Recenze: Knihy pro dospělé

Nesplněná přání chronického bojovníka za světový mír

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Nerušený noční spánek bez záchvatů kašle a šmátrání ruky po inhalátoru je pro astmatika asi stejně usilovným přáním jako přítomnost dobra mezi lidmi pro filantropy. V knize Vesny Tvrtković Idioti 21. století, kterou jako šestou v pořadí vydalo nakladatelství JaS (2012), se tak říká bojovníkům za světový mír a slušné chování. Hlavní hrdina Miki se snaží otestovat vybrané lidi a odvrátit je od jejich cesty za spravedlivým světem. V čem spočívá síla tohoto textu? A jaké jsou jeho slabiny?knihaVypráví kniha jen o manipulaci? Nebo o tom, že svět nestojí o lidi, kteří nezištně pomáhají druhým? Nutí nás to k zamyšlení nad vlastní existencí? Existenci dobrodinců s neziskovou povahou nám Vesna Tvrtković předkládá jako fakt. Stejně jako představu, že každý, kdo chce konat dobro, vlastně patří  do skupiny užitečných blbců. Smutné?! Šokující?! Někdo má sobectví zakódované, někdo se mu učí až díky fackám. Není snadné najít míru altruismu. Oči jako tůňky vypláčí hodně slz, než zjistí, jak to chodí doopravdy. A přeci kniha nekončí smutně.

Hlavní postavy nejsou propracované do detailu; Miki ztracený, Sandra krásná a soucítící, doktorka Morawitzová „zcela nepoužitelná“ pro svůj neustálý optimismus pro další výzkum, kamarád Daniel je odpouštějící a bývalka Marie má svatozář. Nějakým záhadným způsobem  mne Miki rozčiluje. V závěru se jeho úvahy obrátí a on se radostně navrací ke svému „idiotství“. Zachraňuje to Nadˇa, která je zajímavá, racionální a impulzivní. Je to jako sraz ze střední školy po deseti letech. S někým si nemáte co říct a pak vás náhle někdo úplně překvapí. Mikiho proměna na posledních stránkách je nečekaná a mohla přijít jen o několik stránek dříve.

„Tereza mi poslala smsku: Pojdme do kina. Já bych chtěl odepsat: Pojdme sukat. Jenže vím, že tím bych svůj záměr neuskutečnil, a tak píšu: Neni mi dobre, teplotu a jsem hrozne unaven. Promin, zlato, ale dnes budu muset zustat doma. Ale jestli chces, zastav se a podivame se na nejaky film na kompu. Tereza se nade mnou slituje, soucítí se mnou a okamžitě přijíždí a nese hromadu ovoce, čajíčky a filmy. Vybírám romantickou kulisu, a zatímco se ona ztotožňuje s hrdinkou, já ji líbám na krk  pozoruju změnu jejího dechu.“ (str. 10)

Autorka se narodila v Sarajevu, knihu napsala česky a je její druhou samostatnou publikací. Jazyk se může zdát místy plochý, typické obraty a snad  i  předpokládané vyústění může čtenáře rozladit. Autorka ale má dvě devizy – zajímavě rozehrané téma pomoci druhým a skutečnost, že kniha je produktem někoho, kdo není s češtinou srostlý od kolébky. Jde tedy o zajímavou sondu do představ člověka, který je bohatší minimálně o jeden další svět. Knihu je tedy nutné vidět ve dvou rovinách, české a bosenské. Kniha je rozhodně dobrým příkladem úspěchu vícejazyčného vzdělávání a integrace. Rozhodně je tato kniha zajímavým tipem na čtení pro studenty a hledače pravdy. Zrníčko sem, zrníčko tam...

Knihu Idioti 21. století vydalo nakladatelství JaS

 

Aktuality

  • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

    Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

    Číst dál...  
  • Únorová Pevnost láká na zombíky

    Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

    Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

  • Soutěž o knihu Čas žít

    Ode dneška soutěžíme o knihu Čas žít z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

    Číst dál...

Z čtenářského deníku

  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  
  • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

    John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

    Číst dál...  

Přihlášení