Recenze: Knihy pro dospělé

Dívka, která kopla do vosího hnízda

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vnitřek

Poslední díl Milenia sliboval úžasný poslech. Novinář Mikael Blomkvist najde na Zalaščenkově statku postřelenou Lisbeth… a ona plánuje pomstu. Nevím, jestli jí nakonec bylo natolik učiněno zadost, on to spíš nějak vyřešil osud a tajné služby, Lisbethino činění však rozhodně není nezajímavé.

Stejně jako celý téměř 17 hodinový poslech…

obalPomineme-li závěrečné epilogy, které se svou akcí a nábojem rovnají oběma předchozím dílům – Muži, kteří nenávidí ženy a Dívka, která si hrála s ohněm, je poslední díl velmi klidným a důstojným závěrem. Ačkoliv anotace slibuje akci a trefně naznačuje věci příští, ty se poměrně brzy vyřeší, a nastupuje naprosto jiná zápletka.  Překvapivá  a vzrušující tak trochu jinak, než u předchozích dvou dílů. Potěšilo mě víc prostoru pro okolí Mikaela Blomkvista, pro lidi, jež v předchozím ději neměli moc prostoru… pro Lisbethiny kamarády hackery.  To je jistě něco, co nadšené fanoušky trilogie Milénium potěší a tak trochu to zamázne trochu zoufalé čekání na více akce od Lisbeth. I když… ono to moc nejde, když leží většinu románu na JIPce s ochrankou za zády.  Přesto to dává prostor i pro vzájemnou komunikaci Mikaela a Lisbeth a cesty to jsou možná známé, ale každopádně nesmírně vynalézavé. Udrží vás v napětí a v jistých chvílích se stanete na poslechu příjemného hlasu Martina Stránského závislí.

Martin Stránský je opět… existuje vůbec pro jeho dokonalost slovo?

Tady opět předvádí neskutečné umění svého hlasového projevu. Ženské části, mužské hlasy starých mužů… vše je v dokonalé rovnováze a naprosto bravurně dokázal „zahrát“ báječnou četbu. Se vším všudy, není naprosto nic, co by se mu dalo vytknout. I ty ženské hlasy, na které jsem si zkraje u Mužů, které nenávidí ženy, nemohla zvyknout, jsou tak nějak lepší.

Poslech trilogie Milénium je tím nejlepším, co jsem v poslední době vůbec měla možnost slyšet. Pro mě je to kultovní série, kterou si ráda pustím napřeskáčku i postupně jen kvůli astmosféře a propracovanému děj.

A nejvíc mě potěšilo, že když Lisbeth konečně vylezla z té poslední role zraněné ženy, alespoň na chvíli se zase stala tou drsnou ženou, rebelkou na útěku před realitou, zámožnou slečnou a hlavně, pořád mající v srdci Mikaela Blomkvista. Ale Stiegu Larssonovi musím odpustit, že jejich vzájemný příběh poté velmi fikaně nechal na fantazii čtenářů či posluchačů.

Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004) byl švédský novinář a spisovatel. V roce 1977 začínal v novinách jako grafik, později se stal zpravodajem a publicistou. Novinářské zkušenosti a politické přesvědčení vedlo Stiega Larssona. Založil nadaci, jejíž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti, byl majitelem magazínu a jeho náhlá smrt ihned poté, co nakladatel přijal první díl jeho trilogie byla obestřena tajemstvím. Ve Stockholmu Stieg Larsson umírá na těžký infart a spekulace o tom, že mu bylo vyhrožováno za jeho politické aktivity, se nepotvrzují. Nedožil se světoznámého úspěchu svého díla, kterého se prodalo přes 60 milionů výtisků ve čtyřiadvaceti zemích. Určitě právem, protože zápletky jeho děl jsou doslova bezchybné.

MP3 knihu Dívka, která kopla do vosího hnízda vydadlo nakladatelství Radioservis

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Země odpoledního slunce

  Ode dneška soutěžíme o knihu Země odpoledního slunce z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení