Recenze: Knihy pro dospělé

Když stín není stínem, měj se na pozoru

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Dnes vám představím knížku z jiného žánru, než mi obvykle prochází rukama. Fantasy V šeru a stínu od autorské manželské dvojice Barb & J.C. Hendee je první díl druhé série cyklu Vznešení mrtví. Zatímco první řada se točila kolem hlavních postav Magiery, Leesila a psa Chapa, nyní se vše úzce dotýká mladé učenky Wynn Hygeorht.


knihaTa se k prvním třem jmenovaným přidala během jejich putování a vymycování nebezpečných upírů. Po získání prastarých listin v ledovém hradu upírů starších než samotné lidstvo se s novými přáteli rozloučila a vydala se zpět domů do Calm Seattu k Učenému bratrstvu, aby vzácné texty rozluštili. Nic však není tak, jak si Wynn představovala. Místo spolupráce jí listiny zabaví – společně s jejími cestovními deníky – a ostatní ji považují za pomateného blázna. Dívka se drží v ústraní a téměř nevychází ze svého pokoje. Až do doby, kdy jsou dva učenci zavražděni a listiny, které měli doručit do Učeného bratrstva, zmizí. Wynn si je jistá, že ohavnost je dílem nemrtvých, a rozhodne se, že všemu přijde na kloub sama. Tím se ovšem dostává do smrtelného nebezpečí, kterému jen těžko dokáže čelit jako jedinec. Proto do příběhu zasáhne ještě jedna postava z předešlé série. Je jí Chane Andraso, který chová k Wynn jistou náklonnost. Patří k nemrtvým, ale této tovaryšce (ani žádného jinému učenci) by nikdy neublížil. Naopak. Nabídne jí svou pomoc a ona přijme – z počátku s nechutí a pramalou důvěrou. Skromná dvojice se ještě rozroste, ale o koho již neprozradím.

Asi se ptáte, zda je nutné znát předešlých šest knih. Ano i ne. V šeru a stínu je, jak už jsem řekla, první díl druhé série a do detailů předchozí příliš nezasahuje. Dokážete se bez ní tedy nejspíš dost dobře obejít, ale není to ono i přes skutečnost, že v první kapitole jsou předchozí díly připomenuty. Navíc Wynn velice často v myšlenkách zabíhá ke svým přátelům a především k Chapovi, a jestliže vás četba pohltí (což by měla), věřte, že série třetí se vrací zpět k Magieře a spol. Úplně prvotní díl nese název Dhampir. V každém svazku najdete pojmenování následujícího titulu. Po šesti knihách následuje druhá řada, která jich má o polovinu méně. Se stejným počtem počítá i třetí – a dle dostupných informací zatím poslední – série. Než však u nás vyjde na V šeru a stínu navazující Through Stone & Sea (ve volném překladu „Přes kámen a moře“), v klidu zvládnete všechny díly a budete stejně jako já nedočkavě sledovat stránky nakladatelství Fantom Print, pod jehož záštitou tato fantasy série vychází.
Pokud patříte ke znalcům Vznešených mrtvých, mohu vás ujistit, že Wynn se naštěstí vymanila z titulu „holka na obtíž, co spoustu věcí zkomplikuje“. Už není tou otravnou postavou, která leze na nervy a pro Magieru a Leesila byla přítěží. Pravděpodobně je to tím, že teď je Wynn ústřední postava a čtenář ji tak více pozná.

Spousta nových a krkolomných jmen dělá ze začátku jistý problém a ztěžuje orientaci. Po několika stránkách však už čtenář bude vědět, kdo je kdo. Autoři velice rádi jména rozdělují. Například domina Ghassana il´Sänke „naleznete“ pod Ghassanem nebo prostě pod il´Sänke. A věřte, že když je v prvních kapitolách vícečetných přízvisek několik, snadno nabudete domnění, že domin il´Sänke je osoba jedna a jakýsi Ghassan persona druhá. Pozor také na hodnosti v případě ženských postav, neboť stále zůstávají v mužském tvaru. Stejně jako u prvého, i v tomto případě snadno přivyknete a budete vědět, že premin Sykion je žena.

Abych nezapomněla, před samotným začtením se doporučuji zalistovat na úplný konec knihy (konkrétně strana 404). Najdete tu přehled řádů Učeného bratrstva a příslušné hodnosti. Mnohem lépe se pak budete orientovat, kdo je komu nadřízený a musí se mu zodpovídat se svých činů.

Knihu V šeru a stínu vydalo nakladatelství Fantom Print

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení