Recenze: Knihy pro dospělé

Pane Szczygiełe, dobrý den!

1 1 1 1 1 (1 hlas)
lidi

Pokud jste novou knihu Mariusze Szczygieła dosud nečetli, asi vám smysl titulku unikne, nebývá zvykem spisovatele hned v nadpisu na dálku zdravit. Autor, který ve svých knihách o českých zvycích píše věci, které si sami ani neuvědomujeme, by to však hned pochopil. Ale k tomu se ještě dostaneme.knihaAutor pokračuje v úspěšné sérii započaté knihou Gottland, v níž píše o Češích a jakoby mimoděk vyhledává a zdůrazňuje rozdíly mezi námi a Poláky. Samozřejmě, že to není jen mimoděk, Mariusz Szczygieł je zkušený a schopný novinář, který ví naprosto přesně, co dělá. Zjednodušeně řečeno, nosným tématem Gottlandu jsou osudy známých osobností a Udělej si ráj se věnuje současnému Česku. Láska nebeská je inspirovaná díly českých spisovatelů. V úvodu určeném pro české čtenáře autor vysvětluje okolnosti, za jakých myšlenka vznikla. Pro nás je v tomto okamžiku důležitý fakt, že v Polsku bylo v rozmezí let 2011 a 2012 vydáno sedmnáct titulů českých spisovatelů, doplněných DVD jejich filmových zpracování. Nakladatelství Agora se rozhodlo podpořit tento nesporně významný počin sérií fejetonů uveřejňovaných v listu Gazeta Wyborcza. Články věnované knihám by bylo možné pojmout jako recenze seznamující polské čtenáře s knihami, jež pro ně vydavatelství vybralo a připravilo, Mariusz Szczygieł se ale nechal inspirovat jen velmi volně a fejetony obsahují opět úvahy o vlastnostech českého a polského národa, jejich rozdílech i styčných bodech.

Vznikla opět kniha zajímavá pro polského i českého čtenáře. V úvodu autor vysvětluje, že ve svých fejetonech občas uvádí informace o filmech, které jsou určeny spíše pro Poláky, neboť předpokládá, že Čech bude obsah knih či filmů znát. Nerad bych ho zklamal, samozřejmě, mezi vybranými díly jsou taková, které Češi důvěrně znají spíš díky jejich filmovým zpracováním, ale některé knihy jsou u nás čteny jen úzkou skupinou lidí, a třeba Černého Petra, Obchod na korze nebo Žebráckou operu, i když se občas v televizi objeví, také mnoho diváku moc dobře nezná.

Je zajímavé sledovat, kam autora přivede inspirace nějakou knihou. Zmínka o Rozmarném létě Vladislava Vančury nakonec skončila u udivujícího rozdílu mezi Čechem a Polákem, projevujícímu se zdravením. Jako Čechovi mi nikdy nepřipadalo zvláštní, že pozdravím i neznámého člověka, kterého potkám na chodbě domu, a divné je mi to, že je to Polákovi divné. Prostor, který autor věnoval této otázce, mě inspiroval k nadpisu recenze.

Žebrácká Opera Václava Havla vedla autora k úvahám jiným směrem – o bulváru a románu Ireny Obermanové Tajná kniha. Je škoda, že autor už nestihl reagovat na Panoptikum české, v němž se k autorka vrací k událostem nastalým po vydání zápisků a svém vztahu k Václavu Havlovi. Nicméně svůj postoj k bulváru i ke knihám podobného ražení Szczygieł vyjadřuje velmi srozumitelně několika větami.

Vši si prý mezi lidmi nevybírají a každá krev je dobrá. To si nemyslím. Jsem přesvědčen, že vši mají nejraději krev hrdinů.
(Szczygieł, M. Láska nebeská. Praha: Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj, 2012, str. 76)

Mimo fejetonů, inspirovaných vydanými českými díly, obsahuje kniha Láska nebeská drobné postřehy z autorových pobytů v Čechách. Pozoruhodný je například Motýlí dotek Blanky M., v němž se zmiňuje o svém vpravdě nezapomenutelném setkání se známou módní návrhářkou. Ve fejetonu Hamburger s Kafkovou krví navazuje na Paní Neimitaci z Gottlandu a přes propast několika let tvoří pointu svého předchozího článku.

Pohled Mariusze Szczygieła je v rámci možností velmi objektivní, snaží se posuzovat „problém“ z různých stran, a tím nemám na mysli pouze jakousi stranu reprezentativního vzorku Čechů a Poláků, ale i různých pohledů v rámci české společnosti a podobně i v rámci společnosti polské. Přitom je schopen svou myšlenku bezpečně provést celým fejetonem, aniž by se vytratila v záplavě rozličných pohledů, argumentů a protiargumentů. Szczygiełova kniha dokazuje, že mínění, které člověk o sobě má, se často diametrálně liší od toho, jaké o něm mají ostatní lidé. Totéž platí o národech. Na druhé straně psát o vlastnostech tak obrovské skupiny jako je národ s sebou nevyhnutelně přináší zobecňování a jedinec se může – a to plným právem – ohradit, že on takový není. Pokud chcete takovou knihu číst a správně ji porozumět, musíte mít v sobě určitou dávku pokory a umění sebereflexe, jak jsem psal v recenzi Gottlandu nazvané Kurz sebereflexe.

Pro čtenáře bude pravděpodobně zajímavé vědět, kterými českými knihami se autor inspiroval. Není problém vydání nakladatelství Agora najít na internetu nebo přímo v knize Láska nebeská, ale přesto je uvádím v pořadí, v jakém přišly na polský knižní trh.

Bohumil Hrabal: Obsługiwałem angielskiego króla (Obsluhoval jsem anglického krále)
Ota Pavel: Śmierć pięknych saren (Smrt krásných srnců)
Jaroslav Hasek: Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej tom 1 i 2 (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války díl 1 a 2)
Jaroslav Hasek: Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej tom 3 i 4 (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války díl 3 a 4)
Jaroslav Papousek: Czarny Piotruś (Černý Petr)
Vaclav Havel: Opera żebracza (Žebrácká opera)
Ladislav Grosman: Sklep przy głównej ulicy (Obchod na korze)
Zdenek Sverak: Butelki zwrotne (Vratné lahve)
Ladislav Fuks: Palacz zwłok (Spalovač mrtvol)
Bohumil Hrabal: Święto przebiśniegu (Slavnosti sněženek)
Bohumil Hrabal: Perełki na dnie (Perličky na dně)
Jiri Brdecka: Lemoniadowy Joe (Limonádový Joe)
Vladislav Vancura: Kapryśne lato (Rozmarné léto)
Bohumil Hrabal: Pociągi pod specjalnym nadzorem (Ostře sledované vlaky)
Michal Viewegh: Wychowanie dziewcząt w Czechach (Výchova dívek v Čechách)
Karel Capek: Krakatit (Krakatit)
Josef Skvorecky: Batalion Czołgów (Tankový prapor)

Knihu Láska nebeská vydala nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová - Máj

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení