebo překrásné lásky. John Green si dal na svém příběhu neskutečně záležet, na jedné straně se můžete utápět v slzách lítosti, ale na té další? Opět slzy, ale tentokrát to budou slzy smíchu. 

Smutných a dojemných knih o této zákeřné nemoci můžete číst spoustu, ale další knihu, jakou je Hvězdy nám nepřály, nemusíte potkat nikdy.

Knihu Hvězdy nám nepřály vydalo nakladatelství Knižní klub

K dostání na stránkách Knihkupectví Beletrie.eu
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení