Recenze: Knihy pro dospělé

Dívka, která měla všechno

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

To je hrdinka knihy Poslouchej!, která vyšla nedávno v CooBoo. Je to asi nejvýstižnější charakteristika dívky, o které příběh je, a já neodolala a vypůjčila jsem si ho. Pozor, dívky, otevírají se před vámi dveře do světa modelingu.poslouchejAnnabel byla ještě loni dívka, která měla všechno. Nebo ji alespoň hrála v reklamě. Teď už to zdaleka není taková pravda. Kdo ji nezná, ještě by z ní takový pocit mohl mít, ale ona sama ví, že její život se od základů změnil: nejlepší kamarádka ji opustila, protože se údajně vyspala s jejím klukem, ve škole ji přehlížejí a s modelingem chce seknout stejně jako její starší sestry, jenomže se bojí, jak by to vzala její mamka, a k tomu všemu má jedna ze sester anorexii.

Jenomže žádný průšvih netrvá věčně a na scéně se objeví Owen, účastník kurzu ovládání vzteku, který Annabel vysvětlí, že ani milosrdné lži nebo zatajování věcí, které by někoho mohly rozčílit, není nejlepší řešení. K problému je potřeba se postavit čelem! Copak však něco takového dokáže holka, která se ještě donedávna nechávala ovlivňovat?

Dvě hlavní postavy už jsem naznačila v předchozích odstavcích. Annabel je americká středoškolačka stejně jako polepšený Owen – přesně ten typ kluka, který ženské přitahuje. Annabel je nejmladší z trojlístku modelek, ale jako jediná z nich u něj prozatím vydržela. Nejstarší Kirsten si oblíbila filmařinu a Whitney zatím bojuje s anorexií, takže na další studium nemá náladu. Paní Greenová (matka modelek) působí dojmem ustrašené a psychicky labilní ženy, ale pak je trochu s podivem, že s ledovým klidem bere na vědomí, že další sekretářka jejího muže je těhotná, a dokonce zvládá vtipkování zbytku rodiny o tom, že jejich kancelář je nejplodnější místo na světě. Nebo tím autorka nenápadně potvrdila Owenova slova, že nic není černé, nebo bílé a nemusí to být ani takové, jak se to jeví navenek?

Nikde není přesně řečeno, kde se příběh odehrává, jen jedno je jasné: v nějakém větším americkém městě. Jednotlivá místa se opakují a skoro se zdá, že další kulisy bude čtenářka schopna odhadnout – Annabel se vyskytuje doma, ve škole, na zkouškách módních přehlídek a na focení. Jenomže pak se objeví občerstvení u dálnice, kam ji Owen bere na snídani, a budova místního rozhlasu, kde Owen pracuje.

Přes to všechno by se mohlo zdát, že Annabel je nafoukaný snob, jakým se mohla jevit na začátku. Postupně ale odkrývá i svoje nejtajnější myšlenky a přijímá spíš roli holky, která nemá nic. Často se ve vzpomínkách vrací do minulosti, obvykle k noci, kdy se se svojí kamarádkou rozhádala. V náznacích je od začátku jasné, co se mezi ní a kamarádčiným klukem stalo (ona se s ním opravdu nevyspala!), jistotu však má člověk až několik stránek před závěrem, kdy se Annabel s problémem rozhodne něco udělat.

Ačkoli by to tak nemuselo vypadat, kniha je plná erotiky, a proto je pro holky od patnácti let. Ale co by člověk mohl čekat od dívčího románku?!

Ukázka z knihy:

Hillary, Marnie i já jsme sledovaly, jak prošla i s maminkou kolem nás. Pokračovaly až k Mcmurtyové, která byla na druhém konci místnosti. „To snad není možný, že se tady ukázala!“ pronesla pak Hillary.
„Proč?“ ptala se Marnie. „Co se stalo?“
(…)
„Začala si včera večer s Willem Cashem,“ prohlásila tichým hlasem s výraznou dikcí, určenou pro složité zprávy. „V jeho autě. A Sophie je přistihla.“
„To není možný,“ vytřeštila Marnie oči. „Fakt nekecáš?“
Dessenová, S.: Poslouchej!. Praha: CooBoo 2012, s. 222.

 

Knihu Poslouchej! vydalo nakladatelství CooBoo

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení