Recenze: Knihy pro dospělé

Dobrodružství na pirátské lodi

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Neznám dítě, které by nepřitahovala dobrodružství spojená s piráty. Jediný problém je, že děti si představují hrdiny, kteří „bohatým brali a chudým dávali“- všechno to vypadá poeticky a násilí nikde. Ale bylo to tak skutečně?

Kniha Svět pirátů přináší příběhy námořních lupičů 17. až 19. století. Kdo by si představoval nějaké skoro pohádkové vyprávění o dobrodružství na moři a slavných bitvách, ten by se mýlil. Většina takových akcí probíhala pomocí vychytralých lží, únosů a násilí. Muži byli na moři zabíjeni, ženy unášeny a o jejich dalším osudu je zbytečné mluvit, je přece nad slunce jasnější.

knihaPřevážná většina vyprávěných příběhů se odehrává u amerických břehů. Nechybí klasické legendy o pokladech uložených na opuštěných ostrovech, lodích plujících za nocí k pobřeží a krutých honech na námořní lupiče, které ovšem ne vždy byly úspěšné. V každém případě je ale potřeba počítat s krutostí na obou stranách.

Sám autor – Maurice Magre – v úvodu tvrdí, že se čtenáři snaží představit některé skoro zapomenuté pirátské příběhy, které objevil v dobovém tisku, nebo je našel zapsané jako vzpomínky těch, kteří pirátské velitele osobně poznali a přežili.

Několik prvních kapitol se zdá být kvalitních. Dělají dojem, jako by chtěl autor pátrat po psychickém rozpoložení hlavních postav toho či onoho dramatu, ale zdání může klamat. Omezuje se totiž jenom na poměrně chudé popisy. Občas však zaběhne do podrobností, za kterými si člověk musí představit nějaký nezapsaný příběh nebo pohnutku. Dokonce se ani nijak nevyžívá v násilnostech, jichž se piráti dopouštěli. Jenomže lidská představivost je velká, a člověk si proto dokáže hravě cokoli domyslet.

Bohužel ani sebekvalitnější autor se nevyhne popisování zažitých mýtů a omylů. U pirátů je to ten, že nutili svoje oběti chodit po prkně, z něhož je potom shazovali do moře. To by bylo zbytečně namáhavé. Pokud už někoho chtěli hodit do vln, byl mnohem jednodušší způsob – sestrčit zajatce z paluby.

To by se snad ještě autorovi dalo prominout. Později však kniha čtenáře citelně zklame. Název Svět pirátů navádí k tomu, aby si člověk myslel, že se v jednotlivých kapitolách bude stěhovat z lodi na loď a z ostrova plného pokladů na jiný ostrov. Ale pak se z ničeho nic stane, že se kapitoly začnou od pirátů vzdalovat. Sice nejsou o nic méně dobrodružné, kompletně se však odehrávají na souši. V takovou chvíli čtenáře napadá, jestli by nebylo lepší, kdyby se kniha jmenovala Svět dobrodruhů. Abych autorovi nekřivdila, je potřeba se zmínit, že tenhle stav netrvá nijak dlouho a pak se opět vrátí ke svým oblíbeným pirátům, korzárům a dalším námořním hrdlořezům.

Poněkud překvapí, že se titulní stránka tváří, jako by kniha byla určena pro děti, kterým autor chce vysvětlit základní poznatky o pirátech. Ještě při čtení úvodu může tenhle pocit přetrvávat, sotva se však člověk začte do první kapitoly, nemůže být pochyb, že kniha je určena dospělým.

Knihu Svět pirátů vydalo nakladatelství XYZ

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39

  Ode dneška soutěžíme o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39 z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení