Recenze: Knihy pro dospělé

Vítejte ve SKUTEČNÉM světě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Kniha Marcelo ve skutečném světě vypadá na první pohled obyčejně a skoro se tváří, jako by žádného mladého čtenáře ani nechtěla zaujmout. Při bližším zkoumání se objeví poměrně romantický obrázek (dvojice procházející se za soumraku) na obálce, ale ani podle toho ji není možné posuzovat.

knihaMarcelo má Aspergerův syndrom (formu autismu), a navštěvuje proto školu pro žáky se speciálními potřebami. Má tam také domluvenou letní brigádu, ale jeho otec se rozhodne, že je na čase, aby poznal SKUTEČNÝ svět – bude pracovat v podatelně jeho právnické firmy. Marcelo je proti, když však dostane slib, že i poslední rok střední školy bude moct chodit do Patersonu, uvolí se, že to tedy ve SKUTEČNÉM světě zkusí.

Marcelovi je sedmnáct, nejvíc ze všeho miluje koně a hudbu (včetně své vnitřní). Zajímá se o náboženství a časem by se chtěl věnovat postiženým dětem a koním právě u nich na škole. Jeho otec je úspěšný právník, matka zdravotní sestra. V okamžiku, kdy v právnické firmě začne pracovat, se seznámí s Jasmine, která dělá jeho vedoucí, a po níž touží také Wendell – syn kolegy Marcelova otce.  Někteří ve firmě mají Marcela za blbečka a je jenom na něm, aby se s tím nějak vyrovnal…

Zpočátku to vypadá, že se děj bude odehrávat jenom v Marcelově domě, případně stájích Patersonu, ale čím víc se děj rozvíjí, tím častěji se čtenář dostává do kanceláří právníků a na další zajímavá místa, kde se hlavní hrdina naučí o sebe postarat a rozhodnout se pro správnou věc. Nejvíc asi v pracovním stereotypu zaujme výlet s Jasmine na venkov, který si Marcelo okamžitě zamiluje.

Kniha je o těch nejobyčejnějších věcech, které kolem sebe denně vídáme, a skoro si je ani neuvědomujeme. Snad nejúžasnější na knize je, že její autor Francisco X. Stork – strávil nějakou dobu s lidmi, jako je Marcelo, a proto nenapodobitelným způsobem dokáže popsat jeho názory na svět.

Nikde není řečeno, pro jak staré čtenáře je příběh určen. Možná působí trochu zamotaně a člověk si s některými věcmi bude chvíli lámat hlavu, ale to neznamená, že by nebyl čtivý – skoro bych řekla právě naopak. Dokonce se mi chce říct, že je to to pravé prázdninové čtení pro milovníky netradičních příběhů.

Ukázka z knihy:


„Tomu nevěřím,“ slyším, jak říká.
Jasmine si sundá sluchátka, ale nevstane. „Říkala něco?“ zeptá se Beth.
„Nenapsala jsem na žádanku, že Harvey má v jedenáct schůzku a že do té doby potřebujeme svázat dokumenty? Tady kluk je asi v polovině a lidi už tam sedí. Harvey je potřebuje rozdat hned po začátku schůze.“
„Harvey nám měl dokumenty předat s větším předstihem.“
„Přinesla jsem je v půl desáté. Před hodinou a půl. Je mi to jedno, na důkaz mám kopii žádanky.“
„Dostaneš infarkt. Podívej se na sebe.“ Jasmine vidí totéž, co já. Beth je tak rudá ve tváři, že začíná fialovět.
(Stork, F. X.: Marcelo ve skutečném světě. Praha: CooBoo 2012, s. 79.)

Knihu Marcelo ve skutečném světě vydalo nakladatelství CooBoo

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení