Recenze: Knihy pro dospělé

Lovec draků – příběh, který se nedotkne jen skutečně zatvrzelého srdce

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hvezdy

Vzpomínky jsou bezpochyby tou největší inspirací a tím nejnadanějším vypravěčem. A právě ze svých vzpomínek na život v Kábulu čerpal také Khaled Hosseini, muž, který jako chlapec byl přinucen po sovětské invazi emigrovat a odvrátit se od země, která pro něj byla po mnohá léta domovem.


knihaKniha Lovec draků afghánského spisovatele Khaleda Hosseiniho vypráví příběh dvou nerozlučných přátel, nelegitimních bratrů, Amíra a Hasana. Pokojné dětství plné nevinných her a svobody, které prožívali společně v Kábulu, kde se každou zimu nebe zaplnilo papírovými draky a chlapci je společně lovili jako váženou kořist, vystřídá pocit viny ze zrady přítele, jeho zapuzení a odchod z vlasti poté, co ji obsadí Šoraví, sověté. Když se po mnoha letech na Amíra obrátí dávný přítel se zprávou, že Taliban zavraždil Hasana a jeho syn zůstal v Afghanistánu bez pomoci a spřízněné duše, vydává se Amír odčinit své hříchy, ulevit svému svědomí a nalézt malého Sohrába, svého synovce, o němž ani nevěděl, že existuje.

„Je-li Bůh, řekne větrům, aby foukaly, jak potřebuju já, abych touhle šňůrou přeťal svůj žal, svou marnou touhu. Hodně jsem protrpěl, dospěl příliš daleko. A náhle se jako zázrakem má naděje změnila v jistotu. Vyhraju. Jde jen o to kdy.
Ukázalo se, že to nebude dlouho trvat. Závan větru nadzvedl mého draka a já toho využil. Popustil jsem šňůru, přitáhl. Zakormidloval jsem svého draka nad modrého. A tam jsem ho držel. Modrý drak věděl, že je zle. Zoufale se snažil z pasti uniknout, ale já ho nepustil. Zůstal jsem, kde jsem byl. Diváci poznali, že boj co nevidět skončí. Sborové „Sraz ho! Sraz ho!“ sílilo, jako když Římané žádali pro gladiátora smrt.“ (HOSSEINI, Khaled. Lovec draků. V českém jazyce vyd. 2. Překlad Eva Kondrysová. Praha: Rozmluvy, 2009, s. 69.)

Hosseini vypráví ve své knize příběh afghánských nadějí na znovunabytí svobody, ukazuje krutou stránku života v zemi, která byla po léta zmítána vnitřními boji a nepokoji. Příběh bezmezné oddanosti, lásky a nepochopitelné krutosti na druhé straně se málokterého čtenáře nedotkne. Kniha je poutavým vyprávěním života muže, který prožil čistou radost, ale také velkou bolest. Ukazuje život takový, jaký je, zcela bez obalu, bez zbytečných slov. Z řádek čiší těžko pochopitelná krutost, v mnohých pasážích běhá čtenáři až mráz po zádech.

The Times napsal o Hosseinim, že jakožto zázračně nadaný vypravěč hraje na všechny struny srdce, aby je rozezpíval. The Daily Telegraph připojil tvrzení, že příběh jako Lovec draků se rodí jednou za sto let.

Kniha se stala předlohou k natočení stejnojmenného filmu a Khaled Hosseini se se svou prvotinou stal v roce 2008 nejprodávanějším autorem světa. 

Knihu Lovec draků vydalo nakladatelství Rozmluvy

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Věda života

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kniha života z nakladatelství Academia. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení