Recenze: Knihy pro dospělé

Jo, Joan, Jane, Lena. Která je ta pravá?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Rodič by pro své dítě udělal cokoli. To si po únosu dcery uvědomí také hrdinka knihy Nepřítel mého nepřítele. Neváhá kvůli Amy ani zabíjet – vždyť dluží únosci jistou službičku. Na vlastním životě jí teď skoro nezáleží, nemá strach, že by ji někdo odhalil při činu. Sice jako policistka řeší jisté dilema, ale některé věci mají před prací přednost. Zhruba takový úvod připravila autorka Kateřina Petrusová.


knihaJoan je policajtka pracující v utajení. Právě se pokouší dostat drogového dealera Tora. Myslí si, že je v roli feťačky věrohodná a nikdo by do ní neřekl, že je jen nastrčená od policie. Nastane však den D a nic není takové, jak by to podle policejního plánu mělo být. Toro pochopí, že Joan není Lena, za kterou se vydává, donutí ji prozradit své pravé jméno a… překvapivě ji pustí. Joan Westová mu však musí slíbit, že mu pomůže, až ji zkontaktuje.

Na konci tohoto „prologu“ se zjistí, že Joan čeká dítě. Po letech nastupuje do nové práce, bezpečnostní agentury, a sotva jí začne pracovní doba, volají ze školky, že si její manžel vyzvedl tříletou Amy a zapomněl tam hračku. Hrdince se rázem vybaví minulé události a je jí jasné, odkud vítr fouká. Je přece svobodná matka a hravě si dokáže dosadit, kdo ten údajný manžel byl. Netuší, co po ní Tor bude chtít, ale hned je jasné, že to nebude nic čistého.

Sotva se s ním zkontaktuje, úkol je jasný – má zabít jeho nepřítele, mafiánského synka Roberta Bavetta. Musí se dostat do jeho blízkosti a na výběr jsou dvě možnosti: hrát si na luxusní prostitutku nebo týranou ženskou, která se nutně potřebuje dostat do jeho azylového domu. Joan získává druhou roli a spolu s ní i jméno Jane. Postupně se má vypracovat až na Bavettovu osobní sekretářku. Od téhle chvíle už není nic jako dřív.

Kulisy se střídají závratným tempem – azylový dům Italské slunce, Bavettova kancelář, a když mafián není zabit, jak bylo v plánu, následuje byt jednoho z jeho podřízených, kam by bylo možné domnělou vražedkyni ukrýt. Ve stejném okamžiku se láme děj a z povedené gangsterky se stává pořádná lovestory. Nezbývá mi než poradit těm, kteří si chtějí užít čtení poněkud drastičtějšího a napínavého textu, aby knihu odložili v okamžiku, kdy epizodka s dealerem skončí happyendem. Pak totiž následují Vánoce u italských příbuzných a několik hádek s mafiánskou rodinou.

V každém případě je nutné upozornit, že kniha není vhodná pro děti a vůbec čtenáře minimálně do patnácti let. To, že se v textu objevuje jedna nadávka za druhou, by možná ještě spoustě rodičů vadit nemuselo, ale kniha je také plná erotiky a sexu.

Ukázka z knihy:

„No dobře,“ zahučel Johnny. „Co budeme dělat teď?“
„Musíme zjistit, kde mají tu holku. A nesmí se provalit, že se dala k nám.“
„Někdo z nich bude okolo,“ nadhodil. Přikývl jsem:
„Dovnitř se nedostali, hlídají to naši lidi. Takže nejsou v budově, nemají přístup ke kamerám ostrahy. Vidí jen to, co každej člověk, kterej jde okolo.“
„Mohli si někoho koupit, jako Vittu.“
(…) „Budova je čistá, tím jsem si jistej. Přemejšlej, chlape. Co bys dělal, kdyby mě zastřelila?“
„Zabil bych ji,“ odpověděl bez sebemenšího zaváhání. Souhlasně jsem přikývl.
„Takže potřebujeme odvézt dvě těla. Moje a její.“
(PETRUSOVÁ, Kateřina. Nepřítel mého nepřítele. Praha: Fragment, 2013, s. 104.)

Knihu Nepřítel mého nepřítele vydalo nakladatelství Fragment

Komentáře   

 
Sfinga
+4 Knížka pro děti???Sfinga 2013-03-21 18:19
To jsem nevěděla, že Kateřina Petrusová píše knížky pro děti?! A hodně sexu? Tento titul jsem četla už několikrát a ať hledám, jak hledám, krom tří krotkých milostných scén, kdy Jo především opěvuje Robertova ramena, jsem na žádnou erotiku nenarazila ;-)
Ano, vyskytují se zde vulgarity a násilí, ale nemůžete chtít, aby drsní muži mluvili spisovně. Autorce recenze mohu jen doporučit, aby svým ratolestem dala číst Pipi, Harry Pottera, nebo Letopisy Narnie a Bavettovi nechala odrostlejším čtenářkám, kterým je titul určen ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lilly
+5 Jiná kniha?Lilly 2013-03-21 18:20
Knihu Nepřítel mého nepřítele jsem četla, ale za boha si nemůžu vzpomenout, že by kniha byla plná erotiky a sexu. Ale možná jsem jen měla jiné vydání. Jo, to bude určitě ono ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení