Recenze: Knihy pro dospělé

Neuvěřitelný Návrat na Longstray Tomáše Zářeckého

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Viktoriánská Anglie, starý zámek obrostlý břečťanem, majordomus Alfréd, jeho dcera Rachel, zahradník Jack a stařičký sir Thomas Longstray. Společně střeží tajemství ukrytá desítky let. Nyní se má vše změnit. Na panství se vrací osiřelá Ellen Longstrayová, Thomasova praneteř.

Návrat na Longstray je pozoruhodným románem mladého autora Tomáše Zářeckého. Jedná se o napínavé dílo, které nepostrádá prvky hororu a romantiky. Spojuje v sobě naprosto protichůdné žánry, neboť si zde na své přijdou milovníci detektivek, thrillerů, hororů, ale i čtenářky hledající romantickou četbu pro dlouhé večery. Tím nechci směřovat knihu do rukou pouze ženám. Na své si jistě přijdou i muži – právě díky napětí, které dokáže autor vyvolat.

knihaPříběh začíná ve chvíli, kdy osiřelá dvanáctiletá Ellen Longstrayová připlouvá poprvé v životě na půdu viktoriánské Anglie a setkává se v přístavu s majordomem Alfrédem. Jediným společníkem, kterého si přivezla z rodné Ameriky, je plyšový „pan Hroch“. Po příjezdu na panství ji nečeká milující prastrýc, ale pustý zámek s tajemnou komnatou, ze které se ozývají zvířecí zvuky. Ellen je plná strachu i zvědavosti.

První setkání s nemocným starcem, který se za dveřmi záhadného pokoje skrývá, je přímo děsivé. Ellen se ho bojí čím dál víc, stejně jako tajemného zámku s padesát let zamčenými pokoji, které skrývají svá tajemství. Krásy zámku i jeho okolí začne postupně poznávat spolu s laskavým majordomem a později i s Jackem Robbinsem, zahradníkem, kterému prý starý pán kdysi zachránil život. Hrozila mu smrt za vraždy několika mladých dívek. Ellen nevěří, že by starý zahradník byl něčeho tak krutého schopen – vždyť se jí stal milým a neúnavným společníkem a každé ráno jí posílá do pokoje čerstvé růže. Přesto k němu Alfréd chová více než chladný vztah. Proč?

To, co autor dokázal v knize naprosto bravurně vyjádřit, je především charakter postav a jejich psychika. Nevinná a milá Ellen si postupně najde cestu ke starému strýci a začne odhalovat roušku tajemství, které ho obestírá. Společně prožívají okamžiky, které navždy změnily jeho život. Stařec postupně všechnu bolest a smutek vypoví své pravnučce a zjistí, že je zase schopen žít. Ruku v ruce strhávají závěsy, jež po padesát let bránily slunci proniknout k jeho tváři, společně vycházejí na balkon, do spletitých zámeckých chodeb, otevírají zamčené pokoje a navrací do nich život, štěstí a lásku.

Štěstí, které našli a chtějí si ho užít, však kazí stín, který se nad Longstrayským panstvím snáší. Je to zlo v podobě chlípného muže, jenž se nezastaví před ničím. Ellen se ocitne v životním nebezpečí a sir Thomas musí posbírat všechny síly, které v jeho vetchém starém těle ještě zůstaly, aby ji zachránil. Zda to dokáže, nechť poznají čtenáři sami.

Návrat na Longstray je naprosto jedinečná kniha. Je jako poklad nalezený v záplavě všech kasovních trháků, které se na pultech knihkupectví v dnešní době nacházejí. Je mnoho knih, jejichž autoři sázejí na složitou zápletku a srdceryvný příběh. Kniha Tomáše Zářeckého nám na rozdíl od těchto trháků předkládá jednoduchou zápletku, jejíž pointou je čistá láska na straně jedné a zvrácená touha na straně druhé.

Kniha ve vás vyvolá pocit, že jste součástí staré Anglie, že se vy sami procházíte po zahradách zarostlých břečťanem, s dřevěnou lávkou a houpačkou na vzrostlém dubu. Vtáhne vás do děje a vy se nepřestanete divit nad ohromnou slovní zásobou, metaforami a dokonale formulovanými větami. Několikrát otočíte knihu na úvodní stranu, abyste se ujistili, že ji skutečně napsal Tomáš Zářecký a ne třeba Charlotte Brontëová. Ano, kniha vás nepřestane překvapovat a vy se neustále budete ptát, jak je možné, že autor – muž – dokáže tak věrohodně popsat pocity dvanáctileté dívky stejně jako pocity strace nad hrobem nebo chlípného pedofilního vraha.

Pokud hledáte neobvyklý a veskrze krásný čtenářský zážitek, sáhněte po této knize. V roce 2011 ji vydalo nakladatelství Moba jako autorovu druhou knihu a já věřím, že se na jejích 238 stránkách nebudete ani chvíli nudit a že ji neodložíte, dokud nepřijdete všem tajemstvím na kloub.

Knihu Návrat na Longstray vydalo nakladatelství Moba

Komentáře   

 
Veronika Č.
+4 Kvalitní recenzeVeronika Č. 2012-08-24 11:06
Knížku jsem četla a s recenzí se naplno ztotožňuji. Měla jsem stejné pocity: Jak může chlap napsat tak hezky "ženskou" knížku? Jeho styl je úžasný!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Zářecký
+3 Skvělá recenzeTomáš Zářecký 2012-08-25 10:18
Ještě pořád lapám po dechu. Díky za krásnou recenzi. Ani jsem netušil, jak pěknou knihu jsem napsal... Srdečně zdraví Tomáš Zářecký
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy

  Ode dneška soutěžíme o knihu Nejkrásnější židovské pohádky a legendy z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení