Recenze: Knihy pro dospělé

Nesplněná přání chronického bojovníka za světový mír

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Nerušený noční spánek bez záchvatů kašle a šmátrání ruky po inhalátoru je pro astmatika asi stejně usilovným přáním jako přítomnost dobra mezi lidmi pro filantropy. V knize Vesny Tvrtković Idioti 21. století, kterou jako šestou v pořadí vydalo nakladatelství JaS (2012), se tak říká bojovníkům za světový mír a slušné chování. Hlavní hrdina Miki se snaží otestovat vybrané lidi a odvrátit je od jejich cesty za spravedlivým světem. V čem spočívá síla tohoto textu? A jaké jsou jeho slabiny?knihaVypráví kniha jen o manipulaci? Nebo o tom, že svět nestojí o lidi, kteří nezištně pomáhají druhým? Nutí nás to k zamyšlení nad vlastní existencí? Existenci dobrodinců s neziskovou povahou nám Vesna Tvrtković předkládá jako fakt. Stejně jako představu, že každý, kdo chce konat dobro, vlastně patří  do skupiny užitečných blbců. Smutné?! Šokující?! Někdo má sobectví zakódované, někdo se mu učí až díky fackám. Není snadné najít míru altruismu. Oči jako tůňky vypláčí hodně slz, než zjistí, jak to chodí doopravdy. A přeci kniha nekončí smutně.

Hlavní postavy nejsou propracované do detailu; Miki ztracený, Sandra krásná a soucítící, doktorka Morawitzová „zcela nepoužitelná“ pro svůj neustálý optimismus pro další výzkum, kamarád Daniel je odpouštějící a bývalka Marie má svatozář. Nějakým záhadným způsobem  mne Miki rozčiluje. V závěru se jeho úvahy obrátí a on se radostně navrací ke svému „idiotství“. Zachraňuje to Nadˇa, která je zajímavá, racionální a impulzivní. Je to jako sraz ze střední školy po deseti letech. S někým si nemáte co říct a pak vás náhle někdo úplně překvapí. Mikiho proměna na posledních stránkách je nečekaná a mohla přijít jen o několik stránek dříve.

„Tereza mi poslala smsku: Pojdme do kina. Já bych chtěl odepsat: Pojdme sukat. Jenže vím, že tím bych svůj záměr neuskutečnil, a tak píšu: Neni mi dobre, teplotu a jsem hrozne unaven. Promin, zlato, ale dnes budu muset zustat doma. Ale jestli chces, zastav se a podivame se na nejaky film na kompu. Tereza se nade mnou slituje, soucítí se mnou a okamžitě přijíždí a nese hromadu ovoce, čajíčky a filmy. Vybírám romantickou kulisu, a zatímco se ona ztotožňuje s hrdinkou, já ji líbám na krk  pozoruju změnu jejího dechu.“ (str. 10)

Autorka se narodila v Sarajevu, knihu napsala česky a je její druhou samostatnou publikací. Jazyk se může zdát místy plochý, typické obraty a snad  i  předpokládané vyústění může čtenáře rozladit. Autorka ale má dvě devizy – zajímavě rozehrané téma pomoci druhým a skutečnost, že kniha je produktem někoho, kdo není s češtinou srostlý od kolébky. Jde tedy o zajímavou sondu do představ člověka, který je bohatší minimálně o jeden další svět. Knihu je tedy nutné vidět ve dvou rovinách, české a bosenské. Kniha je rozhodně dobrým příkladem úspěchu vícejazyčného vzdělávání a integrace. Rozhodně je tato kniha zajímavým tipem na čtení pro studenty a hledače pravdy. Zrníčko sem, zrníčko tam...

Knihu Idioti 21. století vydalo nakladatelství JaS

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení