Recenze: Knihy pro dospělé

Osamělý vlk

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kovboj 100x100
Louis L'Amour je americký spisovatel, který napsal desítky románů a který získal jako jediný spisovatel prezidentské vyznamenání Řád svobody a Zlatou medaili Kongresu. Nyní vychází v českém překladu Ondřeje Duhy další z jeho děl, tentokrát s názvem Osamělý vlk. Ten zavede čtenáře na divoký Západ, kde bude muset hlavní hrdina bojovat nejen o svůj ranč, ale i o holý život...
Příběh začíná příjezdem krásné Angeliny a jejích mužů, drsných pistolníků, do nevelkého městečka jménem San Ysidro. Tam přijíždí i Tom Radigan, aby vypátral, kdo za ním poslal neznámého pistolníka, který se jej pokusil zabít. Je na první pohled zřejmé, že za vším má prsty ona pohledná neznámá, která se až příliš spoléhá na svou krásu jako na hlavní ženskou zbraň v mužském světě. Důvodem sporu mezi ní a Radiganem je jeho ranč, na který si Angelina činí nárok. Radigan naopak tvrdí, že ranč i půda, na níž je postaven, jsou jeho majetkem. Žádná ze stran nechce ustoupit, proto se rozpoutá dobytkářská válka, v níž mají hlavní slovo rychlé pistole a silné paže. A aby toho nebylo málo, v této nelehké době přijíždí na ranč svěřenka Radiganova pomocníka, krásná a na první pohled bezbranná Gretchen, která to však s koltem umí stejně dobře jako jakýkoliv jiný muž.

osamely vlk obalkaJak toto dobrodružství na divokém Západě dopadne, vám neprozradím. Můžete si však být jisti, že při čtení budete s napětím sledovat, jak se celý děj vyvíjí. Právě dílčí zápletky, v nichž jsou popisovány četné útěky, bitky a spřádání lstí obou znepřátelených stran, zachraňují jinak příliš předvídatelný děj. Autor se snaží vše vylíčit do nejmenších podrobností: čtenář jako by slyší každé zašustění, které může značit blížícího se nepřítele, a vidí vše, co se odehrává kolem hlavního hrdiny, Toma Radigana. Přestože nám vypravěč umožní nahlédnout téměř všude, nenechává nás vžít se více do pocitů postav, které z toho důvodu zůstávají čtenáři poněkud vzdálené.

Přesto mě právě svět postav zaujal na tomto románu nejvíce. Nejsou rozděleny na černobílé figurky, které vždy zastávají buď dobro, nebo zlo. Naopak: i záporná Angelina v sobě cítí pochybnosti, zda je skutečně nutné Radigana zabít a zda nebylo lepší, kdyby nikdy nezačala tuto válku. I někteří z jejích mužů mají tušení, že zde něco není v pořádku a že možná právo není na jejich straně. A jaký je hlavní hrdina? O něm se již v úvodní kapitole píše toto: „Radigan byl vysoký, tichý muž, který se obvykle usmíval jen očima a raději poslouchal než mluvil. Ve vypjatých okamžicích se vyznačoval upřeným pohledem, který jeho protivníky znervózňoval a vedl k ukvapeným činům.“ Přestože se zde autor uchýlil k přímé charakteristice, dává spíše přednost tomu, aby za jeho hrdiny mluvily vlastní činy. A k tomu dostanou v tomto románu skutečně dostatek příležitostí.

Román můžeme chápat nejen jako pouhou zábavnou literaturu, ale i jako snahu autora znovu čtenáře zavést do dávných časů, kdy byly přestřelky na denním pořádku a kdy hlavní společnost mužů představovala zbraň a rychlý kůň. Osamělý vlk je pak především oslavou hrdinství tehdejších rančerů, kteří dokázali své stádo a půdu chránit i za cenu vlastního života. Pokud máte rádi podobné příběhy, ve kterých neschází ani motiv lásky, pak vás zajisté tento román zaujme stejně jako další díla Luise L'Amoura.

Román Osamělý vlk vydalo nakladatelství Alpress.
/div>

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení