Recenze: Knihy pro dospělé

Pátý román Dominika Dána v češtině

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
moucha

Dominik Dán je velmi pilný autor. Na Slovensku vydal pěknou řádku detektivek, které čtenáře lákají především místem děje. Konečně čtou kriminální případy, které se odehrávají v jim dobře známém prostředí. V češtině vydanou čtveřici svazků případu Richarda Krauze (Kapitán Smrt, Cela 17, Bestie a Noc plná lží) právě doplnil svazek pátý – Moucha.knihaPřekladu se opět ujal Josef Šmatlák a opět bravurně. Myslím, že se skvěle vcítil do autorova stylu a skutečně nedopustil, aby došlo na pouhopouhý převod slovenštiny do češtiny, jak zhusta v překladech ze slovenštiny do češtiny stává.

Čím se tentokrát zabývá parta bratislavských kriminalistů? Je půl roku po revoluci, začínají prázdniny, všude je vedro. Bratislavská kriminálka je ve fázi reorganizace. Ujasňují se kompetence, vyjasňují se metody vyšetřování, stabilizují se vyšetřovací týmy. Na kriminálce panuje zmatek, šéfové si nejsou jisti svými židlemi, proto tlačí na detektivy, aby případy šetřili pokud možno obratem. V tomto chaosu přichází na oddělení vražd hlášení o nálezu mrtvé dívky, jejíž tělo je ve stádiu značného rozkladu. Není čeho se chytit. Stopy jsou zničené, není jasná doba úmrtí, po žádné mladé ženě nebylo vyhlášeno pátrání. Před kriminalisty stojí první problém – identifikovat mrtvolu, aby mohli objasnit důvody její smrti. Začínají od nuly, jejich pátrání jde jedním směrem, ale ne vše je takové, jak se zprvu zdá… Nakonec jim

Dominik Dán opět napsal strhující příběh, znovu využil vlastní zkušenosti z kriminalistické praxe, ke kterým dovyprávěl osudy všech zúčastněných. Na můj vkus se v příbězích bratislavských detektivů až moc holduje alkoholu. Téměř přes míru. Také mi vadí lehké bolestínské náznaky, že v Praze „majú lepšie“. Ale to může být jenom můj vnitřní pocit. Naopak vítám známé prostředí, na nic si nehrající kriminalisty, skvěle propracované dialogy. Dominik Dán je prostě dobrý vypravěč mířící přímo na cíl.

Kdo je Dominik Dán? Identita autora je tajná, protože je stále v aktivní službě u bratislavské kriminálky. Díky tomu tak dokonale zná prostředí, o kterém píše. Případy, které popisuje, se skutečně udály, a to v prostředí, které je čtenářům důvěrně známe, a on je zpracovává na základě vlastní profesní zkušenosti. Jeho příběhy dýchají autentičností a důvěrnou znalostí kriminalistické práce. Na Slovensku mají čtenáři náskok, již zde byly vydány, vedle těch pěti, které jsou přeloženy do češtiny, příběhy Popol všetkých zarovná, Nehanebné neviniatko, Sára, Hriech náš každodenný, Knieža Smrť, Mucholapka, Studňa, které jistě brzy najdeme i na českých knižních pultech. Na Slovensku Dominik Dán láme rekordy prodejnosti, možná, že se jeho úspěšný tah směřující k zájmu čtenářů přesune i přes česko slovenskou hranici.

Knihu Moucha vydalo nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení