Recenze: Knihy pro dospělé

Může dívka z budoucnosti zabránit smrti císaře?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Nadpisem jsem vlastně už naznačila samotný děj knihy Rudolf II. – Spiknutí na císařském dvoře. Jde o nejnovější díl edice Dobrodružné výpravy do minulosti, jejichž autorkou je Veronika Válková. Dotkněte se stránek kouzelného atlasu a spolu s Bárou Holečkovou se přesuňte na dvůr Rudolfa II..

Žádný z příběhů v edici není nijak ohraničený a první kapitola volně vyplývá z předchozí knihy, ve které se Bára vydává do doby husitských bouří. Ze vzpomínek na mladé práče, s nímž se tehdy setkala, ji vytrhne nutná příprava do školy, kam se ani trochu netěší. Možná by si prázdniny mohla prodloužit další cestou do minulosti, což nikdo ve 21. století nepostřehne. Kouzelný atlas ji tentokrát přenese na dvůr císaře Rudolfa II. zrovna ve chvíli, kdy se komoří Makovský pokouší přivolat anděla. Jenomže se objeví Bára a navíc oblečená podle dnešní módy. Snad by se mohla vydávat za Dítě z hvězd, když má hodinky, jejichž ciferník je ozdoben souhvězdím Orionu.

knihaPři pobytu v komorníkově domě si ovšem vyslechne něco, co slyšet neměla, a pochopí, že jí půjde o život. Včas se však dostává do rodiny Tycha Brahe, kde se může takřka podle libosti skrývat. Ale koho by něco takového bavilo? Zvlášť když se musí vydávat za kluka a nemůže z domu? A navíc kolem sebe má několik mladíků, kteří vypadají k světu…

Není snad ani potřeba nějak zvlášť popisovat Báru, nikdo se během několika dní nezmění, takže se pokusím jenom o stručnou charakteristiku. Bára po prázdninách půjde do šesté třídy, ale protože se její rodina přestěhovala na kraj Prahy, do nové školy se jí nechce. To je možná také jeden z důvodů, proč tak ráda cestuje do minulosti. V tomhle díle, jak už prozrazuje samotný název, se setká s Rudolfem II. a některými členy jeho dvora, mezi kterými nemůže chybět Tycho Brahe s rodinou nebo Johanes Kepler. Dokonce je občas nezbytné zajít do židovského města za rabi Löwem, aby Báře a jejím přátelům trochu pomohl.

Většinu času tráví Bára s Tychovými syny. Když pominu části, které se odehrávají v dnešní době, skoro si troufám říct, že se děj odehrává jen na třech, nebo čtyřech nejdůležitějších místech rudolfínské Prahy. Úvodním a závěrečným místem se stal Pražský hrad. Z paláce pana Makovského utíká Bára do Tychova domu. Cestou se sice objevují zajímavá, ale ne tak důležitá místa, která i přesto zmíním - namátkou jen Strahovský klášter. A pak samozřejmě nesmím zapomenout na židovské město, kde mladíci navštěvují rabiho Löwa.

Jak už bývá v edici Dobrodružné výpravy do minulosti obvyklé, autorem ilustrací je Petr Kopl. Jako v ostatních dílech i tady jsou obrázky černobílé a mísí se dobová móda s tou dnešní.

Ukázka z knihy:

„To je přitažlivost zemská,“ řekla Bára.
„Co?“
„Gravitace. Zemská přitažlivost.“
„Nikdy jsem nic takového neslyšel,“ přiznal pan Kepler. „Zřejmě jste v souhvězdí Orionu se zkoumáním planet a hvězd o hodně napřed. Co je to?“
Že jsem nemlčela, vzdychla Bára v duchu. Zase musím vysvětlovat něco, čemu moc nerozumím.
„No,“ řekla pak rozvážně. „To je síla, která drží všechno na zemi, aby to neodletělo do vesmíru.“
(Válková, V.: Rudolf II. – Spiknutí na císařském dvoře. Praha: Fragment 2012, s. 103.)

Knihu Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře vydalo nakladatelství Fragment

Komentáře   

 
Chlodhildis
0 Pozor na skloňování!Chlodhildis 2013-10-18 00:46
Tycho je latinská varianta původního dánského jména Tyge, a proto se správně skloňuje Tycho, 2.p. Tychona, 3.p. o Tychonovi atd. To by si snad autorka recenze před psaním mohla ověřit... Nebo je to špatně i v knize?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
emmy
0 Odp.: Pozor na skloňování!emmy 2013-10-18 08:19
Kritik by si zase mohl ověřit, že současné jaz. příručky dovolují i skloňování Tycho, bez Tycha, ... Viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=tycho&Hledej=Hledej
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení