Recenze: Knihy pro dospělé

Nalezená, přesto stále ztracená

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Sníte-li o spisovatelské dráze a jste přesvědčeni, že se nemá cenu o cokoliv pokoušet, protože se živíte prodejem nemovitostí, mýlíte se! Kanaďanka Chevy Stevensová do toho šla a její debut, thriller Stále nezvěstná, rozhodně stojí za to…

knihaAnnie O'Sullivanová je dospělá žena žijící relativně spokojeným životem – má vlastní dům, práci realitní makléřky, přítele. O tom, že by měla nepřátele, se nedá mluvit. Stejně tak, že by ji někdo pronásledoval. Přesto se jednoho dne stane obětí únosu na pohled sympatického muže. Úchyl, jak Annie začne muži přezdívat, ji uzavře do srubu kdesi v horách, „naordinuje“ jí přísný denní režim, jehož jediná odchylka se tvrdě trestá. Na toaletu si nešťastnice může odskočit párkrát za den v danou hodinu, pravidelné znásilňování se stane nechutnou samozřejmostí. Jak z toho ven? Annie se to zázračně podaří.

Návrat k normálnímu životu však není vůbec jednoduchý. Na každém kroku na ni číhají novinářští supi a objevit kvalitního psychiatra není jen tak. Jak se má pak člověk z toho všeho humusu dostat? Nedůvěřivá žena se nakonec obrátí na psychiatričku Nadine (příjmení v knize budete hledat marně), která v ní jako jediná vzbudila alespoň špetku důvěry. Postupně doktorce začne odkrývat svůj temný příběh, aby se dokázala zbavit stínů, které jí nechtějí dovolit vstoupit do pozitivního světla života.

Zvládne to? Přestane chodit spát do skříně? Ovládne svůj močový měchýř a dojde si i mimo vymezený čas? V souběhu se sezeními probíhá policejní vyšetřování, ale nezdá se, že by vedlo k úspěšnému odhalení pachatele, což Annie na psychice nepřidává. V hlavě jí vyvstává stále více otazníků, stále si připadá nezvěstná…

Autorka celý příběh koncipovala do šestadvaceti kapitol, přičemž co kapitola, to Anniino sezení u psychiatričky. Každé sezení mladá oběť zahájí a ukončí současností, mezi nimiž se samozřejmě vrátí k otřesnému zážitku (v průběhu vyprávění se i tato část přenese do přítomnosti). Sledujeme její opětovné navazování vztahu s přítelem Lukem, nejlepší kamarádkou a rovněž matkou, která má mírný sklon k alkoholismu.

Sama za sebe mohu říct, že kniha nemá žádné negativum. Je psána ich-formou bez jediné odchylky, tzn. veškeré dění je pod taktovkou hlavní postavy. Ani doktorka psychiatrie nemá prostor pro sdělení vlastního náhledu. Pokud na svou pacientku vznese nějaký dotaz, čtenář se to dozví jednoduše – Annie otázku zopakuje a odpoví. Dalším plusem je fakt, že se dozvíte něco málo o fungování Kanadské královské jízdní policie, neboť se děj odehrává na kanadském ostrově Vancouver. Jak však autorka sama v dovětku knihy upozorňuje, veškerá města na ostrově jsou smyšlená.

Zaručuji vám, že po celou dobu, kdy vám bude dělat Stále nezvěstná společnost, se nebudete moct odtrhnout a u jednotlivých pasáží jen těžko uvěříte, co vše je jeden člověk vůči druhému schopný uplatňovat.

„Po několika dnech byl zrovna venku, když jsem se rozhodla, že vyklouznu do koupelny, abych se vyčůrala. Vrátil se těsně poté, co jsem spláchla, takže voda stále ještě natékala. Stála jsem u postele a tvářila se, že ji urovnávám. Myslela jsem si, že třeba toaletu nezaslechne, ale jen co zamířil ke kuchyňskému kohoutku a natočil hrníček, dal hlavu na stranu, a vzápětí šel do koupelny. Během pár vteřin proti mně vyrazil s rudým obličejem a rozšklebenými rty. Krčila jsem se v koutku, pak se pokusila kolem něj proklouznout, ale popadl mě za vlasy.

Odtáhl mě do koupelny a přinutil mě kleknout si před záchodovou mísu. Potom zvedl poklop a zatlačil mi hlavu dolů, přičemž mi třískl čelem o sedátko. Potom mi za vlasy trhl hlavou nahoru, volnou rukou se natáhl a naplnil hrnek vodou ze záchodu. Přikrčil se za mnou, zvrátil mi hlavu dozadu a přiložil mi ten hrnek k ústům.“
(Stevensová, Ch.: Stále nezvěstná. Praha: Knižní klub, 2011.)

Knihu Stále nezvěstná vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení