Recenze: Knihy pro dospělé

Svízele života na pokraji propasti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Stáří. Ten, kdo má štěstí, se mu nevyhne. Někomu dokonce přeje zdraví a jeho odchod proběhne nenadále a rychle. Bez bolesti. Ideální, alespoň dle zavedených představ, je smrt ve spánku. Ale kdoví, jak to nakonec s ní je. Každopádně se jí nikdo z nás nevyhne.


knihaV knize K. Amise nazvané Konečná se setkáváme s pěticí protagonistů, již se všichni nalézají v důchodovém věku. Svedla je dohromady shoda okolností. Ale to je pro lidský život příznačné. Nikdo z nás netuší, kam ho osud zavane.

Jejich chování není nikterak vzdálené tomu dětskému. Překypuje tedy ješitností, malicherností, sobeckostí a zlobou. Jedná se konkrétně o tři muže a dvě ženy. Každý z nich má své specifické neduhy. Přirozeně, že vzdělance postihne mrtvice, která z něj udělá uslintaného debila. Ztrácejí se mu slova. Nemůže si vybavit své dřívější znalosti v plné šíři a k tomu je ochrnutý natolik, že je trvale upoután na lůžko.

Co se uvnitř takového člověka asi odehrává? Je to zoufalství pramenící z bezmoci a vědomí brzkého konce? Amis tvoří absurdní komiku, která má však přehořký nádech. Má smysl pro bizarnost a stupňování trapných situací, kdy každou z postav obnažuje až na její samu dřeň, přičemž nesklouzává k přebujelé a mnohdy zhola zbytečné popisnosti. Naopak, drží si po celou dobu velice úsporný a srozumitelný styl. Vše osvětlí vždy jen náznakem. Předestírá před námi naši lidskou ubohost.

Podstatnou část svého života prožíváme v jakémsi blouznivém polosnu. Upřímně jsme přesvědčeni, že tomu tak není, ale najednou se nám něco přihodí – obvykle tragického – a my seznáme v jakém omylu jsme celou tu dobu prodlévali.

Lidské konce bývají neradostné. Přesto, když se jeden z hrdinů dozví, že mu zbývají sotva tři měsíce života kvůli rakovině, tak ne aby se usmířil se svými bližními, především pak se sestrou a o něco mladším milencem. Ne, on přemýšlí, jak jim to ještě osladí. Celá kniha je prosycena touto žlučovitostí. Amis demaskuje člověka. Co začíná jako legrace, mění se v drama s hlubokou vypovídající hodnotou, neb svým způsobem jde o veskrze existenciální dílo s cynickým nádechem, avšak to míněno ne v negativním slova smyslu, ba právě naopak. A svým završením je až morbidní.

Trochu je škoda, že Amis nenapsal se stejnou razancí – a použiji i výraz: Surovostí – celou knihu. Jsem přesvědčený, že by tím docílil ještě mnohem sugestivnějšího obrazu vyhasínajícího života. Někdo se s tím dokáže vyrovnat, ale jsem toho mínění, že drtivá většina z nás to pouze odsouvá někam do ústraní. Do podvědomí. Pryč z reality. Ale před skutečností neutečeme. Jsme její součástí. Pomíjivou. Téměř se dáme považovat za jepičí záležitost. A ve vztahu k věčnosti jí i nepopiratelně jsme.

„Když Adela dojížděla k domu, přední světla jejího auta málem olízla Bernardovo mrtvé tělo u jeho zdi. Vydala se k zadnímu vchodu do domu a ještě ve dveřích zaslechla jakýsi podivný zvuk odněkud znedaleka. Nerozhodně se zastavila. Dveře klozetu byly pootevřené a smrad, který se odtamtud linul, byl až obludně podivný. Nahmátla vypínač. Shorty spadl z toaletní mísy a ležel ve velké kaluži nahnědlé vody žíhané tmavou krví. Adela se nejistě odpotácela a uviděla Marigold…“
(AMIS, Kingsley. Konečná. Přel. M. Jindra. Praha : Plus, 2012, s. 204.)

Knihu Konečná vydalo nakladatelství Plus

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení