Recenze: Knihy pro dospělé

Lákavý svět fantazie

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
leky

Málokdo z nás je sám se sebou spokojený. Důvodů se najde nekonečně mnoho, každý si může najít ten svůj. Co s tím? Pracovat na sobě, zdokonalovat se? Hubnout, cvičit, podstoupit plastiky? Jsou tady i kurzy zvyšující sebevědomí, knihy slibující změnu šedé myšky na zářivou osobnost. Existuje však ještě jedna cesta - cesta do fantazie. Možností je řada, hodně lidí se ztrácí v knihách nebo sdílejí dobrodružství se svými oblíbenými filmovými hrdiny. Moderní počítačová technika nabízí dokonalejší způsoby, hry, ve kterých se můžeme stát jiným člověkem nebo změnu identity na některé ze sociálních sítí. Jedna z her se stala námětem novely Léky smutných mladého českého autora Pavla Gottharda.

 

knihaGotthardův hrdina David zažívá počátek krize vztahu se svou přítelkyní Pavlou. Má pocit, že se od něj dívka odpoutává a začíná ho podvádět s jiným mužem. Davidovo životní období vůbec není šťastné, s rodiči se nestýká, hlavně vůči otci cítí téměř nepřátelství, studia žurnalistiky v Brně si musí hradit sám, ve studiu, kde dělá brigádu, nemá lehkou pozici. Ze všeho nejvíc mu ale záleží na Pavle. Snaží se zjistit, s kým tráví čas, má podezření, že se stýká s jeho přítelem a spolupracovníkem Romanem. Pavel Gotthard ale čtenáři nepředkládá příběh obyčejně nevěry. Pátrání dovádí Davida do podivné společnosti. Kromě Romana a Pavly do ní patří ještě Ezechiel a Morgain. Nyní vsuvka pro vysvětlení – Ezechiel a Morgain jsou samozřejmě přezdívky, taková jména se v českých luzích a hájích tak často nevyskytují. I Pavla má svůj nick – Elaine a Roman – Žár. David se ke skupince přidá, je to jeho poslední zoufalý pokus dát s Pavlou vše zase do pořádku. Brzy pochopí – skupinka našla jakýsi portál, jímž ve spánku mohou vstupovat do světa Království a hrát v něm bojovou hru, jako kdyby to byla realita. Jen smrt není skutečná.

Novela Léky smutných obsahuje tři důležité dějové linky. Výrazná imaginární linie se týká bojů v Království, s ní souvisí Davidova láska k Pavle a třetí je Davidův vztah k rodině. Ta se sice skrývá v pozadí, ale je, jak se v závěru ukáže, velmi důležitá. Království, kam ve spánku vcházejí, má vlastnosti počítačové RPG hry a larpu. Opět mi dovolte malou vsuvku určenou těm, kteří nevědí, co je larp, a nechce se jim hledat v encyklopedii. Larp (Live Action Role Play) je hra, v níž jednotliví hráči ztvárňují určité postavy, interagují mezi sebou a plní určitý cíl. Hra se může podobat počítačovým hrám typu RPG (Role-playing game), hraje se však v reálu, i když ve fiktivním světě. Pavel Gotthard je profesionálním tvůrcem larpů a to se odráží na popisech Království. Podstatou však není samotné Království, ale motivace jednotlivých postav. Každý má jiný důvod, proč se tam vydává, a také jiný vztah k samotné fiktivní zemi. Jedním ze spojovacích motivů je touha být někým jiným. Tuto motivaci ale David nesdílí, pro něj je důležité pochopit Pavlu, krok za krokem odhaluje drobné střípky jejích duševních zmatků a stává se čtenářovým průvodcem do světa nejistot zahalovaných piercingem, černými šaty a těžkými okovanými botami.

„Měla pravdu.“
„Kdo?“
„Elaine. Když říkala, že jí vůbec nerozumíš,“ Morgain lhostejně pokrčila rameny. „Většina holek si začala barvit vlasy po Věčném svitu neposkvrněné mysli. Elaine je z těch, které si je barví od chvíle, kdy pochopily, jak velká je propast mezi tím, kým jsou, a kým by pro lidi kolem sebe chtěly být. Cesta do Království léčí tu stejnou nemoc. Jen lépe.“
(Gotthard, P. Léky smutných. Brno: Host 2013)

Davidův volnější vztah ke Království je důvodem, proč je schopen za něj bojovat vášnivěji a bez ohledu na důsledky, ale dokáže se od něj i odpoutat. V tomto procesu by se daly nalézt stopy iniciačního románu ve smyslu cesty k dospělosti. Pouť a hrdinské činy koná David v Království, dospět ale musí v reálném světě. Je to proces, ke kterému směřuje, ale samotné prozření je dílem okamžiku. S dospělostí přichází zodpovědnost, David si uvědomuje, že musí změnit svůj vztah k rodině, zvláště k otci. Nejde o to podřídit se, ale stát se rovnoprávným partnerem a hlavně umožnit i otci, aby se stal jeho rovnoprávným partnerem.

Léky smutných je překvapivě pečlivě koncipovaná novela. Jednotlivé dějové linie jsou vyvážené a autor nedává do popředí dobrodružný a dynamický děj bojů v Království. Knihy, odehrávající se ve virtuálním světě, jsou v současně literatuře poměrně časté. Někteří autoři o něm dokážou psát poutavě a s velkou invencí, jako například Sergej Lukjaněnko, jiní jej využívají pouze pro efekt. Pro Pavla Gottharda je to důležitá a atraktivní rekvizita, o kterou se opírá propracovaná psychologie skutečných postav.

Knihu Léky smutných vydalo nakladatelství Host 

Komentáře   

 
Hana Moualla
0 Odp.: Lákavý svět fantazie Hana Moualla 2013-03-25 10:43
Zajímalo by mne, zda se hlavní hrdina nějak aktivně podílí na změně svých poměrů nebo nechává vinu jen na druhých?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Odp.: Lákavý svět fantazieJiří Lojín 2013-03-27 06:48
Nemohu rozebírat příliš podrobně postoj hlavního hrdiny, nechci případným čtenářům kazit spoilerem radost z vlastního objevování, ale hlavní hrdina - podle mého názoru - nemá proč cítit nějakou vinu. Ke změně svého postoje ale musí dojít sám, aktivně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení