Recenze: Knihy pro dospělé

Kdo podvedl Přemysla II. Otakara?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Není to tak dávno, co vyšel další díl edice Hříšní lidé Království českého od Vlastimila Vondrušky. Většina knih z této řady se odehrává v severních Čechách v okolí Bezdězu, takže by se titul Králův dluh dal považovat za výjimku – vždyť hlavní hrdiny kvůli chebskému dluhu král Přemysl Otakar II. nechce pustit z Prahy. Jedinou otázkou je, kam se podělo stříbro, které Přemysl poslal do Chebu, aby splatil dluh svého otce. To je úkol pro trojici vyšetřovatelů.

 

knihaKrálovský prokurátor Oldřich z Chlumu je pozván Přemyslem Otakarem na Pražský hrad. Při audienci se král zmíní, že Oldřich mu slouží už patnáct let, přičemž jen oni dva vědí, že je tomu o rok méně. Pán z Chlumu tedy čeká, že mu Přemysl udělí ještě soukromé slyšení, při kterém ho pověří pátráním po nějakém spletitém případu, jak to bývá obvyklé. Jenomže pozvání ke slyšení stále nepřichází.

Oldřichovi služebníci chtějí svého pána zabavit, a proto mu předkládají zdánlivě nedůležitý případ. Právě v tu dobu mu panovník udělí osobní audienci, při níž mu poodhalí svoje starosti: chebští měšťané chtějí, aby jim král zaplatil dluh svého otce, přestože on si je jistý, že byl splacen už před několika lety. Ztratila se ale listina, která by to potvrzovala. Král v zájmu blaha platí dluh znovu, ale ani tentokrát peníze do Chebu nedorazí, navíc zmizí i průvodní listina. Podle krále je celý případ jasný – za podvodem stojí chebští a Oldřich z Chlumu má jen potvrdit jejich vinu. Stopy, které spolu zdánlivě nesouvisely, se najednou spojí a dají dohromady obraz, který by nikdo nečekal…

Stejně jako v ostatních dílech série Hříšní lidé Království českého, i tady se stává nejdůležitější postavou královský prokurátor a správce severních Čech Oldřich z Chlumu. Jako sídlo mu autor přidělil hrad Bezděz. Spolu s Oldřichem pátrá jeho panoš (podle věku ovšem rytíř) Ota ze Zástřizlí a velitel Diviš. Zatímco Ota má nejlepší výsledky při výsleších dívek, Diviš se obratně pohybuje mezi chátrou a nejrůznějšími zloduchy. Možná by se dokonce dalo říct, že nejde o pána a jeho dva sluhy, ale spíš o tři přátele.

Tentokrát se do pátrání (poněkud nečekaně) zapojí Divišova neteř Věnceslava. Přestože pochází z vesnice, pracuje v Praze jako sklepnice a s Divišem se setká náhodou. Na první pohled vypadá prostoduše, později se však zjistí, že je při pátrání neocenitelná. A když už mluvím o ženských postavách, nesmím zapomenout ani na Světlanu, dceru purkrabího Pražského hradu, která se objevila už v jednom z předchozích dílů – s názvem Znamení Jidáš.

Jak jsem naznačila dříve, děj se odehrává v Praze, ale není to tak docela pravda. Hrdinové se takřka neomezeně pohybují po celém městě, dostanou se však i do Chebu – konkrétně právě Světlana převlečená za sklepnici v doprovodu panoše Oty. Kdo četl další díly edice, čekal by poněkud jiné řešení, podobný motiv se totiž objevil už v knize Strážce boleslavského mysteria.

V dříve vydaných knihách se na předsádce objevovala schematická mapa, díky které si čtenář lépe představil cestu, kterou museli hlavní hrdinové urazit. Už několik dílů se tento zvyk neobjevil, což je podle mě škoda. Na druhou stranu musím uznat, že v Králově dluhu by se vytvářela jen s obtížemi.

Ukázka z knihy:

„Nejdřív si myslela, že je to netopýr. Jenže ta věc dopadla s plesknutím na zem. Přitom se podivně zaleskla. Vrátila se a začala opatrně prohlížet porost u cesty. Nesnášela dotek hlíny. Naštěstí nemusela hledat dlouho. Za trsem trávy ležel masivní řetěz. Leskl se, jako by byl ze stříbra.“

Vondruška, V.: Králův dluh. Brno: Moravská Bastei MOBA 2012, s. 9.

Knihu Králův dluh vydalo nakladatelství Moravska Bastei MOBA

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení