Recenze: Knihy pro dospělé

Za kniplem Noční čarodějka, vzadu zloděj Ilmar

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
tyle=

Po knihách Sergeje Lukjaněnka sáhneme ve chvílích, kdy máme chuť se vydat do jiných světů, zažít dobrodružství a přitom se i zamyslet nad mravními a filozofickými otázkami. Lukjaněnkovy „jiné“ světy jsou velmi rozmanité – není pro ně potřebný nekonečný prostor vesmíru jako v románu Hranice snů nebo Spektrum. Jejich hrdinové se dokážou pohybovat i v kyberprostoru (Bludiště odrazů, Lživá zrcadla). Dokáže najít tajemná zákoutí i v současné Moskvě, a to nejen v cyklu „Hlídek“, kterými se dostal do povědomí čtenářů, kteří se o sci-fi příliš nezajímají. Dilogie Hledači nebe, jejíž první díl Chladné břehy vydala nakladatelství Argo a Triton, zůstává také na Zemi, ale jiné, blížící se spíše pohledu žánru fantasy.

 

 

KNIHASvět, do nějž nás Sergej Lukjaněnko postupně uvádí, je poněkud jiný, než na jaký jsme zvyklí. Drahocenným kovem není zlato, ale železo. Podle toho vypadají i zbraně a technika – ocelový nůž stojí celé jmění, po obloze se neprohánějí letadla, jen občas tiše přeletí kluzák zkonstruovaný z bambusu a látky, povozy jsou tažené koňmi. Dokonce i dámám na krku visí zrezavělé železné řetízky – nevzhledný symbol bohatství. Evropa není spojena do Evropské unie, je to Říše, které vládne urozený panovník Domu. Existují i jiné velké státy, jako například Ruský chanát.

Zloděj Ilmar – hlavní postava románu a vypravěč příběhu – není zrovna v situaci, ve které by si liboval. Spolu s dalšími vězni je na lodi, která ho veze na Smutné ostrovy, na nucené práce do dolů. Mezi ostatními vyniká nejmladší člen tohoto neslavného osazenstva, Marek, který  Ilmara přesvědčí, že spolu musí uprchnout. Nebylo by to možné, kdyby Marek neměl určité privilegium – zná Slovo, jež umožní určité předměty ukrýt do Chladu, prostoru mimo náš prostor, a znovu je vyjmout. Nůž, který má Marek takto uložený, umožní jemu i Ilmarovi utéct. Slovo vychází z víry, kterou Lukjaněnko vytvořil modifikací křesťanství, jejímiž hlavními postavami jsou Bůh, Vykupitel a Sestra. Víra a Slovo patří mezi nejdůležitější atributy Lukjaněnkova románu.

Ilmar je typický Lukjaněnkův hrdina – zloděj se specifickými etickými zásadami, který si dokáže poradit v každé situaci. Marek, ve skutečnosti levoboček Panovníka  princ Marcus, je podobný Tommymu, chráněnci Kayl Altose z románů Hranice snů a Vládcové iluzí. Později se k nim připojí letkyně Helena zvaná Noční čarodějka, beznadějně fantasy-romantická postava vymykající se běžnému typu podobných hrdinek pouze jedinou vlastností. Je pragmatická, a tedy schopna akceptovat kompetence jiných, což většinou hrdinky jejího typu nedokážou a věčně si tvrdohlavě vedou svou. Čtveřici doplňuje sestra Luisa, v prvním díle zatím nevýrazná postava. Proti nim, jako hlavní pronásledovatel, stojí houževnatý a chytrý důstojník Stráže Arnold.

Lukjaněnko je evidentně fascinovaný primitivní technikou Říše, zvláště kluzáky. Jejich dynamický adrenalinový start za pomocí raket a tiché plachtění nad oblaky popisuje s chutí a snaží se zachytit jeho krásu.

V tom okamžiku se svět kolem rozjasnil – vylétli jsme z mraků.
Vykřikl jsem – ne strachem, ale nadšením. Bylo to tak nádherné… lidem prostě není dáno patřit na takovou krásu.
Pod námi se táhla oblaka. Souvislá clona, až k obzoru. Tentokrát už ne šedá, smutná, ale bílá jako sníh. Pod námi se rozkládalo nekonečné zasněžené pole, pahorkovitá rovina na které nikdy nestanula lidská noha. Bizarní kudrny, ztuhlé vodotrysky, lenivé vodopády oblačné pěny… A nad tím vším oslepivě modrá obloha a zářící slunce.

(Lukjaněnko,S. Chladné břehy. Praha: Argo, 2012, str.232-233.)

Chladné břehy mistrně rozehrávají složitý a napínavý příběh. Naštěstí nemusí český čtenář trávit dlouhou dobu v nejistotě, jak vše dopadne. Druhý díl nazvaný Nadchází ráno je již k dispozici. Označit Chladné břehy jako „strhující“ knihu, od které se nelze „odtrhnout“, je nevkusné klišé. Těžko se však hledá jiná charakteristika dynamického děje s pečlivě rozvrženým stupňováním napětí a průběžným dávkováním dějových zvratů. Čtenáři, kteří Lukjaněnkovy knihy dobře znají, asi budou tušit, jakým směrem se vydá další děj, a věřím, že je druhý díl nezklame.

Knihu Chladné břehy vydala nakladatelství Argo a Triton

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení