Recenze: Knihy pro dospělé

Příběh Jany Eyrové, román o lásce, nemoci a životní síle

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Další z dvojjazyčných publikací nakladatelství Albatros, tentokrát příběh s názvem Jane Eyre od anglické spisovatelky Charlotte Brontë, je opět plný dobrodružství i gramatických pouček.

Publikace pojednává o Jane Eyre, mladinké dívce žijící se svou přísnou tetou, jelikož jí oba rodiče zemřeli na tyfus. Život pod ochrannými křídly své tety není pro Jane žádný med, a proto jakmile se naskytne možnost z domu odejít, neváhá ani chvilku.

knihaDostává se do klášterní školy, kde je ale neustále zima a denní příděly jídla nestojí za moc, o nemocech nemluvě. Jane zjišťuje, že ani tady jí nebude dobře a chytá se příležitosti, když jí je nabídnuta práce vychovatelky na sídle v Thornfieldu.

Konečně se dostává do nového světa, obyvatelé sídla jsou k ní milí, vstřícní a zacházejí s ní s úctou. Jane se postupně zamiluje do svého pána. A on do ní. Proč jim ale není přáno se vzít? Proč musí Jane ze sídla odejít, bojovat o holý život a nakonec přebývat v chatrči s cizími lidmi? Setká se ještě někdy se svým milovaným?

Ukázka z knihy:

Mr Rochester walked calmly with me into the church. I heard a step behind me. Then a man’s voice said: „The marriage cannot go on. Mr Rochester already has a wife.“
My whole body shook. Mr Rochester’s face looked like a rock.
/ Pan Rochester se mnou klidně vešel do kostela. Uslyšela jsem za sebou kroky. Pak mužský hlas řekl: „Svatba nemůže pokračovat. Pan Rochester už má manželku.“
Otřásla jsem se po celém těle. Obličej pana Rochestera vypadal jako kámen.

Přestože je kniha svou úrovní angličtiny označena jako kniha pro pokročilé angličtináře, poradí si s ní i méně pokročilí jedinci. To především díky poměrně dobrému překladu na protější straně.

Za každou kapitolou, kdy každá z nich obyčejně nemá více než dvě strany, nalezneme gramatický koutek. Ten nás provází celou učebnicí a postupně vysvětluje základní i pokročilejší gramatické jevy, které se objevují v jednotlivých kapitolách.

Každý gramatický koutek se skládá ze tří částí. První z nich představují otázky na porozumění textu, kde je čtenář nucen zapřemýšlet nad tím, co si právě přečetl. Druhou část tvoří jazykový koutek, kde je vysvětlena gramatika, a to jak v teoretické rovině, tak na příkladech. Poslední částí je praktické cvičení, kde na čtenáře čeká několik úkolů sloužících k procvičení dané látky.

Na konci knihy se nachází klíč ke cvičením, slovníček a audio CD, díky kterému si můžete vyslechnout celý příběh Jane Eyre z úst rodilé mluvčí.

Charlotte Brontë (1816-1855) se narodila v Anglii jako nejstarší ze šesti sester. Byla vychovávána podivínským otcem, což se podepsalo na ní i na jejích sestrách. V raném mládí byly poslány do školy pro potomky duchovních, odkud potom Charlotte čerpala inspiraci pro popis klášterní školy v románu Jane Eyre, který je ze značné části autobiografický. 

Román nevydává pod svým jménem, nýbrž pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům vůči ženským autorkám v Anglii devatenáctého století. Její kniha se dočkala několika divadelních, filmových i televizních adaptací.

Román Jane Eyre vydává nakladatelství EDIKA

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy

  Ode dneška soutěžíme o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení