Recenze: Knihy pro dospělé

Zlomí čistá láska po staletí trvající Prokletí ohně?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

V poslední době se na knižních webech hovoří o knize Prokletí ohně od začínající autorky Martiny Wolfové. Titulní strana se pyšní popisem, že se jedná o českou Barbaru Erskinovou. To je velmi odvážné prohlášení, neboť Barbara Erskinová má za sebou již řadu velmi úspěšných knih řazených do žánrů romantika, napětí, thriller apod. Proto jsem se rozhodla, že si knihu přečtu, abych mohla podat objektivní posudek této románové prvotiny.

Knihu vydalo v letošním roce nakladatelství Metafora a zařadilo tak do svých výtisků žánr zcela ojedinělý. Stejně jako knihy Barbary Erskinové i Prokletí ohně se pohybuje na pomezí romantického čtení pro ženy a dobrodružného románu s nádechem tajemna. To přichází ve chvíli, kdy zjistíte, že se ocitáte v jiné časové rovině.

knihaAno, velmi zajímavým prvkem u této knihy je právě střídání časových rovin. Většinu knihy autorka vložila do současnosti – zde se setkáváme s hlavní hrdinkou Corou, která již odmítá snášet brutální zacházení svého násilnického manžela a uteče. Vrátí se zpět do rodného města ke svému otci. Nové začátky jsou těžké o to víc, že se dozvídá nepříliš pozitivní informace o minulosti své matky. Vše jí pomáhá lépe snášet spolužák ze střední školy, se kterým se zde po letech setká.

Druhou časovou rovinou je pak doba středověká. V té poznáváme lady Christabel, manželku krutého Bruce z Glammermooru a její lásku k siru Robertovi. Odehrává se před námi milostný trojúhelník, který se ze začátku jeví zcela mimo hlavní děj. Věrní čtenáři Barbary Erskinové už v tuto chvíli tuší, že vše se neděje pouhou náhodou a obě časové roviny spolu souvisí. Naopak čtenář, který není zvyklý na takový typ knížek, může být trochu zmatený – což není vůbec na škodu! Není tak připraven o napětí, které trvá až do konce knížky.

Čtenář se postupně seznamuje s jednotlivými úseky minulosti – jak Cory, tak lady Christabel a poznává, že se děj začíná prolínat a že spolu souvisí více, než se zpočátku zdálo. Kniha pak vyvrcholí v dramatickém konfliktu Cory a jejího manžela Stuarta, který se pro ni přirozeně vrátí a chce ji zpátky. Proč? Pokud čekáte, že odpovědí je, že svou manželku bezmezně miluje, pak věřte, že pointa je mnohem primitivnější – potřebuje dědice, protože jen díky němu se dostane k penězům, které mu náleží a které zoufale potřebuje. Scéna se ještě více zkomplikuje a zdramatizuje tím, že se do ní opět prolne příběh ze středověku a trpělivý čtenář se konečně dozví, proč se Coře lady Christabel zjevovala a co mají společného.

Knížka není tak obsáhlá, jako bývají romány Brabary Erskinové, zato je velmi poutavá a dokáže čtenáře zcela pohltit. Zatímco u skutečné Barbary se objeví nutnost knihu odložit, neboť málokdo má možnost přečíst pět set stránek na jeden zátah, u české Barbary – Martiny Wolfové toto omezení nevznikne. Můžete se nechat vtáhnout do děje a vychutnat si ho plnými doušky až do poslední stránky. A věřte, že odložit knihu pro vás bude skutečně problém. Vstupte s knihou Prokletí ohně do světa, kde se snoubí drsná realita se snovou fikcí a vychutnejte si vyprávění na pomezí detektivního příběhu, romantiky a fantasy.

Ukázka z knihy:

„Ach Bože…“ vyhrkla a utírala si z brady trochu vody, která jí tam vystříkla z láhve.
„Stalo se něco, Corr?“ zbystřil Will, který jí po očku sledoval, a protahoval si při tom zdřevěnělé nohy.
„Tomu neuvěříš…,“ otočila se Cora tváří k němu a pevně svírala láhev.
„A čemu?“ zeptal se zvědavě a přistoupil blíž k ní.
Cora mu převyprávěla svůj sen a popsala mu také okolnosti, za kterých se jí zdál poprvé.
„To je moc hezký sen, Coro,“ poznamenal.
„Jenže to není sen, Wille, ale vzpomínka,“ vysvětlila mu vážným hlasem.
„Vzpomínka, dobrá. No a co?“ Nechápal.
„Jde o vzpomínku, která je důkazem toho, že je maminka tady tenkrát taky viděla. Sira Roberta a Christabel. Jak se milují… Proto říkala, že tady bydlí láska…,“ řekla Cora tiše.
Williamovy zorničky se rozšířily úžasem: „Ty myslíš, že tvá máma…“
Cora přikývla a rychle sáhla po batohu.
(Wolfová, M. Prokletí ohně. Praha: Metafora, 2012. str. 132.)

Knihu Prokletí ohně vydalo nakladatelství Metafora

Komentáře   

 
Martina Wolfová
+1 DíkyMartina Wolfová 2012-09-10 22:03
Děkuji za recenzi, velice mě těší, že se Vám kniha líbila:-))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení