Recenze: Knihy pro dospělé

Erotika a žárlivost ve fantasy

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

První díl fantasy série Horečka s názvem Temná horečka skončil takřka idylicky. Dokonce i tajemný Jericho Barrons se o Mac staral, jako by nebyla jenom „detektor dananských předmětů“. Podobně je tomu i v díle druhém – Krvavé horečce. Objevuje se tu ale několik nových postav a to, co se ze začátku zdálo být jasné, není nikdy tak jednoduché.

 

knihaV prvním díle série, Tajemné horečce, se Mac vydává do Dublinu najít vraha své starší sestry a pomstít její smrt. Při té příležitosti zjistí, že je Vidoucí (tedy může vidět nadpřirozené bytosti – Danany). S touto schopností však neumí žít, a sama sebe tak vlastně ohrožuje. Nečekaně se jí ujme tajemný knihkupec a majitel starožitnictví Jericho Barrons, a Mac tak vlastně poprvé zjišťuje, že nic není zadarmo. Aby se dozvěděla víc o Dananech a Vidoucích, musí Barronsovi pomáhat s hledáním posvátných dananských předmětů. Ve stejném díle se také seznamuje s dananským princem V´lanem a na samém konci Temné horečky se Mac dokonce povede zabít upíra Mallucého.

Tolik se čtenář dozví i z prologu Krvavé horečky. Věci ale se dávají do pohybu, kolem knihkupectví-starožitnictví opakovaně projíždí auto převážející posvátnou knihu Sinsar Dubh, po které pátrají snad všichni členové dublinského podsvětí. Někdo potom do obchodu vpustí smrtelně nebezpečné Stíny a nad Dublinem se začnou míhat Lovci – Dananové zabíjející Vidoucí. Mac jde ale o život mnohem víc, zájem o ni mají všichni, které si znepřátelila v prvním díle, dále Barronsova zaměstnankyně a také společenstvo Vidoucích (prezentujících se jako jedna velká rodina, která je pro dobro společnosti ochotna obětovat některé členy), o spolupráci mluví i Dananové.

Podobně jako v prvním díle, i tady Mac zůstává se svým „ochráncem“ Jericho Barronsem a klasický trojúhelník s nimi tvoří Danan V´lane, zabíjející sexem. Mac občas nezbývá nic jiného než jednat s dublinskou policií, konkrétně detektivem O´Duffym. Ten je o několik kapitol později nalezen podříznutý a hlavním podezřelým se stává právě Mac Lanecová – vždyť v ruce držela lísteček s jeho adresou.

Kromě těchto známých postav se v knize objevují některé méně známé nebo dokonce úplně nové. Do děje se více zapojuje její otec a čtenář má možnost setkat se s dívčinou mrtvou sestrou. Sice v říši Dananů, ale komu by to vadilo, když se tak nečekaně objevila možnost odhalit některá tajemství? Z nových postav je nezbytné zmínit členku spolku Vidoucích s názvem Okřídlený Pegas – Dani.

Ačkoli by se mohlo zdát, že většina děje se odehrává v Dublinu v Barronsově knihkupectví, není tomu tak. Ke konci je Mac unesena Lovci do jeskynního komplexu, kde ji málem zabije její noční můra, a nebýt Jericho Barronse, jen těžko by Karen Marie Monig mohla napsat další díly.

Proces proměny původně nafoukané zazobané Američanky Mac v odvážnou bojovnici a vražedkyni pokračuje i v Krvavé horečce. Obdobně se vyvíjí také její vztah s Jericho Barronsem, ale objevují se i další osudoví muži. Jako v každé správné mnohodílné edici, také v této knize je závěr zcela nečekaný a tajemný. Snad mohu prozradit, že Sinsar Dubh je takřka nadosah…

Ukázka z knihy:

„Jako adresu uvádíte poštovní schránku v Galway, pane Barronsi. Vy jste se tam narodil?“
(…)
„Ne.“
„Kde tedy?“
„Ve Skotsku.“
(…)
Do té chvíle jsem si nevšimla, že má O´Duffy tik v oku. „Jak dlouho žijete v Dublinu?“
„Pár let. A vy?“
„Otázky tu kladu já.“
„Ale jen proto, že vás nechám a ochotně vám na ně odpovídám.“
„Klidně bych vás s sebou mohl odvést na stanici, pokud by vám to tak lépe vyhovovalo.“
„Můžete to zkusit.“ Ta tři slova pobízela detektiva k akci, po dobrém, nebo po zlém, ale úsměv, který je doprovázel, jasně svědčil o nezdaru.

Moning, K. M.: Krvavá horečka. Brno: JOTA 2012, s. 30.

Knihu Krvavá horečka vydalo nakladatelství JOTA

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení