Recenze: Knihy pro dospělé

Když dobro vítězí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kapradi

Dobro musí být odměněno, zlo po zásluze potrestáno. To je jednoduchý vzorec, podle kterého fungují pohádky, a který - díky pohádkám - máme od dětství někde hluboko v sobě zakódovaný. Určitě bychom si často přáli, aby se tak odvíjel i reálný život a aby ti, kteří nám škodí, sami pocítili nepřízeň osudu. Finský spisovatel Arto Paasilinna toto přání realizoval ve svém díle, děje jeho knih často takovou osnovu sledují, Šťastný muž není výjimkou.

knihaHlavní a jediná linie příběhu knihy je poměrně jednoduchá – inženýr Akseli Jaatinen přijíždí do městečka Kuusmäki, aby vedl výstavbu mostu přes řeku Smrtnou. Jako cizinec na sebe přitáhne pozornost místních závistivců, zvláště technika stavebního úřadu Kainulainena a předsedy obecní rady Jäminkina.  Taková situace nebývá neobvyklá, v tomto případě se však dostal za hranici, za kterou se takový spor obvykle nedostává. Trvalým pronásledováním a udáváním dosáhnou patrioti z městečka svého, inženýr Jaatinen je propuštěn.

Zde, na prvních několika stránkách, končí vše špatně a věci se začínají obracet k lepšímu. Jaatinen se nehodlá jen tak vzdát a drobnou manipulací dostane, teď již jako majitel malé soukromé firmy Severobeton, velikou stavební zakázku pro obec. Postupem doby, pomocí zaměstnanců, peněz, dobročinnosti a podvodů, získá daleko více. Ovládne celé městečko a jeho nepřátelé, jeden po druhém, dostanou to, co si zaslouží.

Knihu Šťastný muž napsal Arto Paasilinna v roce 1976 a jeho pohled na soukromé podnikání je poplatný té době. Působí velmi jednoduše a čtenář může nabýt dojmu, že založení firmy vydělávající milióny je ta nejjednodušší věc na světě. Pro podnikatele, snažící se přežít v prostředí českého reálného kapitalismu, je to představa absurdní, zavánějící nechtěným humorem. Teprve při pozorném čtení lze zaznamenat, že ani finské podnikání sedmdesátých let nebyla procházka růžovou zahradou.

Jaatinen musel zavést třísměnný provoz, neboť ho tlačily úroky z úvěrů. Jako by letiště přikrývala těžká deka. Když od zákazníků nepřicházely peníze za výrobky, ocital se Severobeton tak na hraně, že si jednoho dne Pyörähtälä, který odpovídal za finanční toky, Jaatinenovi postěžoval:
„Včera večer jsem trochu zvracel.“
Když se ho Jaatinen zeptal, co jedl, jestli snad nesnědl něco špatného v kantýně, Pyörähtälä odpověděl:
„Nebyl jsem na jídle.“
„A cos teda zvracel?“
„Krev.“

(Paasilinna,A. Šťastný muž. Havlíčkův Brod: Hejkal, 2012, str.103.)

Paasilinna u čtenáře pro inženýra Jaatinena zajistil veškeré možné sympatie. Jaatinen se jeví jako nevinná oběť intrikánů z městečka a všechny jeho následující kroky mají být automaticky ospravedlněny. Pokud bychom se však na profesní i osobní cestu inženýra Jaatinena podívali současnýma a nezúčastněnýma očima, neviděli bychom poctivého podnikatele, který dosáhl úspěchu vlastní pílí, ale intrikána, který manipuluje lidmi, ovlivňuje obecní volby a bezohledně ničí jednoho odpůrce za druhým.  Paasilinna ale před čtenáře předkládá humoristický román a nejde mu o diskuzi o mravních otázkách a oprávněnosti trestu za morální provinění.

Knihy Arto Paasilinny patří mezi ty, která nevyhledáváte pro intelektuální uspokojení, ale spíš mezi ty, které si bereme na dovolenou. Z tohoto hlediska plní svůj úkol dokonale. Přímočarý a jednoduchý způsob, kterým autor své příběhy vypráví, je zárukou toho, že čtenář neztratí dobrou náladu a není zatěžován obyčejnými starostmi běžného života.

Knihu Šťastný muž vydalo nakladatelství Hejkal

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení