Recenze: Knihy pro dospělé

Protektorát očima Kanaďanky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Strhující psychologický román Daleká cesta je okénkem do minulosti; do doby, kdy nacistická moc zcela ovládala dění v České republice. Dílo je zčásti inspirované skutečnými osudy lidí, kteří v této době žili a jejichž životy ovlivnila okupace. Dílo je protkané oficiálními dopisy adresovanými dětem, jimž se prostřednictvím kindertransportů podařilo odcestovat za lepšími podmínkami, či dopisy bezmocných lidí, kteří se zoufale snaží nalézt alespoň část své rozdělené rodiny. Kniha byla nominována na Man Bookerovu cenu.


knihaBauerovi jsou zámožní židé obývající Sudety. V roce 1939 se rozhodují, zda opustit svou rodnou zem, jelikož jim kvůli původu hrozí deportace. Se svým synkem Pepíkem, jenž je ústřední postavou celého díla, se rozhodnou pro útěk do Francie. Jejich plány však překazí Pepíkova chůva Marta, která vše vyzradí svému nacistickému příteli-kolaborantovi. Bauerovi tedy zůstávají uvězněni v okupovaných Čechách. Synka Pepíka se jim však podaří s vidinou lepší budoucnosti umístit do jednoho z kindertrasportů, a tak se malý chlapec vydává na cestu do Spojeného království. Název Daleká cesta však napovídá, že se Pepíkovo cestování neobejde bez strastí a komplikací.

Alison Picková je kanadská autorka, která roku 2002 získala cenu Bronwen Wallace Award pro nejslibnějšího autora do pětatřiceti let. Její texty vycházejí v mnoha uznávaných časopisech a dvě sbírky, které vydala, se setkávají s uznáním a velkým úspěchem na mnoha místech světa. Román The Sweet Edge z roku 2005 se dostal mezi sto nejlepších knih žebříčku v deníku Globe and Mail a byl doporučen na filmové zpracování. V současné době žije v Torontu a věnuje se tvůrčímu psaní na Banff Centre for the Arts.

Ukázka z knihy:

„Tatínek a maminka přijedou, jak nejrychleji to půjde.”
„A ty taky?”
„A já taky,” slibovala. „A já taky, broučku.” Nechtěla myslet na to, že Pepík odjíždí – že doopravdy odjíždí – ale taky nechtěla propásnout příležitost, aby se s ním rozloučila. Ráno tam budou rodiče a davy dětí a personál vlaku. Přestože nechtěla, aby to byla pravda, tušila, že tohle jsou možná na dost dlouhou dobu jejich poslední společné chvíle, chvíle, kdy jsou spolu jen oni dva. Určitě na několik týdnů. Třeba i měsíců.
„Předveď Kejchala,” vybídla ho.
Pepík odložil lžíci, talíř už měl prázdný. Udělal rychle za sebou čtyřikrát hepčík do ohbí loktu. Marta tleskala rukama pod bradou. „Výborně!” pochválila ho. „Pá pá, Kejchale.”
(PICKOVÁ, Alison. Daleká cesta. Praha: Argo, 2012, s. 221.)

Knihu Daleká cesta vydalo nakladatelství Argo

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení