Recenze: Knihy pro dospělé

Slovní ekvilibristika

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
detail

Mnohem dříve, než kniha samotná, mi byla známá její stejnojmenná zfilmovaná podoba. Pokud dodám, že jako režisér se jejího ztvárnění ujal Jiří Menzel a „dirigoval“ při tom tři herecké veličiny jako Rudolf Hrušínský, Jakub Řehák a Vlastimil Brodský, přičemž první ztělesnil plovárenského mistra, druhý pak kněze a ten třetí majora, tak už mnohému bude zřejmé, že mám na mysli mimořádně vydařenou, a nebál bych se užít vysloveně výrazu geniální, prózu Rozmarné léto od Vladislava Vančury.

Už po prvních několika řádcích jsem seznal, že mě tato novela nadmíru mile překvapila. Jde hlavně o její květnatý barvitý jazyk, s nímž autor nakládá podobně dovedně jako kouzelník Arnoštek předvádí svá eskamotérská čísla.

knihaDodejme, že jde o knihu mimořádně humornou, ačkoli z dnešního pohledu vyznívá užitý jazyk čtenáři jako archaický, nikterak neztrácí na své srozumitelnosti, pouze je v jistých výrazech a jejich spojeních poněkud neobvyklý. Nicméně je kouzelný a přesto jak je svazek útlý, má ke 100 stranám, tak se nedá číst závratnou rychlostí. Text si je nutno vychutnávat asi jako gurmánskou delikatesu, protože o ní v podstatě jde, byť v literární formě. A nepotěšíme tedy svůj žaludek s chuťovými buňkami, nýbrž osvěžíme příjemně svého ducha.

Čtení takovéhoto textu je totiž učiněným balzámem na ztrápenou duši a osvěžující relaxací po stresujícím dnu.

V Rozmarném létu stojí proti sobě dva zcela rozdílné mentální světy, a to sice mužský princip versus ten ženský. Jednomu vévodí filosofické disputace, tomu druhému náhlá vzplanutí srdce. Přitom navzájem na sebe pohlížejí s despektem, souběžně s tím se jeden bez druhého neobejdou, neb teprve společně tvoří harmonickou jednotu.

Rozmarné léto nepostrádá jistou magickou fantasknost, jež nám vypráví o přátelství, odvaze, stoickém klidu, ale opomenuta nezůstane samozřejmě ani ona již výše naznačená láska. Svým duchem mi neodbytně připomíná román Pláň Tortilla od Johna Steinbecka, ale snoubený s poetikou P. G. Wodehouse. Snad ani proto nikoho nepřekvapí četnost reedic tohoto oblíbeného titulu, který – dovolím si tvrdit – nikdy skutečně nezestárne a věřím, že na poli české, potažmo česko-slovenské, literatury, se jedná o naprostý skvost.

O výtvarnou stránku se postaral Vladimír Renčín, který nahradil původní ilustrace pocházející od Josefa Čapka. Dá se konstatovat, že se jedná o příjemný doprovod celé knihy, jejímuž obsahu sekunduje karikaturistickou zkratkou pojatými gagy.

„Tento způsob léta,“ děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným. Je chladno a můj dech, jakkoliv jsem nepozřel vody, je mrazivý. Který měsíc nám zbývá, jestliže ani červen není dost vhodný, abychom pečovali o zdraví a o tělesnou čistotu?
Nuže, ať je podnebí příznivé čili nic, tyto věci nesnesou odkladu.“
Řka to, ujal se mistr řemene, svlékl svůj šat a dívaje se dolů do vody, jež zrcadlila jeho dlouhé zarostlé nohy, roubení bazénu a nebeskou báň, znamenal obraz obrácené nádoby, kterou kdosi neuměle postavil právě na okraj, a dodal:
„Ach, plovárna a tato číška jsou prázdny.“
(Vančura, V. Rozmarné léto. Jota: Brno, 2013. s. 9.)

Knihu Rozmarné léto vydalo nakladatelství Jota

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení