Recenze: Knihy pro dospělé

Jeden pes má hodnotu deseti vojáků

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
pes

Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat poselství knihy Lisy Rogakové Psi ve válce. Americká novinářka připomíná nepříliš známá fakta ohledně působení psů v boji i konkrétní osudy zvířat a jejich lidských kolegů. Vojenští služební psi mají v armádě Spojených států váženější postavení, než jsme zvyklí. Autorka v knize popisuje význam jejich role v průběhu dějiny a různých válečných konfliktů.


knihaV Americe mají služební psi své hřbitovy, válečným obětem jsou odhalovány památníky a vzpomínkové parky. V rámci armády má navíc pes vždy vyšší hodnost, než jeho psovod. Na těchto základech je postavena celá koncepce knihy. Lisa Rogaková pracuje s výpověďmi vojáků, kteří se psi pracují, trénují je a kterým někteří z nich zachránili život. Psí hrdinové nejsou v armádě žádnou výjimkou. Kniha Psi ve válce je další připomínkou odvahy a schopností nejlepších přátel člověka, které dosud nepředčily ani nejnovější technologie. 

Kniha je strukturována do deseti kapitol, které se postupně věnují historii a roli psů ve válkách v minulých staletích, výběru a výcviku psů, jejich fungování v armádě a jejich roli v nejaktuálnějších konfliktech. Tato fakta jsou proložena krátkými příběhy jednotlivých psích hrdinů, kteří spolu se svým psovodem zachránili celé vojenské jednotky nebo naopak zahynuli ve službě. 

Čtenáři mají jedinečnou šanci zjistit, že výcvik psů a samotné nároky na jejich výběr jsou tak těžké, že dodnes americké armádě chybí tisíce zvířat, která by dokázala využít na svém území i v zahraničí. Psi musí umět cestovat všemi dostupnými prostředky, dokáží vyhledávat výbušniny, skákat s padákem, přizpůsobit se jakémukoli terénu od pouště po nepřehledný prales. Kniha Psi ve válce je plná zajímavých informací a faktů, ke kterým se běžným způsobem nedostanete. 

Nejkrásnější na celé knize je podrobný popis samotného vztahu psa a jeho psovoda. Nestačí, aby člověk měl rád zvířata a pes byl poslušný. Jde o pouto, v řadě případů i silnější, které najdeme spíše mezi dvěma lidmi. Psovod a často i celá jednotka, kterou má chránit, absolutně věří svému psovi. On je v boji tím nejspolehlivějším, kterému by vojáci mohli svěřit své životy. Jde o dojemné popisy konkrétních situací, kdy se vojáci v rámci bezpečnosti postavili proti rozkazu nadřízeného a ve prospěch psí intuice. Patříte-li mezi milovníky zvířat, bude pro vás četba knihy Psi ve válce velice zajímavou zkušeností a citlivým zážitkem.

„Bez psů se prostě jen motáte kolem a čekáte, kdy vyletíte do povětří,“ prohlásil svobodník William Crouse. To však neznamená, že týmy psovodů se psy se nedostávají do nebezpečných situací. Svobodník Crouse byl i se svým psem Canem zabit 21. prosince 2010 nastraženou bombou na aghánské silnici jen šest týdnů poté, co tam nastoupil do služby. Jeho poslední slova zněla: „Dejte Canea do vrtulníku!“
(Rogaková, L. Psi ve válce. Praha: Práh, 2012, str. 23)

Knihu Psi ve válce vydalo nakladatelství Práh

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení