Recenze: Knihy pro dospělé

Paulo Coelho - The Winner Stands Alone

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
the winner stands alone
Nový titul z pera Paula Coelha, kniha The Winner Stands Alone, bude jistě pro mnohé čtenáře překvapením. Příběh se odehrává na pozadí filmového festivalu v Cannes během 24 hodin. Autor promítá krizi základních lidských a etických hodnot do příběhu osudů lidí pohybujících se ve „velkém světě“ obchodu, módy a médií. Děj je zasazen do světa „superclass“,  tedy supertřídy (autorem termínu je David Rothkopf), třídy, která má moc, majetek, ale také stejné pudové uvažování jako ostatní lidé nenáležející k této skupině.

Kniha vyšla na jaře 2009 v Brazílii a v Portugalsku, poté v UK, následovaly státy USA, Francie, Řecko, Bulharsko aj. [1] Do prosince 2009 vyjde v ostatních zemích včetně ČR (v ČR vydá na podzim nakladatelství ARGO pod názvem Vítěz stojí sám). Osobně jsem si zakoupila anglickou verzi od nakladatelství HarperĆollins ve svém oblíbeném knihkupectví, v Turecku.  Prvních 11 kapitol je možné číst v angličtině na oficiálních stránkách spisovatele (http://paulocoelhoblog.com/the-winner-stands-alone/). Kniha je k dostání v angličtině také např. na Amazonu.

the winner stands alone obalkaZajímavostí knihy je šíře prostoru, která je věnovaná jednotlivým postavám. Nelze vymezit, která je hlavní a která vedlejší, děj probíhá panoramaticky, a čtenář tak sleduje skutečně sousled událostí a prolínající se osudy hrdinů.  Igor je ruský milionář, který vybudoval svoji firmu od základů za podpory svojí ženy Ewy. Igor je workoholik, bývalý voják a člověk, který uznává jen vítězství. Když od něj Ewa odchází kvůli jinému muži, návrháři Hamidu Husseinovi, Igor není schopen si přiznat skutečné důvody jejich rozvodu a vydává se do Cannes, aby po dvou letech zase Ewu získal nazpět. Igor nechává Ewě „vzkazy“ v podobě náhodně zavražděných lidí.  Ewa není schopna Hamidovi přiznat důvod svých obav, potlačuje svůj strach. Hamid Hussein je příliš koncentrován na svoji módní přehlídku a pozlátko festivalu. Snaží se získat pro svůj film modelku Jasmine. Hamid už zapomenul na svoje začátky, kdy se teprve v „haute couture“ začínal pohybovat a studoval v Paříži a díky usilovné práci se dostal do „vybrané společnosti“. Herečka Gabriela v Cannes poznává skutečné pozadí mediálního světa, kdy ti dole se snaží dostat nahoru a ti nahoře se snaží udržet co nejvýše. Poznává, že být vyvolenou není jen otázkou štěstí a usilovné práce, ale zejména mocenských her. Gabriela je rozčarovaná. Modelka Jasmine, která kvůli tragické okolnosti vstoupila ve svých šestnácti letech do světa módy, dává přednost před šesti číselnému honoráři filmu Hamida Husseina a vztahu se svojí agentkou. Ve jménu jejich lásky se tak vzdává životní smlouvy. Další zajímavou postavou je inspektor Savoy, který byl na policejní škole plný ideálů o své pomoci lidem a své budoucí práci a nyní v Cannes bojuje s realitou – formuláře, vyjádření pro tisk, vyčkávání místo rychlé akce… 

„What does destroying a Word mean?“ He asks.
„Destroying a life. A whole universe gone. Everything that person saw and experienced; all the good and the bad that came this way; all his dreams, hopes, defeats and victories leasing to exist.“
[2]

Kniha operuje s termínem „destroying worlds“ – ničením světů, životů ve jménu osobního „bohem“ posvěceného zájmu. Zhruba v polovině knihy jsem byla z tohoto přístupu autora lehce rozpačitá, příběh mi připomínal píseň od Cypress Hill: What´s your number? Jako by opravdu podstatné věci zmizely a hrdinové ospravedlňovali svoje špatné činy dobrými úmysly, pozlátko předčilo duchovní význam příběhu. Ale později jsem pochopila jinou myšlenku, autorovi zřejmě šlo spíše o to, aby ukázal, že svět je opravdu černobílý. Lidé nejsou jen hodní nebo jen zlí, v každém z nás se může skrývat sklon udělat ve svém zájmu něco, co poškodí někoho jiného. Kniha může být odpočinkovým čtením nebo cestou do černoty čtenářovy duše, záleží na individuálním prožitku každého z nás.


Použitá literatura:


[1] HarperCollins. The Winner Stands Alone [online]. [26. 6. 2009]. Dostupné z:
http://www.harpercollins.com/books/9780061750441/The_Winner_Stands_Alone/index.aspx

[2] COELHO, Paulo. The Winner Stands Alone.  London: HarperCollins, 2009. s. 360.
ISBN: 978-0-00-730607-7.Čtěte také:

Coelhův Alchymista trochu jinak

Paulo Coelho – Brida

Paulo Coelho

Komentáře   

 
Miška
0 RE: Paulo Coelho - The Winner Stands AloneMiška 2011-05-03 13:13
Pěkný článeček. Hlavně se mi líbí konstatování, že záleží na individuálním prožitku každého čtenáře, jak knihu pochopí nebo přijme. Sama mám tvorbu tohoto autora moc ráda, ale hodně lidí ho kritizuje. Tak je ´to ale asi se vším. Lidi se nezmění.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení