Recenze: Knihy pro dospělé

Fascinující příběhy žen a milenek diktátorů 20. století

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Hitler, Mussolini, Lenin, Stalin, Mao, Bokassa na Ceausescu. Není tajemstvím, že se tito bezcitní diktátoři 20. století stali doslova modlami pro tisíce dívek a žen. Měli mezi nimi nejen obdivovatelky, ale také manželky, družky či tajné rádkyně. A právě o těchto ženách rozporuplných osudů se dočtete v knize Ženy diktátorů, kterou v loňském roce vydalo v českém překladu nakladatelství Jota.

Autorka Diane Ducretová v knize představuje početné partnerky celkem osmi diktátorů 20. století. Je jedno, jestli se jmenovaly Clara, Magda, Elena či Catherine. Měl však společné to, že řídily vše – oficiálně však nic. Snažily se „vládnout“ pod ochranou a po boku „svého“ krutého, násilnického, tyranského a často i nevěrného diktátora, kterého v některých případech doprovázely až na smrt: 

knihaPříběh končí na cestě k jezeru Como. Mussolini je eskortován Němci. (…) Pokusí se ukrýt v koloně SS, převleče se do německé uniformy s přilbou a schovává se na korbě nákladního auta.(…) Když dojeli do vesnice Dongo, Mussoliniho poznává jeden z italských partyzánů, kteří kontrolují německou kolonu na útěku. Claře bylo znemožněno, aby nastoupila do nákladního auta. Osud je spojil do závěrečné poslední scény.
Nazítří ve čtyři hodiny odpoledne jsou odvedeni do polí. Clara pořád oblečená do norkového kožichu bez přestání pláče. Ben je se vším smířený. Těsně předtím, než padnou výstřely, mu pošeptá do ucha: „Jsi rád, že tě doprovázím až do konce?“ On neodpoví. Bum. Bum. Bum.

(Ducretová, Diane: Ženy diktátorů. Brno: Jota, 2011. s. 80.)

Autorka v knize Ženy diktátorů rozebírá záhadná a silná pouta těchto párů. Ať už šlo o krátký románek, nebo horoucí lásku, ať už byly ženy „svými muži“ znásilňovány, nebo naopak rozmazlovány, ať už se jednalo o prostitutky, umělkyně, nebo intelektuálky z řad buržoazie – ženy byly v životech diktátorů všudypřítomné, a tito muži se jimi dokonce systematicky obklopovali.

Ženy diktátorů byly dle autorky vítězící i klamané a obětované. Často nechaly své kruté, násilnické a tyranské muže uvěřit, že jsou krásní, okouzlující a hlavně všemocní. I když si to vlastně ani nemyslely.

Diane Ducretová poukazuje na to, že ženy diktátorů chtěly být často oním krkem, který hýbe hlavou. Podle ní je totiž sexualita jednou z hybných sil absolutní moci a diktátoři mají potřebu zapojit ženy do nadvlády. A ony toho často využívají a zneužívají.

V knize Ženy diktátorů se samozřejmě dozvíte, že ženy byly takovým Hitlerem, Mussolinim, Leninem, Stalinem, Maoem, Bokassou či Ceausescem naprosto fascinovány. I když byly podváděny nespočetným zástupem rivalek, byly obětovány zničující lásce k politice, byly špehovány, pomlouvány či zavírány, stejně svému diktátorovi zachovaly přízeň. A zmiňovaní diktátoři? Ti ženy ke svému životu jednoduše potřebovali.

Co přináší kniha Ženy diktátorů zajímavého, co by rozhodně stálo za pozornost i za hlubší zamyšlení? Když se do ní pozorněji začtete, mezi osobními dramaty a řečí politiky neodhalíte silné diktátory, ale „pouhé“ muže, kteří ztratili sami nad sebou kontrolu a stali se otroky svých vášní, které často převládly nad diplomacií.

Knihu Ženy diktátorů vydalo nakladatelství Jota

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení