Recenze: Knihy pro dospělé

Hlas wagachuna

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
strom

Málokdy se mi stane, abych měla potřebu mazlit se před spánkem s knihou. Nač taky v domě plném lásky a koček. Kniha Moudrost stromů: Historie, lidová tradice, symbolika, léčení, vydaná Knižním klubem v překladu v roce 2012, je v dobrém slova smyslu lékem pro duši (v anglickém jazyce vydáno v roce 2005). Autorem je Fred Hageneder, přeložila Wanda Dobrovská. Pro nás snílky je to totiž dobré uzemňující čtení. A navíc „stromy a člověk patří k sobě odjakživa“. Čím může tato kniha posloužit lidem pragmatickým?knihaSkutečnost, že příprava recenze této knihy vyžádala více papíru, poznámek a více dnů na čtení, neznamená, že jde o zdlouhavé čtení. Naopak. Kniha je tak zajímavá, není možné se s ní rozloučit. Fotografie stromů jsou pečlivě vybrané, text je přehledně uspořádaný. Lze říci, že právě tento překlad a právě tato sazba vzbuzují vášeň, lásku a všechny ty nepatrné pocity štěstí knihomola a člověka pražícího po hledání kořenů světa. Co nám autor nabízí? Stručný historický přehled (národy a zvyklosti), několik desítek kapitol o stromech a také například botanický slovník.

Stromy mne provází od dětství. V koruně každého stromu prý sídlí duch věčnosti. Každý strom může být naším šamanem. Může nám pomáhat hledat náš střed. Neměla jsem v tom jasno, až když se mi stalo něco zvláštního. Nedávali jsme naší turecké višni příliš velké naděje, minulou zimu jsem se s ní loučila. Ale pak jsem si mimoděk koupila akrylové barvy a plátno (asi po patnácti letech mlčení múz). Strom jsem si nakreslila svěže zelený a začala mu rosit větvičky, na které jsem dosáhla... Výsledek? Téměř mrtvý strom v létě dodal pořádný sáček višní.

Autor napsal mimořádně zajímavý text. Prolínají se zde praktické informace, antická mytologie, ayurvéda, čínská medicína a fotografie ze současnosti. Už teď si jsem jistá, že se k této knize budu velmi ráda vracet. Voňavá akácie, dráždivý pomeranč, líska jako strom poznání, ženské stromy – hrušeň a vrba, dokonalá sakura, protivirový bez atd. Je to velmi citlivě napsaný text. Umím si představit, že taková kniha potěší každého obdarovaného. Tak abych nepřeháněla, každého, kdo chodí objímat stromy a cítí, že praktiky dřívějších léčitelů jsou velmi přirozené. Kniha nám také připomíná dávno zapomenuté pravdy a odkrývá podstatu křesťanských symbolů (trnová koruna, snítka míru atd.).

stromZajímavé je, že autor nešetří v komentářích církev, která různé keře a stromy ničila pro jejich „ďábelskou podstatu“. Někdo může tvrdit, že se tam slétávaly čarodějnice, realita bude spíše někde blízko nenávisti vůči všemu přírodnímu, ženskému a nespoutanému. Ten, kdo by přiznal moc druidů, šamanů, léčitelů, by ztratil moc nad davem. Takový zásah na solar zelenou větvičkou bolívá... A hlavně ty, co mají na jazyku nebe a v srdci pusto.

„Vyrůstáme také v rovnováze s časem. Dnes užíváme to, co jsme připravili včera, v předchozím ročním období, dokonce během uplynulého roku. Dnes činíme přípravy pro zítřek, pro další roční období i pro léta, která přijdou. Tím, co činíme v přítomnosti, vyrovnáváme minulost a budoucnost.“ (str. 189).

Někdy bych si přála čistě z vlastní pohodlnosti nemuset rozpoznávat změny ve dvou úrovních, času a místa. Bohužel ona změna je naší stálou průvodkyní, sestrou odvážných a macechou slabých. 

Knihu Moudrost stromů vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení