Recenze: Knihy pro dospělé

Několik vražd, podivínský anatom a žena mořem protřelá

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Několik vražd, podivínský anatom a žena mořem protřelá? Ano, to vše spojuje novinku nakladatelství Jota – knihu Nástroje temnoty od mladé britské autorky Imogen Robertsonové. Podtitul knihy napovídá, že Nejmocnější rody skrývají ta nejděsivější tajemství – má pravdu?


knihaUrčitě tady nebudeme zjišťovat tajnosti mocných šlechtických rodů v průřezu staletí. Název má především upoutat čtenáře a vzbudit v něm dojem, že bere do rukou výjimečnou knihu. – A musím přiznat, že čtenář skutečně vezme s Nástroji temnoty do rukou výjimečný literární kousek. Autorka se nejprve zúčastnila literární soutěže – „Prvních tisíc slov románu“, kterou pořádá deník Daily Telegraph. To bylo v roce 2007. A jak jinak, Imogen Robertsonová soutěž vyhrála. To ji inspirovalo natolik, že se román rozhodla dopsat, a musím uznat, že se rozhodla více než správně.

Autorka navazuje se svým románem na tradici Mary Shelleyové a ostatních „temných autorů“, kteří se věnovali psaní o temnotě, upírech, vlkodlacích, tajemných oživlých monstrech a spol. Možná si řeknete, že se při knize málo bojíte. Ale ruku na srdce! Četli jste Frankensteina? A báli jste se? Myšlenka autorky je skvělá, literární dílo také, ale skutečný nádech děsu a tajemna mu dodaly až televizní a divadelní inscenace a zfilmování. A pokud budeme tedy knihu hodnotit v tomto duchu, Imogen Robertsonová se ke klasickým autorům přiblížila více než skvěle.

Hlavními hrdiny knihy jsou Harriet Westermanová, manželka komodora Westermana, se kterým se značnou část života protloukala oceánem, a proto ji jen tak něco nerozhází, a lékař a anatom Gabriel Crowther, který se nedávno nastěhoval do Harrietina sousedství. Harriet nyní žije na svém panství se dvěma malými dětmi a poklidný život komodorovy manželky ji začíná nudit. Nic na tom nezmění ani mladší sestra Rachel, slečna Trenchová, která je tajně zamilovaná do hraběte Hugha Thornleigha ze sousedního panství – Thornleigh Hall.

Poklidný život Harriet se změní ve chvíli, kdy najde na svém panství mrtvého muže. Požádá o pomoc Gabriela Crowthera a postupně začnou rozplétat nitky vedoucí k dávnému tajemství, které střeží pevné zdi Thornleigh Hallu. Rachel je pevně přesvědčená, že Hugh je nevinný a že by se nikdy nedopustil vraždy, přesto všechny důkazy ukazují jeho směrem. Co hůř – mrtvol začíná přibývat!

Nezávisle na prvním příběhu, jak se zdá, plyne poklidný život Alexandra Adamse a jeho dvou dětí – Susan a Johnatana. Adams je majitel malého krámku s hudebninami a s notami uprostřed Londýna. Jednoho dne se život obou dětí obrátí naruby – do krámu vtrhne muž se žlutou tváří a jejich otce brutálně zavraždí přímo před jejich očima. Události dostávají rychlý spád, když jejich poručník objeví dokumenty o jejich skutečném původu. V tu chvíli čtenář, který už ovšem delší dobu tuší, zjišťuje pravdu – život dětí úzce souvisí s tajemným thornleighským sídlem.

Čtenář je dokonale vtažen do děje a ani na okamžik nezapochybuje, že by postavy nežily v období 18. století. Autorka skvěle zachycuje dobové reálie, rebelské nepokoje v Londýně i lékařské znalosti, které v té době nebyly ještě zcela dokonalé a anatomie se setkávala spíše s odporem a strachem lidí, než s pochopením a obdivem k lékařskému řemeslu.

Spolu s Harriet a s Crowtherem čtenář odhaluje krok po kroku jednotlivé dílky tajemství a skládá je do sebe, aby na konci knihy zjistil, kdo je skutečným pachatelem. Pro někoho bude jeho odhalení překvapením, pro zvídavého čtenáře milujícího detektivní příběhy to zřejmě bude jasné již od poloviny knihy. To však neubírá na kvalitě a způsobu, jakým je kniha napsaná.

Jota uvádí, že kniha je začátkem detektivní série mysteriózních románů z období georgiánské Anglie. Láká tedy čtenáře k tomu, aby se těšili na další díly. Pokud se i pokračování bude odehrávat v podobném duchu a kvalitě, můžeme se těšit na sérii velice kvalitních detektivních příběhů. Další vyjde již na jaře roku 2013 pod názvem Anatomie vraždy.

Knihu Nástroje temnoty vydalo nakladatelství Jota

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy

  Ode dneška soutěžíme o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení