Recenze: Knihy pro dospělé

Spejblovo politické obludárium

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Knížka, kterou vám chci představit, byla a v podstatě stále je pro mě velkým oříškem. Kniha představuje soubor téměř 70 novinových sloupků, které vycházely od roku 2009 v deníku Metro. Autorkou je Helena Štáchová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.


knihaJednotlivými sloupky se autorka vyjadřuje k aktuální společensko-politické situaci. K vyjádření využívá lipové členy ansámblu divadla, kteří komentují, parafrázují a parodují dění na společensko-politické scéně. Číst první sloupky, které pochází z roku 2009, pro mne bylo jako otevírat staré rány, nebo přinejmenším do nezhojených ran sypat sůl.

Každý sloupek na mne při čtení působil jinak. Některé mi přišly velmi dobré, ale u ostatních jsem nechápal, oč vlastně jde. Připouštím, že to mohlo být tím, že na danou kauzu jsem už raději zapomněl. Můj poněkud kritický postoj je jistě ovlivněn i tím, že jako milovník lipových hrdinů mého dětství je mám raději v úplně jiných situacích a rolích. Ve výsledku na mne tento sborník sloupků tedy působil velmi depresivně a nepomáhala ani autorčina snaha o vtipné podání situace. Na politické korupci, lidské hlouposti a nepoučitelnosti toho dle mého názoru moc k smíchu není.

Jak jsem uvedl na začátku, kniha je pro mne velkým oříškem a nevím, jaký postoj k ní zaujmout. Je asi vždy obtížné vydávat knihy, které obsahují novinové články, jež se vyjadřují ke konkrétním a aktuálním otázkám. Aby taková kniha podle mne měla úspěch, je zapotřebí, aby obsah článků byl hodně nadčasový. Číst články např. Karla Čapka, které komentovaly soudobé dění za první republiky, je stále aktuální. Je to asi tím, že jsme se jako národ příliš v běhu dějin nezměnili. Vyměňte v jeho článcích jména dávno mrtvých politiků za jména těch, kteří stojí frontu u propadliště dějin (kdo si dnes v roce 2012 vzpomene na Jiřího Paroubka nebo toho druhého hulváta – vidíte, už si ani na jeho jméno nevzpomenu, vím akorát, že to byl chachar s kulema, ale Bohuslav Sobotka to není) a máte aktuální článek. Bohužel stejný pocit z knihy sloupků Heleny Štáchové nemám, ale třeba čas ukáže, že jsem se ve svém hodnocení zmýlil.

Je čas, abych se jednoznačně vyjádřil, zda vám tuto knihu doporučit, či nikoli. Kniha jistě stojí za přečtení, obzvlášť pokud si chcete připomenout jednotlivé společensko-politické kauzy, kterými žil český mediální prostor. Další důvod k přečtení knihy je ten, že si alespoň před volbami připomeneme, kdo je kdo v české politice. A snad nám to jako voličům pomůže při správné volbě.

Knihu Spejblovo politické obludárium vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení